تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - دانش آموزانی که تکالیفشان را انجام نمی دهند!
 
دانش آموزانی که تکالیفشان را انجام نمی دهند!


Image result for ‫تکالیف در منزل‬‎

 انجام تکالیف درسی به نوعی به منزله برعهده گرفتن مسئولیت فعالیت های آموزشی فرد است 

 

هنگامی که فرزند شما ناتوانی خود در حل مسائل ریاضی را ابراز می کند یا می گوید نمی تواند بدون کمک شما از پس نوشته کلمه ای سخت و دشوار برآید، زود تسلیم خواسته او نشوید.

ساعت 5 بعدازظهر است. من در حال کمک به پسرم هستم که 8 سال دارد تا تکالیف خود را به نحو احسن انجام دهد. در همن حین فرزند دوساله ام ماژیکی را که فکر می کردم جای امنی پنهانش کرده ام برداشته و می گوید من هم دارم مشق می نویسم! و شروع به خط خطی کردن دست هایش می کند. اگر می بینید مادرانی مثل من از ماجرای تکالیف درسی فرزندان خود به شدت شکایت دارند این مسئله به ذات ملال آور این مقوله باز می گردد.
 وقتی در قالب ایمیل از دوستان خودم خواستم نظراتشان را درباره همراهی والدین با بچه ها در زمینه انجام تکالیف درسی بنیویسند، فقط یکنفر جواب ایمیل من را داد و مطلب خود را با این عبارت آغاز کرده بود: وای باز هم مسئله تکالیف درسی. وی در ادامه گفته بود هر وقت بخواهید نظر مرا در این زمینه جویا شوید، یک شب جلوتر به من اطلاع دهید چرا که همان طور که می دانید من درگیر پروژه انجام تکالیف درسی فرزندانم هستم!این جواب دوستم مرا به خنده انداخت.
 
مانند بسیاری از موارد دیگر، تکالیف درسی هم نسبت به دوران کودکی ما بسیار پیچیده تر و سطح توقع از دانش آموزان به مراتب بیشتر شده است. درواقع انتظارات معلمان و دانش آموزان از یکدیگر افزایش یافته است. از سوی دیگر چالش دیگری گریبان گیر والدین شده و آن عبارت است از کنترل وسایل ارتباطی نوین، نظیر گوشی های هوشمند و آی پدها. با وجود این که مطالعات اخیر نشان دهنده این حقیقت است که انجام تکالیف درسی به نفع دانش آموزان نیست اما  تکالیف درسی همچنان پابرجا و استوارند و غیرقابل حذف به نظر می رسند. در این میان، خبر خوش آن است که شما به عنوان ولی دانش آموز ملزم به درگیر کردن خود در پروسه انجام تکالیف نیستید و درواقع اصلا نباید خودتان را درگیر این مسائل بکنید!
 
به گفته دکتر کتی واتروود، استاد رشته آموزش دانشگاه میسوری و موسس سایت آموزشی مختص زنان شاغل در آمریکا هدف از انجام تکالیف کمک به استقلال آن ها در موضوع یادگیری است. اگر فکر می کنید مفهوم تکالیف این است که بچه را در اتاقی بنشانید و انتظار داشته باید نیم ساعت بعد تمامی تکالیف را به درستی انجام دهد سخت در اشتباهید اما در عین حال تاکیتک هایی وجود دارد که می تواند از رنجش طرفین درگیر این ماجرا یعنی والدین و فرزندان بکاهد.

 
در ادامه به برخی از این تاکتیک ها می پردزایم:
 بگذارید فرزندتان، خود پایه گذار روتین و روال درسی خود باشد نخستین گام این است که برای تقویت شخصیت فرزندتان از او بپرسید ترجیح می دهد چه زمانی، کجا و چگونه به انجام تکالیف درسی خود بپردازد و در ادامه از او بپرسید آیا ایده هایی برای مدیریت روند انجام تکالیف خود د ارد یا خیر.
 
به گفته دکتر دبوراایستیپک (Deborah Stioeck) مشاور مجله (parents) در صورتی که فرزندتان ایده مشخصی نداشت، می توانید با پیشنهادهایی، وی را به مسیر درست هدایت کنید؛ سوالاتی نظیر بهتر است اول عصرانه بخوری؟ یا می خواهی قبل از مشق نوشتن در حیاط پشتی بازی کنی؟ او را مجبور کنید نسخه مورد قبول خود را بنویسد و آن را در محلی مناسب نصب کند تا همواره آن را به یادداشته باشد. به یاد داشته باشید که ممکن است فرزندان شما هر کدام روال درسی خود را داشته باشند. ممکن است برخی از فرزندان شما روی تختشان به انجام تکالیف خود بپردازند، عده ای دیگر میز غذاخوری را محلی مناسب برای انجام تکالیف خود بدانند.
 
بعضی از والدین برای فرزندان خود این نکته را جا انداخته اند که در صورتی که تکالیف خود را انجام ندهند، نمی توانند پای تلویزیون بنشینند و برنامه های دلخواهشان را دنبال کنند. بنا بر نظر کارشناسان، بهتر است در آغاز سال تحصیلی این مسئله را برای فرزندان خود جا بیندازید به ویژه پس از پشت سر گذاشتن تعطیلات تابستانی و عادت مداوم با تلویزیون بودن در این مدت طولانی!


 بگذارید فرزندتان، خود پایه گذار روتین و روال درسی خود باش

 
نقش ناظر را داشته باشید نه مصحح
 تکالیف درسی برای معلمان نقش ابزاری را دارد که به وسیله آن می توانند میزان گیرایی دانش آموزان از مفاد و مطالب درسی را بررسی کنند. بنابراین این تکالیف به شما معلق ندارند تا انجامشان دهید.
 
مت واکارو Matt Vacarro معلم ابتدایی در این باره می گوید: «ما می خواهیم اشتباهات بچه ها را ببینیم. درست است که هیچ کس دوست ندارد اشتباه کند اما به فرزندتان بفهمانید او در تمامی حالات حتما نباید از هیچ اشتباهی مبرا باشد. او هم ممکن است اشتباه کند.»
بنا بر نظر کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت، شما می توانید به فرزند خود بگویید که هر شب می تواند حداکثر سه سوال درباره تکالیف درسی خود بپرسد و بقیه موارد برعهده خود اوست یا می تواند دور موارد مورد سوال را خط بکشد و آن ها را با معلم خود درمیان بگذارد.
 
یکی از مادرانی که از این روش استفاده کرده است در این باره می گوید: «فرزند من می گوید من تنها مادری هستم که به فرزند در پیدا کردن پاسخ ها کمک نمی کنم. وقتی او از من خواست تا با کلمه «زیرا» جمله بسازم من از او پرسیدم آیا می خواهی یکی از شانس های سه گانه خود را صرف پرسش این سوال کنی؟ و می دانید در آخر چه نوشت؟ مشق نوشتن سخت است زیرا مادرم به من کمک نمی کند! و درست در همین لحظه من به عنوان مادر به فرزندم افتخار کردم.»
 
به گفته جسیکا لاهی (Jessica Lahey) دبیر زبان انگلیسی اگر فرزندتان سرتان داد زد و گفت مامان من به کمکت احتیاج دارم به او بگویید اگر با دقت و تمرکز کارت را انجام بدهی، هیچ مشکلی پیش نخواهدآمد.
 
درواقع شما به عنوان ولی دانش آموز هر چقدر بیشتر صبر کنید، احتمال این که فرزندتان مجبور شود سوالات را بار دیگر بخواند و روی آن ها تامل بیشتری داشته باشد بیشتر خواهدبود. این دبیر، کتاب ارزشمندی با نام «موهبت شکست؛ چگونه والدین می آموزند با رعایت استقلال فرزندان خود باعث موفقیت آن ها شوند؟» را نیز به رشته تحریر درآورده است.
 
با این حال از آنجایی که در بطن تکالیف درسی، آموزش غیرمستقیم مدیریت زمان نیز نهفته است، برای فرزند خود جا بیندازید که برای انجام تکالیف خود تاابد وقت ندارد و باید از هرگونه بطالت و بازیگوشی بپرهیزید. به عنوان مثلا باید براساس مقطع تحصیلی و بنابر سیستم آموزشی کشور ،محل اقامتتان و نیز توانایی های فرزند خود، هر شب زمانی معین را برای انجام تکالیف وی درنظر بگیرید.
 
به عنوان مثال اگر کلاس اول دبستان است بین 10- 20 دقیقه برای او در نظر بگیرید. برای کلاس دوم بین 20- 30 دقیقه و... (البته در این مورد باید غرولندهای این دانش آموزان ساعی را نیز به حساب آوریم!) برای محاسبه زمان تعیین شده، چشم از ساعت برندارید. در صورتی که فرزند شما با وجود تلاش صادقانه برای انجام به موقع تکالیف خود نتوانست در وقت مقرر کار را به پایان برساند، ساعت را متوقف کنید و یادداشتی برای معلم فرزندتان بنویسید.
 
در اینجا ذکر نکته ای لازم به نظر می رسد و آن سفارش دکتر استیپک است مبنی بر این که در عین حال که معلمان در انتظار بازخوردهایی از جانب شما هستند، هیچ گاه در مقابل فرزند خود درباره معلمان و سیستم آموزشی مدرسه، زبان به انتقاد نگشایید. اگر فرزندتان از نوع تکالیف و نحوه انجام آن ها شکایت دارد، نگویید: این مسخره است. من با معلمت تماس می گیرم.
 
شما م یخواهید فرزندتان بداند از او جانب داری می کنید اما در عین حال نباید سیستم آموزشی مدرسه محل تحصیل وی را سبک و کم اهمیت بشمارید.
 
از میان دروس مختلف، ریاضی منشا بیشترین اصطکاک بین فرزندان و والدین است چرا که روش تدریسش از زمان تحصیل والدین تاکنون بسیار فرق کرده است. برای مقابله با چنین معضلی، واکارو اوراق حاوی دستورالعمل های درسی را به خانه ها می فرستد تا راهنمای والدین هنگام رویارویی با این مسئله باشد. علاوه بر این در اغلب مدارس پرتال های آموزشی به این موضوع اختصاص یافته یا سمینارهایی برای ارائه مفاهیم جدید آموزشی در هر مقطع تحصیلی برگزار می شود.

فرزندتان را مسئول انجام تکالیف خود بار آورید
 انجام تکالیف درسی به نوعی به منزله برعهده گرفتن مسئولیت فعالیت های آموزشی فرد است که به دست خود وی صورت می گیرد. این بدان مفهوم است که دانش آموزان باید حداکثر سعی خود را در انجام تکالیف به خرج دهند و آن را داخل کیف گذاشته و خود آن را به مدرسه ببرند. به تازگی مدرسه ای در اورلاندو تحویل تکالیف و پروژه های درسی دانش آموزان از سوی والدین را ممنوع اعلام کرده است.
 
به گفته خانم لاهی اگرچه ممکن است این کار از سوی بسیاری از والدین ناعادلانه تلقی شود اما نکته در این است که معلمان به دانش آموزان کمک می کنند تا با روش های مخصوص به خود دروس را به خاطر بسپارند.
 
اگر فرزندتان با گریه و زاری اعلام می کند که نمی تواند از عهده انجام تکالیف خود برآید، بگذارید برای یک بار هم که شده آن را ناقص تحویل دهد و عاقبت این کار را خود تجربه کند و عواقبش را بپذیرد.
 
واکارو در این باره با استناد به تجارب آموزشی خود چنین می گوید: «هنگامی که دانش آموز تکالیف خود را به درستی انجام نمی دهد و با سهل انگاری آن را انجام می دهد، من در زنگ تفریح او را مجبور می کنم بنشیند و آن را تکمیل کند. یک بار که دانش آموزی زنگ تفریح را از دست بدهد، یاد می گیرد دیگر نباید تکالیف خود را با سهل انگاری انجام دهد.»
 
این معلم کارآزموده در ادامه چنین می گوید: «عقب نشینی و پا پس کشیدن هیچ وقت موضوع ساده ای نبود اما در درازمدت به نفع شما و فرزندتان خواهدبود.»
 
وی از تجربه شخصی خود و فرزندش برای ما می گوید: «پسرم همین چند وقت پیش وقتی داشت غذا می خورد غذایش (سس سالسا) ریخت روی برگه تمرین درس ریاضی. معلم او دور لکه غذا خط کشیده بود و این یادداشت را برایش نوشته بود: لطفا هنگام انجام تکالیف درسی غذا نخورید! و من خیلی از این اقدام معلم فرزندم خوشم آمد.» در ضمن به خاطر دستخط بد و تکالیف نامرتب چند نمره را از دست داد و برای لحاظ نکردن جزییات به انشایش اخطار گرفت. تاثیر این کار خیل یعمیق تر از تاکتیک های من از آب درآمد.»
 
اگر به دنبال نسخه ای هستید که انگیزه فرزندتان را در انجام هر چه بهتر تکالیف بالا ببرد، پنج نکته زیر را رعایت کنید و به خاطر داشته باشید تغییر کوچک می تواند شرایط را به کلی دگرگون سازد.   


تکالیف درسی برای معلمان نقش ابزاری را دارد که می توانند میزان گیرایی دانش آموزان را بررسی کنند

 
1- به جای گفتن: «من نمی فهمم این روزها این معلم ها چطور به شماها ریاضی درس می دهند؟» بگویید: «من ریاضی را به روش دیگری یاد گرفتم. بهتر است یک نگاه به کتاب بیندازی و نکته اش را بگیری.»
 
2- به جای گفتن: «چرا تو یک جمله دیگری را به این پاراگراف اضافه نمی کنی؟» بگویید: «این انشای خیلی جالبی است. من می خواهم بیشتر درباره انشایت به من توضیح بدهی.»
 
3- به جای گفتن: «جواب این مساله به عنوان مثال 38 می شود.» بگویید: «مرحله به مرحله به پیش برو اگر مشکلی بود من اینجا هستم به تو کمک کنم.»
 
4- به جای گفتن: «از مشق هایت را ننویسی نمره بد می گیری» بگویید: «تو حداکثر تلاشت را انجم بده من و معلمت حواسمان به تلاش های تو هست نه اینکه تو حتما باید کامل باشی.»
 
5- به جای گفتن: «این بی معنی است» بگویید: «این مساله برای من هم گیج کننده است بهتر است یک یادداشت برای معلمت بنویسم.»

چگونه با معلم فرزندم حرف بزنم؟
 در شرایط ایده آل و آرمانی یک معلم انتظارات و خواسته های خود درباره تکالیف و مشق شب شاگردان را در جلسه اولیا و مربیان به والدین آن ها شرح خواهدداد اما اگر هنوز درباره نقش خود به عنوان ولی دانش اموز با ابهام مواجه هستید، بهتر است دست به کار شوید و رایانامه ای (ایمیلی) را با عنوان «من چگونه می توانم در انجام تکالیف فرزندم به او کمک کنم؟» برای معلم فرزندتان بفرستید.
 
از ادبیات ساده برای نگارش ایمیل استفاده کنید اما سوالات مشخص بپرسید نظیر موارد ذیل: آیا باید از تکالیف فرزندتان غلط بگیرید؟ به شرح و بیان مفاهیم بپردازید، درست و غلط بودن تکالیف را بررسی کنید یا همین که بدانید فرزندتان تکالیف خود را انجام داده است کفایت می کند؟ اگر از سوال هایتان جواب نگرفتید، گوشی تلفن را بردارید و با معلم فرزندتان تلفنی صحبت کنید. شما تا زمانی که احساس آرامش نکردید می توانید هر چند باری که بخواهید این کار را انجام دهید.
 
به گفته خانم دکتر کتی واتروود تجربه نشان داده والدین بهتر است کمتر به مقوله انجام تکالیف بپردازند و در مقابل تعامل بیشتری با معلمان داشته باشند. اگر انجام تکالیف تعیین شده برای فرزندتان مشکلات جدی به بار می آورد یا در زمان فعالیت های دیگر نظیر بازی یا استراحت او وقفه و بی نظمی ایجاد می کند یک ملاقات حضوری با معلم فرزندتان ترتیب دهید.
 
به اعتقاد خانم دکتر واتر وود، هیچ گاه یک معلم قصد برهم زدن روال عادی زندگی والدین را ندارد اما در عین حال به اطلاعات بیشتری درخصوص نحوه انجام تکالیف از سوی فرزندتان نیاز دارد. نگاه داشتن فرزندان بر مسیر ترقی و تعادل در نهایت هم به نفع والدین و هم به نفع اولیای مدرسه خواهدبود.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
vbfPlaug شنبه 5 خرداد 1397 12:05 ب.ظ
soft viagra <a href="https://mo-basta.org/#">order viagra online</a> does viagra work [url=https://mo-basta.org/#]cheap viagra online canadian pharmacy[/url]
brgQuorn جمعه 4 خرداد 1397 12:18 ق.ظ
women and viagra <a href="https://susamsokagim.com/#">online viagra</a> viagra by mail [url=https://susamsokagim.com/#]viagra generic[/url]
becerure پنجشنبه 3 خرداد 1397 09:45 ق.ظ
new viagra <a href="https://holidayrentallorgues.com/#">viagra buy</a> uk viagra [url=https://holidayrentallorgues.com/#]viagra online generic[/url]
nubcrade پنجشنبه 3 خرداد 1397 08:26 ق.ظ
cheapest brand viagra <a href="https://bitcapblog.com/#">viagra online</a> viagra use [url=https://bitcapblog.com/#]generic viagra online[/url]
pamquanT پنجشنبه 3 خرداد 1397 12:36 ق.ظ
viagra information <a href="https://aluixnetwork.com/#">cheap viagra</a> buy viagra cheap [url=https://aluixnetwork.com/#]buy cheap viagra online[/url]
JnqPleva چهارشنبه 2 خرداد 1397 07:34 ق.ظ
natural alternatives to viagra <a href="https://movietrailershd.org/#">generic viagra online</a> order cheap viagra [url=https://movietrailershd.org/#]buy generic viagra[/url]
bdfPlaug چهارشنبه 2 خرداد 1397 05:18 ق.ظ
instant online payday loans no credit check <a href=https://ttsitworldwide.com/>online loans no credit check instant approval</a> online payday advance,cash in advance loans <a href=https://phpbbcommunities.net/>payday loan no credit check</a> secured personal loans, loan payday <a href=https://flashovky.net/>payday loan no credit check</a> online payday advance
btvQuorn سه شنبه 1 خرداد 1397 09:41 ب.ظ
online viagra order http://loviagraosn.com/ - order viagra viagra free,viagra safe http://setviagraeja.com/ - buy viagra viagra instructions, viagra suppliers http://newviagrakfv.com/ - generic viagra viagra professional
vrcFalia سه شنبه 1 خرداد 1397 11:21 ق.ظ
Sign up for enews today. Compare the price of <a href="http://cialisserfher.com/#">п»їcialis</a> priced below wholesale at this specialist portal Many different conditions can cause abdominal pain.,An allele of von Hippel-Lindau disease? Any time you need a beneficial treatment option, you should <a href=http://cialisserfher.com/#>online generic cialis</a> pills guaranteed to buyers here And then to treat me so bad while I was grieving for my Tuffy., Otherwise, tilt infant's head slightly forward, gently pinch nose just below bony ridge and apply pressure continuously for about 10 minutes. http://cialisserfher.com/ Of course you have to wait your turn, and see the triage nurse, and I can't sit still at this point.
bsddPleva سه شنبه 1 خرداد 1397 01:51 ق.ظ
cialis brand <a href=http://hitcialisosn.com/>tadalafil generic</a> tadalafil generic,do you need a prescription for cialis <a href=http://hopcialisraj.com/>cialis without a prescription</a> cialis coupon, cialis 20mg <a href=http://gocialisgjb.com/>cialis without a prescription</a> generic cialis online
brderene دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 05:00 ب.ظ
However, if you do not begin bleeding within 24 hours or you are soaking through 2 or more pads per hour for 2 hours in a row, please call AWC immediately. Buying a <a href="http://cialisgretkjss.com/#">cheap cialis online</a> at incredibly low prices when you purchase from discount If you cannot pinpoint the source of the pain as in injury or stomach illness, make an appointment to see your physician.,Using your own toxic black mold test kit? It is possible to <a href=http://cialisgretkjss.com/#>buy cialis online</a> . Please try again1 of 1 people found the following review helpfulI found this very insightful., But then over the next few weeks I had some odd, what I thought of as break through bleeding, once or twice after lovemaking and again I just thought well may be this is normal. http://cialisgretkjss.com/ In the entire body are around 206 skeletal bones, which include the long bones, short, fat, and uneven bones.
VrdQuorn دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 08:23 ق.ظ
Cognitive behavioural therapy CBT is a short-term psychological talking treatment. Is there a way to tell if a <a href="http://viagranerrds.com/#">cheap viagra</a> . If used for a long time, users may suffer withdrawal symptoms when these products are discontinued.,Miller John Switzer College Sports Ohio State Sportsat BuckeyeXtra. Check for drug interactions when you http://viagranerrds.com/# - buy viagra online . Any wart, mole, or freckle that changes color, size, or shape, or that loses its sharp border should be seen by a doctor right away., Most of the time, these problems occur in multiple-birth babies twins, triplets. http://viagranerrds.com/ Tourette syndrome TS is named for French doctor Georges Gilles de la Tourette, who first described the condition in 1885.
baaIntind دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 05:54 ق.ظ
no hassle payday loans <a href="https://applygoleader.com/">payday loans no credit check</a> bill consolidation loans <a href="https://applygoleader.com/">bank accounts</a>
bbxPleva یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 08:27 ب.ظ
The symptoms that occur during a food-allergic reaction will not always be the same. Always come here first for <a href="http://viagrafolec.com/#">п»їviagra brand by online</a> offered by a specialist low-cost pharmacy site Chronic or ongoing constipation may even increase your risk of developing colon cancer.,In addition, a person facing a clear and present danger or a realistic fear is not usually considered to be in a state of anxiety. Significantly reduced prices mean you can <a href=http://viagrafolec.com/#>order viagra</a> . Find out how it affects you. I have pains in my back and legs and at times I have very weak arms., Vacuum Aspiration Abortion Once your cervix is open, the doctor will insert cervical dilators into the opening of your cervix. http://viagrafolec.com/ It is normally seen in the lymph nodes, which swell up, but it can spread throughout the body.
cbrerene یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 01:17 ب.ظ
Persons with a history of Guillain-Barre syndrome should consult their doctor before receiving the flu vaccine. Eliminate ED problems through <a href="http://cialisgretkjss.com/#">generic cialis online</a> . Great products for ED wait. Methionine — is essential for detoxification.,They most often spread when droplets of fluid that contain a cold virus are transferred by touch. You should only <a href=http://cialisgretkjss.com/#>buy online cialis</a> remain in the body? Some statistical studies have suggested that the long-term use of oral contraceptives may slightly increase the risk of cervical cancer., Not sure if you did but make sure you take the test first thing in the morning this is when your levels are highest.. http://cialisgretkjss.com/ A blood clot that moves to another part of the body is called an embolus and the situation is called an embolism.
bynQuorn شنبه 29 اردیبهشت 1397 05:52 ق.ظ
From June 2012 through the end of June 2013, MSF teams carried out more than 55,000 medical consultations, 2,800 surgical procedures, and assisted in 1,000 births inside Syria. Become healthy again when you <a href="http://viagranerrds.com/#">generic viagra online</a> . If the test is positive, it means your dog has been exposed to the fungus and a Cocci titer is then done.,The average American female consumes 250-300 grams per day and the average male consumes 300-350 grams per day. ED gone with our newest product at http://viagranerrds.com/# - online generic viagra ? Shop with us. But it's important to remember that "safe" foods could become unsafe if food companies change ingredients, processes, or production locations., During inactive periods, the virus is in a sleeping dormant state and cannot be transmitted to another person. http://viagranerrds.com/ All include magnified worry about something for more than six months.
bsfPlaug جمعه 28 اردیبهشت 1397 06:38 ب.ظ
www.paydayloans.com <a href="https://greencheckngo.com/">online payday loan</a> need payday loan that is depositer into my acct right now poor credit <a href=https://greencheckngo.com/>payday loan</a>
bdfQuorn جمعه 28 اردیبهشت 1397 08:29 ق.ظ
personal loan <a href="https://leaderapply.com/">quick loans</a> fast loans online https://leaderapply.com/ - payday loan
muxIncut جمعه 28 اردیبهشت 1397 06:55 ق.ظ
payday loans denver <a href="https://applygopayday.com/">payday loan</a> best payday loans online <a href=https://applygopayday.com/>payday loans online</a>
bspFalia پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 06:18 ب.ظ
buy tadalafil 20mg price http://buycialls.com/ cialis coupon <a href="http://buycialls.com/#">http://buycialls.com/</a>
nssqueews پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 10:43 ق.ظ
order cialis http://qenericcialls.com/ cialis coupon <a href="http://qenericcialls.com/#">http://qenericcialls.com/</a>
vaqhaibe پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 08:39 ق.ظ
viagra sildenafil http://buyvlaqra.com/ buy viagra uk <a href="http://buyvlaqra.com/#">http://buyvlaqra.com/</a>
vsxAmobe چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 10:50 ب.ظ
cost viagra http://qenericviaqra.com/ viagra free trial <a href="http://qenericviaqra.com/#">http://qenericviaqra.com/</a>
dbgPleva چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 10:33 ب.ظ
best place to buy viagra http://viaqraonllne.com/ viagra wikipedia <a href="http://viaqraonllne.com/#">http://viaqraonllne.com/</a>
bymhaibe سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 04:39 ب.ظ
buy viagra in england https://movietrailershd.org/ viagra pharmacy <a href="https://movietrailershd.org/#">https://movietrailershd.org/</a>
fdhPleva سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 05:23 ق.ظ
viagra no prescription https://susamsokagim.com/ can women take viagra <a href="https://susamsokagim.com/#">https://susamsokagim.com/</a>
nniAmobe سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 04:23 ق.ظ
low price viagra https://bitcapblog.com/ buy cheap generic viagra <a href="https://bitcapblog.com/#">https://bitcapblog.com/</a>
ngfPeaxy دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 08:45 ب.ظ
effects side viagra https://mo-basta.org/ viagra costs <a href=https://mo-basta.org/#>https://mo-basta.org/</a>
zzqquanT دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 01:56 ب.ظ
cheapest viagra prices https://aluixnetwork.com/ viagra suppliers <a href=https://aluixnetwork.com/#>https://aluixnetwork.com/</a>
plmadelve دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 07:04 ق.ظ
viagra free samples https://holidayrentallorgues.com/ viagra purchase <a href="https://holidayrentallorgues.com/#">https://holidayrentallorgues.com/</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30