تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - علت و علایم اعتماد به نفس پایین و راهکارهای افزایش اعتماد به نفس
 
علت و علایم اعتماد به نفس پایین و راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

Image result for ‫علت و علایم اعتماد به نفس پایین و راهکارهای افزایش اعتماد به نفس‬‎


افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، اغلب نسبت به خودشان سخت گیر هستند

 

اعتماد به نفس یکی از شرایط روحی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد. خصوصیت دارا بودن اعتمادِ به خویشتن نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت‌های یک فرد ایفا می‌کند. پژوهشگران دریافتند که برخلاف آنچه تصور می‌شود، اعتماد به نفس کودکان تا سن پنج سالگی به طور کامل شکل می‌گیرد. محققان آمریکایی می‌گویند کودکان زمانی که پنج ساله می‌شوند، از احساس اعتماد به نفسی برخوردار هستند که به لحاظ تکامل با بزرگسالان قابل مقایسه است.


 

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، اغلب نسبت به خودشان سخت گیر هستند. گاهی اوقات آنها حتی نمی توانند تعریف و تمجید دیگران را بپذیرند ؛ چون آنها نسبت به مقصود دیگران ظنین هستند.در واقع آنها نسبت به خود شک دارند و مرتبا فکر می کنند که لایق تعریف های دیگران نیستند و آنها دارند با او تعارف می کنند.

  

علائم اعتماد به نفس پایین که شایع هستند: 

- به نظر و عقیده خود اعتماد ندارند

- همیشه زیاد فکر می کنند

- از چالش و رقابت هراس دارند؛ طوری نگران می شوند که شما قادر به غلبه بر آنها نیستید

- با خودشان سختگیر ولی با دیگران ملایم هستند

- به طور مکرر به اضطراب و آشفتگی احساسی مبتلا می شوند

 

علائم اعتماد به نفس پایین که کمتر شناخته شده هستند: 

 

- معتاد به کار کردن هستند:

در کار، انتظارات قابل تشخیص وجود دارد. این افراد حتی اگر در محل کار با فشار روبرو شوند، در مقایسه با روابط با اجتماع که برایشان بسیار ناشناخته و غیر قابل کنترل است، کار برایشان راه تر و آسان تر است. راه تر برای آنها یعنی انجام کار خوب و برآورده شدن انتظارات. بنابراین برخی از افراد با عزت نفس پایین، تمرکز خود را روی کار انتقال داده و تمام انرژی خود را آنجا صرف می کنند.

 

- بیش از حد دست بالا یا بیش از حد دست پایین گرفتن

بسیاری از ما شنیده ایم که افراد با اعتماد به نفس پایین، موفقیت های کمتری دارند، زیرا آنها بیش از حد از چالش های جدید هراس دارند و به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارند تا بتوانند از استعدادهای خود استفاده کنند.آنها در یک مورد دیگر هم افراط می کنند. برخی از آنها به شدت دلواپس شکست و طرد شدن هستند، در نتیجه بهترین تلاش خود را می کنند تا برجسته باشند و ارزش خود را ثابت کنند.

 

دلایل اعتماد به نفس پایین چیست؟ 

بیشتر اوقات، اعتماد به نفس پایین ما ریشه در دوران کودکی ما دارد. تجربیات منفی اولیه که به عزت نفس پایین منتهی می شوند شامل موارد زیر است:

 

- مجازات مکرر

- بی توجهی مکرر

- فحش و پرخاش شدید

- استاندارد های سختگیرانه والدین

- زورگویی/تحریم

- قرار گرفتن در معرض استرس یا ناامیدی شخص دیگر

- عدم تحسین، گرمی و یا محبت

- زندگی در خانواده یا گروهی که اعضای آن نسبت به یکدیگر تبعیض قائل می شوند.

 

دوران کودکی زمانی است که ما "زیربنای احساسی Bottom Line" و "قوانین زندگی Rules for Living" مان را شکل می دهیم که این شکل در آینده بر خط فکری ما تاثیر می گذارد، به همین دلیل تمام تجربیات منفی اولیه دوران کودکی ما می تواند بر روی بزرگسالی ما تأثیر بسیار طولانی داشته باشد.

  

"زیر بنای احساسی Bottom Line" چیست و چگونه اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

زیربنای احساسی، چگونگی احساس معمولی شما درباره چیزی، براساس تجربه اولیه شما است. برای مثال، چگونگی احساس شما، وقتی برای اولین بار خانه را ترک کردید، باعث فعال شدن زیربنای احساسی شما، برای زمانی می شود که چیزهای دیگری را در زندگی ترک کنید.

 

زمانی که درباره اعتماد به نفس پایین صحبت می کنیم، زیربنای احساسی، در چگونگی رفتار اطرافیان شما با شما خواهد بود. همانطور که وقتی رشد می کنیم، صدای افرادی که برای ما مهم هستند، زیربنای احساسی ماست.

 

آیا آنها می گویند شما شایان ستایش هستید، یا شما همیشه به اندازه کافی خوب نیستید؟ آیا آنها از شما غفلت کرده اند که این غفلت به شما احساس بی ارزش بودن می دهد؟

 

این اثرات بزرگ، باعث می شود تا شما خود را فردی با اعتماد به نفس پایین ببینید.

  

چگونه "زیربنای احساسی" "قوانین زندگی" شما را تعیین می کند؟

بر اساس "زیربنای احساسی"، ما "قوانین زندگی" خود را، که راهکارهای برخورد با زندگی است، تشکیل می دهیم.به عنوان مثال، اگر اعتقاد داشته باشید که شما همیشه نسبت به دیگران نامرغوب و درجه 2 هستید، قانون زندگی شما این می شود: " بهتر است که کمتر صحبت کنید و نمایش کمتری در جمع داشته باشید" .

  

چگونه اعتماد به نفس پایین بر همه جنبه های زندگی شما اثر می گذارد؟ 

 

اعتماد به نفس پایین باعث می شود که در عشق دچار سردرگمی شوید

با داشتن اعتماد به نفس پایین، انتظار می رود که دیگر افراد به طور ناشایست با شما رفتار کنند. وقتی دیگران فقط کمی با شما خوش رفتاری می کنند، شما بیش از حد لذت می برید و احساسات غیر واقعی نسبت به آنها نشان می دهید.دیگران این واکنش اغراق آمیز شما را به راحتی با عشق و عاشق شدن اشتباه می گیرند و این امر باعث گریزان شدن اطرافیانی که در ابتدا تمایل به دوستی با شما داشتند می شود.

 

اعتماد به نفس پایین باعث می شود که در یک رابطه شما خود را دست پایین بگیرید

همانطور که فکر می کنید شریک زندگی تان، برایتان زیادی خوب است، در واقع بار سنگینی را با خود حمل می کنید و چیزهایی که نباید را تحمل می کنید. شما حتی گاهی اوقات در عشق دچار مشکل و سردرگمی می شوید. آیا شما واقعاٌ او را دوست دارید یا شما فقط جرات صحبت کردن و بحث کردن با او را ندارید؟

 


برای افزایش اعتماد به نفس، باید در جای دیگر تمرکز کنید

 

ممکن است کارفرمایان شما احساس کنند مستعد نیستید

افراد با اعتماد به نفس پایین، گاهی اوقات واقعا با استعداد هستند. اما آنها نمی دانند چطور باید این استعداد را به نمایش بگذارند. در هنگام ملاقات آنها ساکت هستند؛ در طی سخنرانی بسیار ضعیف صحبت می کنند؛ در گفتگوی روزانه از کلمات "ببخشید" و "شاید" ، زیاد استفاده می کنند. به عنوان یک نتیجه، کارفرمایان و دیگر همکاران از آنها به عنوان افرادی بی استعداد یاد کرده و همکاری را با وی قطع می کنند.

 

اعتماد به نفس پایین می تواند منجر به افسردگی شود

برطبق تحقیقات دانشگاه شهر بازل Basel، اعتماد به نفس پایین با گذشت زمان می تواند منجر به افسردگی شود. دکتر مادسن  Dr. Lars Madsen فیزیولوژیست، اضافه می کند که اعتماد به نفس پایین، "یک عامل کلیدی در پیشرفت و قوت افسردگی" است.

  

چگونه می توان اعتماد به نفس را افزایش داد؟ 

همانطور که تا بحال متوجه شدید، اعتماد به نفس پایین یک مسئله ریشه ای عمیق است و منجر به پیامدهای فراوانی می شود.راه حل آن، کار ساده ای نیست، اما ممکن است. کلید این است که از راه های مناسب استفاده کنید.

  

همه این توصیه های مثبت را نادیده بگیرید

اغلب می شنوید که دیگران می گویند: "مثبت باش" و یا "من تشویقت می کنم"!....افراد افسرده می دانند که هیچکدام از اینها کمکی نمی کند، این فقط باعث می شود آنها احساس بدی کنند.

 

همینطور در مورد افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، دیگران به سادگی می گویند:"برای من تو فوق العاده هستی"، "تو واقعا عالی هستی"، "چرا از خودت بیشتر قدردانی نمیکنی؟"، و یا حتی بدتر "شما باید بیشتر اعتماد به نفس داشته باشید"هیچکدام از اینها اعتماد به نفس پایین را بالا نخواهد برد. در عوض افراد با اعتماد به نفس پایین، احساس ناراحتی یا حتی گناه از رفتار آنها می کنند.

 

برای افزایش اعتماد به نفس، باید در جای دیگر تمرکز کنید

اعتماد به نفس سالم، نیاز به ظهور ماهرانه و ظریف دارد. افزایش اعتماد به نفس مانند شادی نیست که به محض آنکه به خودتون می گویید شاد باش، فورا شاد شوید. شما برای انجام این کار به برخی از راه های خاص نیاز دارید مانند پیگیری یک هدف که واقعا برای شما مهم است. هیچ راه مستقیم برای بهبود اعتماد به نفس وجود ندارد. این باید یک محصول جانبی رضایت کلی زندگی ما باشد.

 

بر طبق برطبق گفته های دکتر آبراهام ماسلو Abraham Maslow ، روانشناس: ، برای دایر کردن یک زندگی واقعی و تکمیل، شما باید از 5 سطح نیازهای اساسی انسان مراقبت کنید.برای کمک به شما در درک بیشتر این مدل روانشناختی، می توانید به نمودار زیر مراجعه کنید:

   

5 سطح نیازهای اساسی انسان: 

1. نیاز به خودشکوفایی: ( اخلاق – خلاقیت – عدم تعصب – قبول حقایق – حل مشکلات خود بخودی)

2. نیازهای عزت : (عزت نفس – اعتماد به نفس – موفقیت – احترام گذاشتن به دیگران – دریافت احترام به وسیله دیگران)

3. نیازهای تعلق / دوست داشتن : ( دوستی – خانواده – صمیمیت در ارتباط جنسی)

4. نیازهای سلامت : ( امنیت و ایمنی : بدن – استخدام – منابع – اخلاق – خانواده – سلامت – استعداد)

5. نیازهای فیزیولوژیکی : ( تنفس – تغذیه – آب – میل جنسی – خواب – *هموستاز – سیستم دفع)

*هموستاز= پیشگیری از هدررفتن خون از عروق سالم و توقف خونریزی از عروق صدمه دیده .

 

برای تمرکز بیشتر ما موارد فوق را برای رسیدن به رضایت از زندگی و در نتیجه آن افزایش اعتماد به نفس خلاصه کرده ایم و آنها را در این لیست قرار داده ایم:

 

- ارتباط عمیق با عزیزان

- یک بدن سالم

- احساس کنترل بر اوضاع

- یک هدف پرمعنی برای زندگی

- به رسمیت شناخته شدن و احترام دیدن از دیگران

- احساس امنیت

- خلاقیت

 

همانگونه که شما بتدریج، خود را با مهارتهایی برای کامل کردن نیازهای اساسی خود مجهز میکنید، عزت نفس پایین خود را فراموش کرده و به ناگهان متوجه میشوید .

 

همانطور که شما به تدریج مهارت های خود را برای برآورده ساختن نیازهای فوق تدارک می بینید، و تمرکزتان را از مشکل اعتماد به نفس خود کنار گذاشته اید، ناگهان متوجه خواهید شد که به خودتان افتخار می کنید و آن احساسات بی ارزش بودن نسبت به خودتان از بین رفته است. در این میان متوجه می شوید که دیگران نیز آنقدر که شما تصور می کردید، اعتماد به نفس بالایی ندارند، آنوقت است که به خودتان افتخار می کنید.

 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://produitpourmaigrirvite.fr/ سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 12:37 ب.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be
ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.
جایینو سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 11:43 ق.ظ
از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !
érection سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:52 ق.ظ
Hi there just wanted to give you a brief heads up and let
you know a few of the pictures aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking
issue. I've tried it in two different browsers and both show the same
outcome.
potenzmittel für frauen سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:42 ق.ظ
Appreciate the recommendation. Will try it out.
pillole per obesi سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:29 ق.ظ
A motivating discussion is definitely worth comment.
I do think that you ought to write more about this subject, it may not be a taboo matter but usually folks don't discuss such topics.

To the next! Kind regards!!
erogan سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:22 ق.ظ
Hi there to every one, the contents existing at this web site
are truly remarkable for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
http://prodottiperdimagrireit.ovh/ سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 06:55 ق.ظ
continuously i used to read smaller posts which
as well clear their motive, and that is also happening with this article which I
am reading here.
productos adelgazantes سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 06:06 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts about مشاوره و روان درمانی رهگشــا
- علت و علایم اعتماد به نفس پایین و راهکارهای افزایش اعتماد به نفس.
Regards
http://erektionstabletter-se.eu/ سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 06:03 ق.ظ
Hi, just wanted to say, I enjoyed this article.
It was practical. Keep on posting!
https://pooh-jas.blogspot.com سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 04:00 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it
seems as though you relied on the video to make your point.

You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence
on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?
come fare crescere il pene سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 03:45 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first go to see at this
web site, and piece of writing is truly fruitful designed
for me, keep up posting such content.
Fonctionnement de Xtrasize et Member XXL سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 03:38 ق.ظ
We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site offered us with helpful info to work on. You've done an impressive task and our whole community will likely be
thankful to you.
http://pilloleperaumentareilpeneit.ovh/eracto.html سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 03:00 ق.ظ
obviously like your web-site however you have to test the
spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling
problems and I in finding it very troublesome
to inform the reality then again I'll certainly come again again.
domyigaraze.pl سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 12:26 ق.ظ
I wanted to draft you the tiny word just to say thanks again regarding the
amazing information you have shown in this case.
It has been simply wonderfully generous of people like you to grant openly what
exactly some people would've offered for an e book in order to make
some profit for themselves, particularly considering that you could possibly have done it
if you ever decided. Those guidelines likewise acted as a fantastic way to realize that other people have
a similar fervor like my own to find out much more when considering this
problem. I believe there are many more fun occasions in the future for individuals
who looked over your website.
www.club-peta.pl سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 12:26 ق.ظ
I as well conceive therefore, perfectly written post!
Tuyet دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 11:47 ب.ظ
What i do not realize is if truth be told how
you're no longer really a lot more smartly-preferred
than you may be now. You're very intelligent. You understand therefore considerably in terms
of this topic, made me personally consider it from a lot of varied angles.
Its like women and men aren't involved until it's something to accomplish with Woman gaga!

Your personal stuffs outstanding. Always care for it up!
Gregg دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 10:59 ب.ظ
Rattling good info can be found on website.
Brooke دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 10:52 ب.ظ
You have observed very interesting details! ps nice
site.
plrDenia دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 10:14 ب.ظ
http://7realonlinecasinos.com/ - stole your money by bad hosting provider play gmx online casino <a href="http://7realonlinecasinos.com/">online - slots no download</a>
Hung دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 09:43 ب.ظ
I intended to post you the little observation to finally thank you so much again for these breathtaking methods you've featured here.
This is certainly seriously open-handed with you to make extensively all many people could have supplied for an electronic book to
get some dough for themselves, primarily seeing that you might have done it in the event you wanted.
The principles additionally worked to be a easy way to fully grasp other people online have a similar interest like
my very own to grasp more and more pertaining to this condition.
I am sure there are a lot more pleasant times up front for folks who look into your
blog.
www.nj24.pl دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 09:39 ب.ظ
Hey! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask.

Does building a well-established blog like yours require a large amount of work?
I am completely new to running a blog however I do write in my diary on a daily basis.
I'd like to start a blog so I can easily share my experience and
feelings online. Please let me know if you have any suggestions
or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!
https://crossweb.pl/profile/przemyslaw-nagorski/46083/ دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 08:18 ب.ظ
I intended to draft you a very small word to
finally say thanks once again about the breathtaking techniques you've featured
on this page. It was so pretty generous of you to present without restraint just what a lot of folks could have made available as an electronic book to
get some cash on their own, precisely considering
the fact that you might well have tried it in the event you wanted.
Those solutions also worked to be the great way to fully grasp many people have similar keenness like my own to see somewhat more regarding this
problem. I believe there are many more pleasurable sessions up
front for individuals who look over your blog.
http://www.adhd-eeg.pl/jak-nakladac-krem-na-cialo دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 07:57 ب.ظ
Greetings! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?

My website looks weird when browsing from my iphone.
I'm trying to find a template or plugin that might be able
to fix this issue. If you have any recommendations,
please share. Many thanks!
Verlene دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 07:54 ب.ظ
I besides conceive thence, perfectly indited post!
buy generic cialis دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 07:48 ب.ظ
what song is on the cialis commercial [url=http://cialisle.com/]buy cialis[/url] what is
tadalafil 10mg used for.
Lawrence دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 07:20 ب.ظ
Good write-up. I certainly love this website.

Continue the good work!
Dirk دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 06:49 ب.ظ
I used to be suggested this website via my cousin. I'm not certain whether
this put up is written by him as nobody else understand such distinct about my trouble.
You're wonderful! Thank you!
Purchase Endometrin Without A Doctor Prescription - CLICK HERE دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 06:27 ب.ظ
Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening
in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give
you a quick heads up! Other then that, great blog!
bwsMoisy دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 01:57 ب.ظ
http://viagraoahvfn.com - picture of generic viagra discount viagra <a href="http://viagraoahvfn.com/#">buy generic viagra in usa</a>
payday loans online دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 09:40 ق.ظ
payday loans
cash loans
loans online
loans online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30