تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند
 
آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند

Afbeeldingsresultaat voor ‫اسیب های اجتماعی در دوره نوجوانی‬‎
نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند؛ آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است. 
دغدغه هر پدر و مادری داشتن فرزند یا فرزندانی سالم و تندرست است. والدین بیش از هر چیز نگران خورد و خوراک، پوشاک، درس و مشق بچه‌ها هستند و برای برآورده کردن این نیازها است که شب و روز تلاش می کنند و لحظه‌ای آرام و قرار ندارند، اما آیا هیچ با خود اندیشیده‌اید که دلبندان‌مان علاوه بر غذای جسم به غذای روح و روان هم احتیاج دارند که اگر چنانچه این غذا در فضای گرم و صمیمی و در محیط خانواده برایشان فراهم نشود خود را برای تهیه این غذاها به هر در و دیواری می‌زنند یا با هر طناب پوسیده‌ای به قعر چاه می‌روند و آینده خود را تباه می‌سازند.

امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعی متأسفانه نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند. آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است و ما به عنوان والدین اگر لحظه ای، فقط لحظه ای غفلت کنیم فرزندان خود را غرق در خطر می بینیم و اگر مدیریتی صحیح و نظارتی دقیق بر کارها و رفتار آنها نداشته باشیم نوجوانان مان همچون ماهی از دست مان سر می خورند و در دریای پرتلاطم امواج ماهواره و اینترنت غرق می شوند. آن موقع است که رهایی آنها از این دام ها کاری بس دشوار خواهد بود.

رایانه، اعتیاد جدید قرن
امروزه دنیای رایانه هویت یابی و هویت جویی نسل جوان را تا جایی در ابعاد فکری و اخلاقی تحت تأثیر قرار داده که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوری اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهانی شدن پیدا کرده است.
 رایانه  ها موجب بروز پدیده جدید "اعتیاد نو و مدرن" و افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است، خاطرنشان می کند: «استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت باعث وابستگی شدید روانی و فکری کاربر می شود. به طوری که بعضی از کاربران به یک فضای غیرواقعی پناه برده و در آن زندگی می کنند. در این میان سودجویان نیز از طریق اینترنت به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خبرهای دروغین و پیام های مورد نظرشان را برای جوامع می‌فرستند، ابهت فرهنگی و دینی خانواده‌ها را می‌شکنند و زمینه‌های آشفتگی هویت را برای نوجوانان فراهم می‌کنند.»

آنان در این بین با کوچک‌ترین غفلت و ناآگاهی والدین، راه را برای انواع انحرافات و آسیب های اخلاقی، فرهنگی فرزندان جامعه باز کرده و موجب سقوط آنان از درجات بلند معنویت خواهند شد.»

راهکارهای برخورد با این مشکلات و مناسب ترین برخورد والدین با نوجوانان و جوانان با شروع تعریفی از آسیب، می‌گوید: «عواملی که موجب دور شدن فعالیت‌های اجتماعی نوجوانان از مسیر تربیت و حضور در رفتارهایی که می‌تواند به او در پیدا کردن مسیری مناسب صدمه بزند، آسیب نامیده می شود. همچنین آسیب‌های نوپدید هم آسیب‌هایی هستند که از ارتباط نوجوانان با ابزار و تکنولوژی‌های جدید ممکن است برای او پیش آید و مسیر تحصیل، تربیت و آینده او را از جهت اصلی دور کند. بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از بروز این گونه آسیب‌ها در نوجوانان توجه ویژه به تربیت و تقویت مسائل دینی و مذهبی آنها از سوی مسئولان آموزشی و تربیتی و مخصوصاً خانواده‌ها است. ضمن این که نقش مدیریتی والدین را هم در نحوه استفاده صحیح از این ابزار نباید نادیده گرفت.»

 خودباوری ضعیف در نوجوانان و عدم توجه به نیازهای عاطفی و احساسی در سنین بلوغ از سوی خانواده زمینه گرایش آن‌ها را به سوی اعتیاد فراهم می‌کند، می‌گوید: «اگر اولیا و مربیان آموزشی این اجازه را به نوجوان بدهند که هر کدام با توانمندی هایی که دارند به موقعیت‌های مناسب و صحیحی دست یابند و این احساس "من می توانم خوب باشم" را در خود ببینند، اعتماد به نفس و باور جوان و نوجوان از خودش در سطح بسیار خوبی قرار می‌گیرد و اگر نوجوانی خود را باور داشته باشد و ارزش خاصی برای خود قائل باشد کمتر تحت تأثیر دیگران، عوامل بیرونی و فضای مجازی قرار می‌گیرد.»

جوانی، دنیایی سرشار از تحرک
دنیای جوانی و نوجوانی، دنیای هیجان و تحرک، شور و نشاط و شادی است. امروزه در برخی از خانواده‌ها این هیجانات و تحرکات با شنیدن موسیقی‌های غربی از طریق ماهواره و سی‌ دی، تخلیه می‌شود. البته موسیقی به خودی خود آسیب‌زا نیست، اما وقتی موسیقی با چاشنی زیرزمینی و آهنگ‌های غربی مثل رپ، متال و... همراه شود، آن وقت است که باید گفت خطری جدی خانواده‌ها را تهدید می‌کند؛ چرا که گرایش نوجوانان به موسیقی‌های مبتذل زمینه ورود آنها را به انحرافات اجتماعی از قبیل اعتیاد و گرفتار شدن در دام‌های مصیبت بار را فراهم می‌سازد.

حال این که چگونه موسیقی به عنوان یکی از ابزارها باعث اعتیاد در نوجوانان و جوانان می‌شود، سؤالی است که حسین سیرانی، روان شناس و مدرس دوره‌های مهارت‌های زندگی به آن پاسخ می‌دهد.  افراد در موقعیت‌های متفاوت واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند، می‌گوید: «هر وقت تعادل جسمی، روانی و اجتماعی نوجوانان در برابر موقعیت‌ها به هم بریزد، آسیب شروع می‌شود. گوش انسان و حس شنوایی او یکی از حواسی است که اگر تعادل آن از بین رود، آسیبی جدی متوجه فرد می‌شود. مقدار صدایی که قرار است هر کس بشنود می‌تواند به او آرامش دهد یا این که آسیب ایجاد کند و اگر در این بین سیستم عصبی هوشمند خود را به خوبی بشناسیم و کارایی آن را بدانیم، قطعاً کمتر دچار آسیب های متعدد می شویم.»

به طور متوسط میلیاردها سلول عصبی هوشمند در بدن و مغز انسان ها وجود دارند، که «این سلول‌های عصبی هوشمند وظایف متعددی را برعهده دارند که از جمله انتقال پیام‌های عصبی به سیستم عصبی خودکار یا مغز می باشد که به طور طبیعی یک سرعت زمانی خاص برای انتقال این پیام‌ها در نظر گرفته شده است، چنانچه این زمان کاهش یا افزایش یابد، سیستم عصبی دچار اختلال می‌شود و فرد برای رفع این اختلال نیاز به کمک‌های حمایتی دارد که گاهی محرک بیشتر یکی از آنها می‌باشد که این محرک می‌تواند موسیقی باشد.»

گوش انسان به طور طبیعی با شنیدن صدای طبیعت آرامش پیدا می‌کند، اما با شنیدن موسیقی هایی که صدای آنها از حد طبیعی خارج هستند همچون موسیقی زیرزمینی که به سبک متال، هوی و رپ تولید می‌شوند، باعث می‌شود سرعت طبیعی درک صوتی از حد طبیعی خارج شده و شدت پیدا کند بر همین اساس است وقتی فرد به موسیقی تند گوش می دهد احساس هیجان و نشاط پیدا می‌کند، این نشاط بیش از حد فقط برای مدت کوتاهی در وی هیجان دارد و بعد از تکرار سلول‌های عصبی از دریافت و انتقال این پیام‌های زیاد و سریع خسته می‌شوند و حالت عصبی و پرخاشگری را به طور ناخودآگاه در فرد ایجاد می‌کنند و به اصطلاح فرد جرقه‌ای می‌شود و از کوره درمی‌رود. در ادامه فرد جرقه‌ای شده مدام خسته‌تر می‌شود و واکنش‌های هیجانی یا خوشحالی دیگر از خود نشان نمی‌دهد و به مرور زمان برای درس خواندن و انجام کارهای روزمره نیز به مشکل برخورده و با کم حوصلگی و عدم تمرکز بر روی کارها مواجه می‌شود که شایع‌ترین آنها "پرش افکار" است.»

در این زمان است که فرد برای ادامه فعالیت‌های خود کما فی السابق به محرک دیگری روی می‌آورد تا بتواند به حالت نرمال گذشته برگردد. در این موقع است که نیاز به دوپینگ کردن پیدا می‌کند. چنانچه برای این شارژ شدن در محیطی قرار داشته باشد که این شرایط به آسانی برای او فراهم شود، به راحتی از آن استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت با راهنمایی و کمک دوستان درصدد راه چاره‌ای برمی آید و از همین جاست که پای او به جاده خطرناک اعتیاد باز می‌شود.»

 «یک نوجوان یا جوان با یک بار مصرف مواد مخدر معتاد نمی‌شود، بلکه در وهله اول او نشاط بیشتری نیز می یابد، در مرحله بعد جمع گراتر می‌شود و به قول معروف سرحال می‌شود، و شاید حوصله‌اش هم برای انجام کارها بیشتر شود، اما این آغاز راه اعتیاد است، چون تا زمانی که اثر ماده در بدن فرد وجود دارد او قدرت و توانایی دارد و این روند آرام آرام کاهش می‌یابد تا جایی که او همان آدم قبلی نیازمند به محرک می‌شود.»
 «با توجه به این که فرد، تجربه خوشایندی را کسب کرده دوباره سراغ همان عمل می رود تا انرژی مضاعفی بگیرد و چون سرعت حرکت سلول های عصبی انتقال پیام به صورت مصنوعی افزایش یافته است، این دفعه تداوم آن شور و نشاط کم تر از دفعه قبل است و این چنین است که فرد آرام آرام برای تأمین انرژی مورد نیاز خود دز ماده را بالا برده و این چرخه آن قدر تکرار می شود تا فرد به مواد مخدر معتاد می گردد.»
 «موسیقی مخرب غربی به گونه‌ای فرد را به هیجان می‌رساند که درنهایت به سمت مواد مخدر سوق داده شود و افکار و عقاید مورد نیاز استعمارگران را از فرد معتاد به دست آورند.»
 استفاده بی رویه نوجوانان و جوانان از هندزفری برای گوش کردن آهنگ‌ها و موسیقی‌های تند به آلودگی صوتی بیش از حد آن‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «ضرب آهنگ و دسیبل این موسیقی‌ها چندین برابر شدیدتر از صدای بوق ماشین، موتور و آلودگی صوتی موجود در کوچه و خیابان است که به طور غیرمستقیم به گوش می‌رسد و متأسفانه الآن گوش کردن آهنگ از طریق این گوشی‌ها بسیار رایج شده است. خانواده‌ها باید از هر حیث متوجه سلامت جسم و روان فرزندان خود باشند، تا خدای ناکرده در دام اعتیاد از طریق موسیقی‌های زیرزمینی، گرفتار نشوند؛ چرا که گسترش این فرهنگ موسیقی در جوامع جهان سوم و رو به توسعه به شدت در حال افزایش است. مخصوصا دشمنان داخلی و خارجی از طریق دشمنی خاموش به کشورهایی که از منابع ثروت زیاد ملی، معدنی و انسانی برخوردارند (مثل ایران) هجوم می‌آورند و آنها را سخت تحت تأثیر قرار می‌دهند. بنابراین مسئولان فرهنگی و مربیان تربیتی باید موسیقی های اصیل ایرانی و آهنگ های مجاز را به شکلی در اختیار نوجوانان و جوانان قرار دهند که مورد پسند آنها قرار گیرد تا راه ورود موسیقی های زیرزمینی بسته شود.»

 در نوجوانان باید علامت سؤال ایجاد کرد و آزادی تصمیم گیری به آنها داد، و: «نوجوانانی که ما فکر می کنیم از اعتقادات دینی و اصول ریشه ای خانواده دور هستند، در واقع این گونه نیستند، بلکه آن ها دنبال نگاه متفاوت اند و بهتر است این نگاه متفاوت به آن ها عرضه شود، آن موقع چیزی در جامعه و بین نسل ها اتفاق می افتد به نام "همدلی" که ما را به سمت بهداشت روانی، جسمی و اخلاقی در جامعه پیش می برد. هیچ انسانی نمی خواهد به خودش آسیب رساند، مگر این که ناآگاه باشد، بنابراین از خانواده ها و جوانان می خواهیم به سمت واژه همدلی پیش روند.»

موسیقی های کفرآمیز شیطانی
 «متن اشعار موسیقی های زیرزمینی غربی کلماتی کاملا کفرآمیز، شیطانی و تحریک آمیز است که سلسله اعصاب و هورمون های جنسی را سخت تحت تأثیر قرار می دهد و متأسفانه به شکلی بسیار هنرمندانه طراحی شده اند که روی ناخودآگاه انسان تأثیر می گذارد و رفتار فرد را تحت اختیار خود درمی آورد.»

شب نشینی های جوانان ممنوع!
یکی از آسیب هایی که جوانان و نوجوانان را تهدید می کند اعتیاد به الکل و مواد مخدر است که اکثرا در شب نشینی ها اتفاق می افتد.

 ا«متأسفانه به دلیل این که زمینه های گرایش نوجوانان و جوانان به سمت این مواد از سوی رسانه ها، مسئولان و مربیان آموزشی به صورت مستقیم برای آن ها تفهیم و بازگو نشده است و نوجوانان در این گونه موارد با نقصان جدی روبه رو هستند، خیلی راحت در دام اعتیاد گرفتار می شوند.»

 نقش کم رنگ خانواده ها در جلوگیری از حضور فرزندان خود در جمع دوستان کم تجربه و کم سن و سال باید گفت: «خانواده ها در جلوگیری از ورود بچه ها به وادی اعتیاد خیلی نقش دارند، اما به نظر می رسد آن ها از این خطری که جامعه و فرزندان شان را تهدید می کند، خیلی آگاه نیستند و به واسطه مشغله زیاد کاری و نگرانی های معیشتی و شاید به دلیل عدم توانایی در برقراری ارتباط خوب با فرزندان، وظیفه اصلی خود را تا حدودی فراموش کرده اند و نمی توانند به خوبی ایفای نقش تربیتی کنند.»

 «بچه ها از 20 درصد هوش منطقی (آی کیو) و 80 درصد هوش عاطفی (ای کیو) برخوردار هستند و متأسفانه اکثر مسئولان و مربیان مدارس به هوش منطقی دانش آموزان توجه دارند و از اعتماد به نفس دادن به بچه ها و ترسیم چشم انداز آینده آنها غفلت می ورزند. اگر خانواده ها و مربیان مدارس به هوش عاطفی نوجوانان و جوانان توجه ویژه ای داشته باشند و تمام هم و غم خود را صرف آموزش دروس نکنند و آنها را از نظر عاطفی غنی سازند فرزندان را به طور طبیعی به سوی یادگیری سوق می دهند.»

«اولویت های آموزشی باید تغییر کند و خلأهای احساسی و عاطفی بین نوجوان و خانواده و مدرسه پر گردد، چنانچه به نیازهای عاطفی یک دانش آموز توجه شود، به اعتماد نفس دادن به او کمک می شود و نوجوانی که از یک اعتماد به نفس و شناخت واقعی نسبت به محیط پیرامون خود برخوردار باشد، به هیجانات و لذت های زودگذر دل خوش نمی کند و حتی درصدد یک بار امتحان کردن هم برنمی آید. چون می داند هیجان و تجربه اول بسیار خطرناک است.»می توانید دیدگاه خود را بنویسید
vvrmoosy دوشنبه 1 بهمن 1397 11:11 ب.ظ
<a href=http://cialishwzbm.com/>cialis online pharmacy</a> cialis online no prescription <a href="http://cialishwzbm.com/">free samples of cialis online</a>
nrhCique دوشنبه 1 بهمن 1397 10:29 ب.ظ
<a href=http://cialisfw.com/>where can i buy cialis online</a> tadalafil tablets 20 mg <a href="http://cialisfw.com/">best place to buy cialis online forum</a>
legitimate canadian mail order pharmacies دوشنبه 1 بهمن 1397 07:52 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacysl.com/">mexican pharmacies shipping to usa</a>
http://canadianonlinepharmacysl.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacysl.com/>canadian pharmacies shipping to usa</a>
nrhCique دوشنبه 1 بهمن 1397 01:15 ب.ظ
<a href=http://cialisfw.com/>where to buy cialis online</a> buy tadalafil 20mg price <a href="http://cialisfw.com/">buying cheap cialis online</a>
bbtDenia دوشنبه 1 بهمن 1397 10:21 ق.ظ
<a href=http://viagrafa.com/>viagra generic online</a> order viagra <a href="http://viagrafa.com/">online generic viagra</a>
bbfSword یکشنبه 30 دی 1397 10:56 ب.ظ
<a href=http://viagrajr.com/>buy non prescription viagra online</a> what does viagra do <a href="http://viagrajr.com/">best online pharmacy to buy viagra</a>
nnnmoosy یکشنبه 30 دی 1397 05:54 ب.ظ
<a href=http://viagraeq.com/>order cheap viagra</a> liquid tadalafil <a href="http://viagraeq.com/">cheap viagra paypal</a>
shirt match jordan 11 ie fire red retro 11 sneaker tees یکشنبه 30 دی 1397 08:21 ق.ظ
<a href="http://www.globalfit121.top/39/jordan-4-vs-spizike ">jordan 4 vs spizike</a><a href="http://www.globalfit121.top/40/new-air-jordans-xx9-new-air-jordans-2011 ">new air jordans xx9 new air jordans 2011</a><a href="http://www.globalfit121.top/5/vans-skate-shoes-purple ">vans skate shoes purple</a><a href="http://www.globalfit121.top/6/nike-air-max-black-and-grey ">nike air max black and grey</a>
[url=http://www.lipidologyandlongevity.com/9/shirt-match-jordan-11-ie-fire-red-retro-11-sneaker-tees]shirt match jordan 11 ie fire red retro 11 sneaker tees[/url]
air yeezy october red acg nike air max 1 یکشنبه 30 دی 1397 08:20 ق.ظ
<a href="http://www.wikitalya.com/14/mens-salomon-gcs-athletic-trail-yellow-blue ">mens salomon gcs athletic trail yellow blue</a><a href="http://www.wikitalya.com/15/nike-cortez-team-red-nike-nike-classic-cortez-sp-789594-661-team-red-team-red ">nike cortez team red nike nike classic cortez sp 789594 661 team red team red</a><a href="http://www.wikitalya.com/16/womens-nike-shox-deliver-orange-red ">womens nike shox deliver orange red</a><a href="http://www.wikitalya.com/17/air-jordan-retro-6-womens-green-mint-green-air-jordan-retro-6-womens-mint-green-green ">air jordan retro 6 womens green mint green air jordan retro 6 womens mint green green</a>
[url=http://www.arishomesqlinenergy.top/4/air-yeezy-october-red-acg-nike-air-max-1]air yeezy october red acg nike air max 1[/url]
pink jordan flights یکشنبه 30 دی 1397 08:20 ق.ظ
<a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201501/air-jordan-retro-10-green-pink ">air jordan retro 10 green pink</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201502/nike-zoom-vomero-green-purple ">nike zoom vomero green purple</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201503/nike-kobe-9-mid-elite-series-flyknit-hero ">nike kobe 9 mid elite series flyknit hero</a><a href="http://www.everyaugustuntilacure.org/201504/mens-air-max-lunar-90-green-orange ">mens air max lunar 90 green orange</a>
[url=http://www.infosysworldwide.com/22/pink-jordan-flights]pink jordan flights[/url]
womens nike air max bw green orange womens nike air max bw green orange یکشنبه 30 دی 1397 08:18 ق.ظ
<a href="http://www.bioniklaboratories.top/17/kyrie-1-nike ">kyrie 1 nike</a><a href="http://www.bioniklaboratories.top/18/valentine-day-jordan-12s ">valentine day jordan 12s</a><a href="http://www.bioniklaboratories.top/19/jordan-2011-retros ">jordan 2011 retros</a><a href="http://www.bioniklaboratories.top/2/jordans-coming-out-may-2014 ">jordans coming out may 2014</a>
[url=http://www.crestviewwest.com/16/womens-nike-air-max-bw-green-orange-womens-nike-air-max-bw-green-orange]womens nike air max bw green orange womens nike air max bw green orange[/url]
us pharmacy no prior prescription شنبه 29 دی 1397 07:18 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyoffer.com/">legitimate canadian mail order pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyoffer.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyoffer.com/>international pharmacies that ship to the usa</a>
bbtDenia شنبه 29 دی 1397 07:05 ب.ظ
<a href=http://viagrafa.com/>is there a generic for viagra</a> alternative viagra <a href="http://viagrafa.com/">generic viagra reviews</a>
kkoDrode شنبه 29 دی 1397 07:00 ق.ظ
<a href="http://purseinstock.com/">best place to buy generic viagra online</a> viagra reviews <a href="http://purseinstock.com/">online viagra</a>
bdbreumn جمعه 28 دی 1397 11:13 ب.ظ
<a href=http://www.authenticknicksstore.com/>best place to buy cialis online reviews</a> discount cialis <a href="http://www.authenticknicksstore.com/">buy cialis online canadian pharmacy</a>
bdbreumn جمعه 28 دی 1397 08:39 ب.ظ
<a href=http://www.authenticknicksstore.com/>cialis online without prescription</a> cialis <a href="http://www.authenticknicksstore.com/">best place to buy cialis online forum</a>
nnqCeria جمعه 28 دی 1397 06:43 ب.ظ
<a href=http://www.viagraid.com/>where can i buy real viagra online</a> viagra <a href="http://www.viagraid.com/">where to buy generic viagra online forum</a>
kkoDrode جمعه 28 دی 1397 05:25 ب.ظ
<a href="http://purseinstock.com/">viagra generic name</a> order generic viagra <a href="http://purseinstock.com/">best generic viagra</a>
bssSword جمعه 28 دی 1397 04:44 ب.ظ
<a href=http://usaerectionrx.com/>generic viagra brands</a> name brand viagra <a href="http://usaerectionrx.com/">when will generic viagra be available in the us</a>
nnqMoisy جمعه 28 دی 1397 11:47 ق.ظ
<a href="http://emtpartsstore.com/">does generic viagra work</a> viagra soft tabs <a href="http://emtpartsstore.com/">viagra online usa</a>
pink desert camo jordans 3 color desert camo pattern جمعه 28 دی 1397 07:30 ق.ظ
<a href="http://www.greatdealmovers.com/29/jordan-shoe-full-white ">jordan shoe full white</a><a href="http://www.greatdealmovers.com/3/mens-supra-vaider-grey-silver ">mens supra vaider grey silver</a><a href="http://www.greatdealmovers.com/30/nike-roshe-one-flyknit-summer-2016-colors ">nike roshe one flyknit summer 2016 colors</a><a href="http://www.greatdealmovers.com/31/nike-internationalist-court-blue ">nike internationalist court blue</a>
pink desert camo jordans 3 color desert camo pattern http://www.emotikone.top/38/pink-desert-camo-jordans-3-color-desert-camo-pattern
mens nike lebron 12 ep blue black red جمعه 28 دی 1397 07:29 ق.ظ
<a href="http://www.cranewoodsdevelopment.top/1/retro-5-jordans-size-8-cheap-retro-5-jordans ">retro 5 jordans size 8 cheap retro 5 jordans</a><a href="http://www.cranewoodsdevelopment.top/10/womens-nike-roshe-run-triangle-grey-pink ">womens nike roshe run triangle grey pink</a><a href="http://www.cranewoodsdevelopment.top/11/nike-air-max-classics-foot-locker ">nike air max classics foot locker</a><a href="http://www.cranewoodsdevelopment.top/12/nike-air-max-green-turquoise ">nike air max green turquoise</a>
mens nike lebron 12 ep blue black red http://www.creativenations.net/16/mens-nike-lebron-12-ep-blue-black-red
nnqMoisy جمعه 28 دی 1397 06:55 ق.ظ
<a href="http://emtpartsstore.com/">viagra online canada</a> buy online viagra <a href="http://emtpartsstore.com/">online pharmacy viagra</a>
nnfDenia پنجشنبه 27 دی 1397 11:48 ب.ظ
<a href=http://greengenericjen.com/>where can i buy viagra</a> buy cheap generic viagra <a href="http://greengenericjen.com/">buy viagra online canadian</a>
canadian pharmacies online پنجشنبه 27 دی 1397 08:51 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyhd.com/">prescription drugs online without</a>
http://canadianonlinepharmacyhd.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyhd.com/>top 10 mail order pharmacies</a>
bbrmoosy پنجشنبه 27 دی 1397 12:20 ق.ظ
<a href=http://onlinewwwmen.com/>buy viagra without prescription</a> viagra generic brand <a href="http://onlinewwwmen.com/">buy viagra in mexico</a>
bssSword پنجشنبه 27 دی 1397 12:08 ق.ظ
<a href=http://usaerectionrx.com/>generic viagra in usa</a> new viagra <a href="http://usaerectionrx.com/">where to buy generic viagra</a>
bfbDrode سه شنبه 25 دی 1397 07:50 ب.ظ
<a href="http://erectionakebd.com/">online pharmacy viagra</a> generic brands of viagra online <a href="http://erectionakebd.com/">is there a generic viagra</a>
befCeria سه شنبه 25 دی 1397 05:08 ب.ظ
<a href=http://www.forumdemulheres.com/>best place to buy generic cialis online forum</a> buy viagra uk <a href="http://www.forumdemulheres.com/">cialis 5 mg generico online</a>
hhureumn سه شنبه 25 دی 1397 11:14 ق.ظ
<a href=http://usaerectionrx.com/>generic viagra canada</a> does viagra work <a href="http://usaerectionrx.com/">cheap generic viagra</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30