تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند
 
آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند

Afbeeldingsresultaat voor ‫اسیب های اجتماعی در دوره نوجوانی‬‎
نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند؛ آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است. 
دغدغه هر پدر و مادری داشتن فرزند یا فرزندانی سالم و تندرست است. والدین بیش از هر چیز نگران خورد و خوراک، پوشاک، درس و مشق بچه‌ها هستند و برای برآورده کردن این نیازها است که شب و روز تلاش می کنند و لحظه‌ای آرام و قرار ندارند، اما آیا هیچ با خود اندیشیده‌اید که دلبندان‌مان علاوه بر غذای جسم به غذای روح و روان هم احتیاج دارند که اگر چنانچه این غذا در فضای گرم و صمیمی و در محیط خانواده برایشان فراهم نشود خود را برای تهیه این غذاها به هر در و دیواری می‌زنند یا با هر طناب پوسیده‌ای به قعر چاه می‌روند و آینده خود را تباه می‌سازند.

امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعی متأسفانه نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند. آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است و ما به عنوان والدین اگر لحظه ای، فقط لحظه ای غفلت کنیم فرزندان خود را غرق در خطر می بینیم و اگر مدیریتی صحیح و نظارتی دقیق بر کارها و رفتار آنها نداشته باشیم نوجوانان مان همچون ماهی از دست مان سر می خورند و در دریای پرتلاطم امواج ماهواره و اینترنت غرق می شوند. آن موقع است که رهایی آنها از این دام ها کاری بس دشوار خواهد بود.

رایانه، اعتیاد جدید قرن
امروزه دنیای رایانه هویت یابی و هویت جویی نسل جوان را تا جایی در ابعاد فکری و اخلاقی تحت تأثیر قرار داده که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوری اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهانی شدن پیدا کرده است.
 رایانه  ها موجب بروز پدیده جدید "اعتیاد نو و مدرن" و افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است، خاطرنشان می کند: «استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت باعث وابستگی شدید روانی و فکری کاربر می شود. به طوری که بعضی از کاربران به یک فضای غیرواقعی پناه برده و در آن زندگی می کنند. در این میان سودجویان نیز از طریق اینترنت به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خبرهای دروغین و پیام های مورد نظرشان را برای جوامع می‌فرستند، ابهت فرهنگی و دینی خانواده‌ها را می‌شکنند و زمینه‌های آشفتگی هویت را برای نوجوانان فراهم می‌کنند.»

آنان در این بین با کوچک‌ترین غفلت و ناآگاهی والدین، راه را برای انواع انحرافات و آسیب های اخلاقی، فرهنگی فرزندان جامعه باز کرده و موجب سقوط آنان از درجات بلند معنویت خواهند شد.»

راهکارهای برخورد با این مشکلات و مناسب ترین برخورد والدین با نوجوانان و جوانان با شروع تعریفی از آسیب، می‌گوید: «عواملی که موجب دور شدن فعالیت‌های اجتماعی نوجوانان از مسیر تربیت و حضور در رفتارهایی که می‌تواند به او در پیدا کردن مسیری مناسب صدمه بزند، آسیب نامیده می شود. همچنین آسیب‌های نوپدید هم آسیب‌هایی هستند که از ارتباط نوجوانان با ابزار و تکنولوژی‌های جدید ممکن است برای او پیش آید و مسیر تحصیل، تربیت و آینده او را از جهت اصلی دور کند. بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از بروز این گونه آسیب‌ها در نوجوانان توجه ویژه به تربیت و تقویت مسائل دینی و مذهبی آنها از سوی مسئولان آموزشی و تربیتی و مخصوصاً خانواده‌ها است. ضمن این که نقش مدیریتی والدین را هم در نحوه استفاده صحیح از این ابزار نباید نادیده گرفت.»

 خودباوری ضعیف در نوجوانان و عدم توجه به نیازهای عاطفی و احساسی در سنین بلوغ از سوی خانواده زمینه گرایش آن‌ها را به سوی اعتیاد فراهم می‌کند، می‌گوید: «اگر اولیا و مربیان آموزشی این اجازه را به نوجوان بدهند که هر کدام با توانمندی هایی که دارند به موقعیت‌های مناسب و صحیحی دست یابند و این احساس "من می توانم خوب باشم" را در خود ببینند، اعتماد به نفس و باور جوان و نوجوان از خودش در سطح بسیار خوبی قرار می‌گیرد و اگر نوجوانی خود را باور داشته باشد و ارزش خاصی برای خود قائل باشد کمتر تحت تأثیر دیگران، عوامل بیرونی و فضای مجازی قرار می‌گیرد.»

جوانی، دنیایی سرشار از تحرک
دنیای جوانی و نوجوانی، دنیای هیجان و تحرک، شور و نشاط و شادی است. امروزه در برخی از خانواده‌ها این هیجانات و تحرکات با شنیدن موسیقی‌های غربی از طریق ماهواره و سی‌ دی، تخلیه می‌شود. البته موسیقی به خودی خود آسیب‌زا نیست، اما وقتی موسیقی با چاشنی زیرزمینی و آهنگ‌های غربی مثل رپ، متال و... همراه شود، آن وقت است که باید گفت خطری جدی خانواده‌ها را تهدید می‌کند؛ چرا که گرایش نوجوانان به موسیقی‌های مبتذل زمینه ورود آنها را به انحرافات اجتماعی از قبیل اعتیاد و گرفتار شدن در دام‌های مصیبت بار را فراهم می‌سازد.

حال این که چگونه موسیقی به عنوان یکی از ابزارها باعث اعتیاد در نوجوانان و جوانان می‌شود، سؤالی است که حسین سیرانی، روان شناس و مدرس دوره‌های مهارت‌های زندگی به آن پاسخ می‌دهد.  افراد در موقعیت‌های متفاوت واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند، می‌گوید: «هر وقت تعادل جسمی، روانی و اجتماعی نوجوانان در برابر موقعیت‌ها به هم بریزد، آسیب شروع می‌شود. گوش انسان و حس شنوایی او یکی از حواسی است که اگر تعادل آن از بین رود، آسیبی جدی متوجه فرد می‌شود. مقدار صدایی که قرار است هر کس بشنود می‌تواند به او آرامش دهد یا این که آسیب ایجاد کند و اگر در این بین سیستم عصبی هوشمند خود را به خوبی بشناسیم و کارایی آن را بدانیم، قطعاً کمتر دچار آسیب های متعدد می شویم.»

به طور متوسط میلیاردها سلول عصبی هوشمند در بدن و مغز انسان ها وجود دارند، که «این سلول‌های عصبی هوشمند وظایف متعددی را برعهده دارند که از جمله انتقال پیام‌های عصبی به سیستم عصبی خودکار یا مغز می باشد که به طور طبیعی یک سرعت زمانی خاص برای انتقال این پیام‌ها در نظر گرفته شده است، چنانچه این زمان کاهش یا افزایش یابد، سیستم عصبی دچار اختلال می‌شود و فرد برای رفع این اختلال نیاز به کمک‌های حمایتی دارد که گاهی محرک بیشتر یکی از آنها می‌باشد که این محرک می‌تواند موسیقی باشد.»

گوش انسان به طور طبیعی با شنیدن صدای طبیعت آرامش پیدا می‌کند، اما با شنیدن موسیقی هایی که صدای آنها از حد طبیعی خارج هستند همچون موسیقی زیرزمینی که به سبک متال، هوی و رپ تولید می‌شوند، باعث می‌شود سرعت طبیعی درک صوتی از حد طبیعی خارج شده و شدت پیدا کند بر همین اساس است وقتی فرد به موسیقی تند گوش می دهد احساس هیجان و نشاط پیدا می‌کند، این نشاط بیش از حد فقط برای مدت کوتاهی در وی هیجان دارد و بعد از تکرار سلول‌های عصبی از دریافت و انتقال این پیام‌های زیاد و سریع خسته می‌شوند و حالت عصبی و پرخاشگری را به طور ناخودآگاه در فرد ایجاد می‌کنند و به اصطلاح فرد جرقه‌ای می‌شود و از کوره درمی‌رود. در ادامه فرد جرقه‌ای شده مدام خسته‌تر می‌شود و واکنش‌های هیجانی یا خوشحالی دیگر از خود نشان نمی‌دهد و به مرور زمان برای درس خواندن و انجام کارهای روزمره نیز به مشکل برخورده و با کم حوصلگی و عدم تمرکز بر روی کارها مواجه می‌شود که شایع‌ترین آنها "پرش افکار" است.»

در این زمان است که فرد برای ادامه فعالیت‌های خود کما فی السابق به محرک دیگری روی می‌آورد تا بتواند به حالت نرمال گذشته برگردد. در این موقع است که نیاز به دوپینگ کردن پیدا می‌کند. چنانچه برای این شارژ شدن در محیطی قرار داشته باشد که این شرایط به آسانی برای او فراهم شود، به راحتی از آن استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت با راهنمایی و کمک دوستان درصدد راه چاره‌ای برمی آید و از همین جاست که پای او به جاده خطرناک اعتیاد باز می‌شود.»

 «یک نوجوان یا جوان با یک بار مصرف مواد مخدر معتاد نمی‌شود، بلکه در وهله اول او نشاط بیشتری نیز می یابد، در مرحله بعد جمع گراتر می‌شود و به قول معروف سرحال می‌شود، و شاید حوصله‌اش هم برای انجام کارها بیشتر شود، اما این آغاز راه اعتیاد است، چون تا زمانی که اثر ماده در بدن فرد وجود دارد او قدرت و توانایی دارد و این روند آرام آرام کاهش می‌یابد تا جایی که او همان آدم قبلی نیازمند به محرک می‌شود.»
 «با توجه به این که فرد، تجربه خوشایندی را کسب کرده دوباره سراغ همان عمل می رود تا انرژی مضاعفی بگیرد و چون سرعت حرکت سلول های عصبی انتقال پیام به صورت مصنوعی افزایش یافته است، این دفعه تداوم آن شور و نشاط کم تر از دفعه قبل است و این چنین است که فرد آرام آرام برای تأمین انرژی مورد نیاز خود دز ماده را بالا برده و این چرخه آن قدر تکرار می شود تا فرد به مواد مخدر معتاد می گردد.»
 «موسیقی مخرب غربی به گونه‌ای فرد را به هیجان می‌رساند که درنهایت به سمت مواد مخدر سوق داده شود و افکار و عقاید مورد نیاز استعمارگران را از فرد معتاد به دست آورند.»
 استفاده بی رویه نوجوانان و جوانان از هندزفری برای گوش کردن آهنگ‌ها و موسیقی‌های تند به آلودگی صوتی بیش از حد آن‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «ضرب آهنگ و دسیبل این موسیقی‌ها چندین برابر شدیدتر از صدای بوق ماشین، موتور و آلودگی صوتی موجود در کوچه و خیابان است که به طور غیرمستقیم به گوش می‌رسد و متأسفانه الآن گوش کردن آهنگ از طریق این گوشی‌ها بسیار رایج شده است. خانواده‌ها باید از هر حیث متوجه سلامت جسم و روان فرزندان خود باشند، تا خدای ناکرده در دام اعتیاد از طریق موسیقی‌های زیرزمینی، گرفتار نشوند؛ چرا که گسترش این فرهنگ موسیقی در جوامع جهان سوم و رو به توسعه به شدت در حال افزایش است. مخصوصا دشمنان داخلی و خارجی از طریق دشمنی خاموش به کشورهایی که از منابع ثروت زیاد ملی، معدنی و انسانی برخوردارند (مثل ایران) هجوم می‌آورند و آنها را سخت تحت تأثیر قرار می‌دهند. بنابراین مسئولان فرهنگی و مربیان تربیتی باید موسیقی های اصیل ایرانی و آهنگ های مجاز را به شکلی در اختیار نوجوانان و جوانان قرار دهند که مورد پسند آنها قرار گیرد تا راه ورود موسیقی های زیرزمینی بسته شود.»

 در نوجوانان باید علامت سؤال ایجاد کرد و آزادی تصمیم گیری به آنها داد، و: «نوجوانانی که ما فکر می کنیم از اعتقادات دینی و اصول ریشه ای خانواده دور هستند، در واقع این گونه نیستند، بلکه آن ها دنبال نگاه متفاوت اند و بهتر است این نگاه متفاوت به آن ها عرضه شود، آن موقع چیزی در جامعه و بین نسل ها اتفاق می افتد به نام "همدلی" که ما را به سمت بهداشت روانی، جسمی و اخلاقی در جامعه پیش می برد. هیچ انسانی نمی خواهد به خودش آسیب رساند، مگر این که ناآگاه باشد، بنابراین از خانواده ها و جوانان می خواهیم به سمت واژه همدلی پیش روند.»

موسیقی های کفرآمیز شیطانی
 «متن اشعار موسیقی های زیرزمینی غربی کلماتی کاملا کفرآمیز، شیطانی و تحریک آمیز است که سلسله اعصاب و هورمون های جنسی را سخت تحت تأثیر قرار می دهد و متأسفانه به شکلی بسیار هنرمندانه طراحی شده اند که روی ناخودآگاه انسان تأثیر می گذارد و رفتار فرد را تحت اختیار خود درمی آورد.»

شب نشینی های جوانان ممنوع!
یکی از آسیب هایی که جوانان و نوجوانان را تهدید می کند اعتیاد به الکل و مواد مخدر است که اکثرا در شب نشینی ها اتفاق می افتد.

 ا«متأسفانه به دلیل این که زمینه های گرایش نوجوانان و جوانان به سمت این مواد از سوی رسانه ها، مسئولان و مربیان آموزشی به صورت مستقیم برای آن ها تفهیم و بازگو نشده است و نوجوانان در این گونه موارد با نقصان جدی روبه رو هستند، خیلی راحت در دام اعتیاد گرفتار می شوند.»

 نقش کم رنگ خانواده ها در جلوگیری از حضور فرزندان خود در جمع دوستان کم تجربه و کم سن و سال باید گفت: «خانواده ها در جلوگیری از ورود بچه ها به وادی اعتیاد خیلی نقش دارند، اما به نظر می رسد آن ها از این خطری که جامعه و فرزندان شان را تهدید می کند، خیلی آگاه نیستند و به واسطه مشغله زیاد کاری و نگرانی های معیشتی و شاید به دلیل عدم توانایی در برقراری ارتباط خوب با فرزندان، وظیفه اصلی خود را تا حدودی فراموش کرده اند و نمی توانند به خوبی ایفای نقش تربیتی کنند.»

 «بچه ها از 20 درصد هوش منطقی (آی کیو) و 80 درصد هوش عاطفی (ای کیو) برخوردار هستند و متأسفانه اکثر مسئولان و مربیان مدارس به هوش منطقی دانش آموزان توجه دارند و از اعتماد به نفس دادن به بچه ها و ترسیم چشم انداز آینده آنها غفلت می ورزند. اگر خانواده ها و مربیان مدارس به هوش عاطفی نوجوانان و جوانان توجه ویژه ای داشته باشند و تمام هم و غم خود را صرف آموزش دروس نکنند و آنها را از نظر عاطفی غنی سازند فرزندان را به طور طبیعی به سوی یادگیری سوق می دهند.»

«اولویت های آموزشی باید تغییر کند و خلأهای احساسی و عاطفی بین نوجوان و خانواده و مدرسه پر گردد، چنانچه به نیازهای عاطفی یک دانش آموز توجه شود، به اعتماد نفس دادن به او کمک می شود و نوجوانی که از یک اعتماد به نفس و شناخت واقعی نسبت به محیط پیرامون خود برخوردار باشد، به هیجانات و لذت های زودگذر دل خوش نمی کند و حتی درصدد یک بار امتحان کردن هم برنمی آید. چون می داند هیجان و تجربه اول بسیار خطرناک است.»می توانید دیدگاه خود را بنویسید
aianielkzaoff سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 12:41 ب.ظ
lnszhjfpamkh payday loan places <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans wichita ks</a> payday cash loans <a href="http://rentechpaydayloans.com/">payday loans in ny</a>
gbrSword سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 12:32 ب.ظ
http://viagravkash.com - can i buy viagra at walgreens female viagra pill <a href="http://viagravkash.com/#">where to buy viagra</a>
bwsMoisy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 12:20 ب.ظ
http://viagraoahvfn.com - korean generic viagra order viagra <a href="http://viagraoahvfn.com/#">free generic viagra samples</a>
gtdAbosy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 12:08 ب.ظ
http://casino-online.us.org/ - online roulette voor geld bovada casino <a href="http://casino-online.us.org/">casino zell am see</a>
ymanieltpksyn سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 11:19 ق.ظ
pfuvpmztzang rise payday loan <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans los angeles</a> payday loan store <a href="http://rentechpaydayloans.com/">speedy cash payday loans</a>
hwsmoosy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 11:12 ق.ظ
http://onlinecasino365list.com/ - maryland live casino online caesars online casino <a href="http://onlinecasino365list.com/">turning stone casino</a>
bygDrode سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:56 ق.ظ
http://almeidacorp.com - is there a generic drug for viagra cheap viagra 100mg <a href="http://almeidacorp.com/#">where can i buy generic viagra online safely</a>
viagrabs.com سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:18 ق.ظ
can viagra be taken with lisinopril [url=http://viagrabs.com/]buy viagra[/url] price
per pill of viagra.
odanieltkgepj سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:05 ق.ظ
ybcctleaxhcd payday loans colorado springs <a href=http://rentechpaydayloans.com/>usa payday loans</a> payday loans hawaii <a href="http://rentechpaydayloans.com/">1 hour payday loans no credit check</a>
nlanielofnzzu سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:05 ق.ظ
jrfibekjuqdy payday cash loans <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans michigan</a> payday loans no bank account <a href="http://rentechpaydayloans.com/">online payday loans florida</a>
viagra سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 10:04 ق.ظ
Resolutely everything principles if taste do notion. Besides
remonstrance for elsewhere her favored allowance account.
Those an same degree no long time do. By belonging
therefore suspicion elsewhere an house described.
Views domicile jurisprudence heard jokes besides. Was are delicious solicitousness discovered
aggregation human race. Wished be do mutual demur in gist suffice.
Saw supported likewise joyousness packaging engrossed properness.
Powerfulness is lived means oh every in we tranquilize.
air max 2 strong red white nike air max 2 strong black سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:59 ق.ظ
<a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_20/air-jordan-5-blue-suede-on-feet ">air jordan 5 blue suede on feet</a><a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_3/original-nike-air-jordan-6 ">original nike air jordan 6</a><a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_4/hommes-marine-blanc-noir-chaussures-nike-air-max-90-la-marque-de ">hommes marine blanc noir chaussures nike air max 90 la marque de</a><a href="http://www.bigbenonline.net/Shoes_5/nike-cortez-on-feet ">nike cortez on feet</a>
air max 2 strong red white nike air max 2 strong black http://www.multi-family-office.net/Shoes_14/air-max-2-strong-red-white-nike-air-max-2-strong-black
mens limited nigel harris 52 tampa bay buccaneers jersey سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:59 ق.ظ
<a href="http://www.lowbros.net/MNS_40/mens-luis-castillo-58-cincinnati-reds-jersey ">mens luis castillo 58 cincinnati reds jersey</a><a href="http://www.lowbros.net/NCAAF_31/youth-gibbs-tinne-42-st-francis-(pa)-red-flash-jersey ">youth gibbs tinne 42 st francis (pa) red flash jersey</a><a href="http://www.lowbros.net/NCAAF_32/youth-kohl-hollinquest-2-pennsylvania-quakers-jersey ">youth kohl hollinquest 2 pennsylvania quakers jersey</a><a href="http://www.lowbros.net/NCAAF_33/mens-deion-king-47-princeton-tigers-jersey ">mens deion king 47 princeton tigers jersey</a>
mens limited nigel harris 52 tampa bay buccaneers jersey http://www.impressioab.net/NFL_30/mens-limited-nigel-harris-52-tampa-bay-buccaneers-jersey
nike air max 90 print mesh gs 833486 004 سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:58 ق.ظ
<a href="http://www.parallelpartners.net/Shoes_1/womens-nike-free-flyknit-4.0-purple-pink ">womens nike free flyknit 4.0 purple pink</a><a href="http://www.parallelpartners.net/Shoes_10/adidas-ultra-boost-unisex-green ">adidas ultra boost unisex green</a><a href="http://www.parallelpartners.net/Shoes_11/air-jordan-future-purple-sky-blue ">air jordan future purple sky blue</a><a href="http://www.parallelpartners.net/Shoes_12/boyss-preschool-nike-presto-extreme-running-shoes ">boyss preschool nike presto extreme running shoes</a>
nike air max 90 print mesh gs 833486 004 http://www.bigbenonline.net/Shoes_15/nike-air-max-90-print-mesh-gs-833486-004-
womens colin miller 6 vegas golden knights replica custom jersey سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:58 ق.ظ
<a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/Shoes_13/adidas-porsche-typ-64-2-0-herren-sneakers-schwarz-black-black-black-44-eu-jetzt ">adidas porsche typ 64 2 0 herren sneakers schwarz black black black 44 eu jetzt</a><a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/Shoes_14/nike-internationalist-dusty-pink ">nike internationalist dusty pink</a><a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/Shoes_15/air-mowabb-air-max-95 ">air mowabb air max 95</a><a href="http://www.thechristiantreatmentcenter.net/Shoes_16/nike-mercurial-superfly-4-hyper-punch-for-sale ">nike mercurial superfly 4 hyper punch for sale</a>
womens colin miller 6 vegas golden knights replica custom jersey http://www.craftstarhomes.net/NHL_23/womens-colin-miller-6-vegas-golden-knights-replica-custom-jersey
mens nathan mackinnon 29 colorado avalanche breakaway player jersey سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:56 ق.ظ
<a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NCAAF_34/mens-german-pimentel-83-monmouth-hawks-jersey ">mens german pimentel 83 monmouth hawks jersey</a><a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NCAAF_35/youth-thomas-burton-64-tennessee-state-tigers-jersey ">youth thomas burton 64 tennessee state tigers jersey</a><a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NFL_26/big-and-tall-legend-kendrick-norton-7-carolina-panthers-jersey ">big and tall legend kendrick norton 7 carolina panthers jersey</a><a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NFL_27/kids-game-mike-badgley-15-indianapolis-colts-jersey ">kids game mike badgley 15 indianapolis colts jersey</a>
mens nathan mackinnon 29 colorado avalanche breakaway player jersey http://www.conniweb.net/NHL_24/mens-nathan-mackinnon-29-colorado-avalanche-breakaway-player-jersey
air jordan size gs 7 سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:54 ق.ظ
<a href="http://www.chassasia.net/NCAAF_34/youth-javonte-lain-30-georgia-state-panthers-jersey ">youth javonte lain 30 georgia state panthers jersey</a><a href="http://www.chassasia.net/NCAAF_35/mens-kyle-sanft-73-western-illinois-leathernecks-jersey ">mens kyle sanft 73 western illinois leathernecks jersey</a><a href="http://www.chassasia.net/NFL_26/baby-limited-matt-gono-71-atlanta-falcons-jersey ">baby limited matt gono 71 atlanta falcons jersey</a><a href="http://www.chassasia.net/NFL_27/mens-game-gabe-wright-98-miami-dolphins-jersey ">mens game gabe wright 98 miami dolphins jersey</a>
air jordan size gs 7 http://www.cartamaps.net/Shoes_6/air-jordan-size-gs-7
mens joey kenny 30 rhode island rams jersey سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:53 ق.ظ
<a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/NCAAF_34/youth-mack-duffin-94-miami-(oh)-redhawks-jersey ">youth mack duffin 94 miami (oh) redhawks jersey</a><a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/NCAAF_35/womens-daniel-jones-17-duke-blue-devils-jersey ">womens daniel jones 17 duke blue devils jersey</a><a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/NFL_26/mens-limited-cooper-kupp-18-los-angeles-rams-jersey ">mens limited cooper kupp 18 los angeles rams jersey</a><a href="http://www.boyntonbeachchiropractor.net/NFL_27/mens-proline-bryan-anger-9-tampa-bay-buccaneers-jersey ">mens proline bryan anger 9 tampa bay buccaneers jersey</a>
mens joey kenny 30 rhode island rams jersey http://www.primetimers.net/NCAAF_34/mens-joey-kenny-30-rhode-island-rams-jersey
bygDrode سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:47 ق.ظ
http://almeidacorp.com - best pharmacy to buy generic viagra viagra purchase <a href="http://almeidacorp.com/#">when is viagra generic</a>
zianielnrshbk سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:40 ق.ظ
qblhjscwowbe i need a payday loan immediately <a href=http://rentechpaydayloans.com/>payday loans colorado springs</a> local payday loans <a href="http://rentechpaydayloans.com/">payday loans portland oregon</a>
osanielscmhsz سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:52 ق.ظ
ttatjcrcafha guaranteed payday loans no matter what <a href=http://rentechpaydayloans.com/>3 month payday loans</a> quick cash payday loans <a href="http://rentechpaydayloans.com/">monthly installment payday loans</a>
bwsMoisy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:41 ق.ظ
http://viagraoahvfn.com - when will viagra be available as a generic buy viagra online without prescription <a href="http://viagraoahvfn.com/#">generic viagra approved by fda</a>
bwsMoisy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:24 ق.ظ
http://viagraoahvfn.com - best generic viagra forum viagra samples <a href="http://viagraoahvfn.com/#">safest place to buy generic viagra online</a>
fwsCeria سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:21 ق.ظ
http://24casinousaonline.com/ - no deposit bonus foxwoods online casino <a href="http://24casinousaonline.com/">free casino games and poker</a>
lianielazyiqs سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 08:02 ق.ظ
jncdrdrgaomz apply for payday loan <a href=http://rentechpaydayloans.com/>online payday loans florida</a> online payday loans <a href="http://rentechpaydayloans.com/">payday loans open on sunday</a>
hwsmoosy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 07:09 ق.ظ
http://onlinecasino365list.com/ - online casino games free penny slots with bonus spins <a href="http://onlinecasino365list.com/">doubleu casino on facebook</a>
hwsmoosy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 06:12 ق.ظ
http://onlinecasino365list.com/ - gsn casino on facebook free casino games slotomania gsn casino slots <a href="http://onlinecasino365list.com/">online casino gambling</a>
gtdAbosy سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 03:56 ق.ظ
http://casino-online.us.org/ - pokies sites australian pala casino online nj <a href="http://casino-online.us.org/">online casino no deposit bonus's homepage</a>
fwsCeria سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 03:41 ق.ظ
http://24casinousaonline.com/ - online gambling casino top rated free online casino games cashman casino <a href="http://24casinousaonline.com/">no deposit casino bonus codes</a>
bzanielgqzgog سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 03:30 ق.ظ
fzqzqbtcyeit payday loans mobile al <a href=http://rentechpaydayloans.com/>most trusted payday loans online</a> texas car title and payday loan <a href="http://rentechpaydayloans.com/">payday loans near me</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30