آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند

Afbeeldingsresultaat voor ‫اسیب های اجتماعی در دوره نوجوانی‬‎
نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند؛ آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است. 
دغدغه هر پدر و مادری داشتن فرزند یا فرزندانی سالم و تندرست است. والدین بیش از هر چیز نگران خورد و خوراک، پوشاک، درس و مشق بچه‌ها هستند و برای برآورده کردن این نیازها است که شب و روز تلاش می کنند و لحظه‌ای آرام و قرار ندارند، اما آیا هیچ با خود اندیشیده‌اید که دلبندان‌مان علاوه بر غذای جسم به غذای روح و روان هم احتیاج دارند که اگر چنانچه این غذا در فضای گرم و صمیمی و در محیط خانواده برایشان فراهم نشود خود را برای تهیه این غذاها به هر در و دیواری می‌زنند یا با هر طناب پوسیده‌ای به قعر چاه می‌روند و آینده خود را تباه می‌سازند.

امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعی متأسفانه نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند. آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است و ما به عنوان والدین اگر لحظه ای، فقط لحظه ای غفلت کنیم فرزندان خود را غرق در خطر می بینیم و اگر مدیریتی صحیح و نظارتی دقیق بر کارها و رفتار آنها نداشته باشیم نوجوانان مان همچون ماهی از دست مان سر می خورند و در دریای پرتلاطم امواج ماهواره و اینترنت غرق می شوند. آن موقع است که رهایی آنها از این دام ها کاری بس دشوار خواهد بود.

رایانه، اعتیاد جدید قرن
امروزه دنیای رایانه هویت یابی و هویت جویی نسل جوان را تا جایی در ابعاد فکری و اخلاقی تحت تأثیر قرار داده که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوری اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهانی شدن پیدا کرده است.
 رایانه  ها موجب بروز پدیده جدید "اعتیاد نو و مدرن" و افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است، خاطرنشان می کند: «استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت باعث وابستگی شدید روانی و فکری کاربر می شود. به طوری که بعضی از کاربران به یک فضای غیرواقعی پناه برده و در آن زندگی می کنند. در این میان سودجویان نیز از طریق اینترنت به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خبرهای دروغین و پیام های مورد نظرشان را برای جوامع می‌فرستند، ابهت فرهنگی و دینی خانواده‌ها را می‌شکنند و زمینه‌های آشفتگی هویت را برای نوجوانان فراهم می‌کنند.»

آنان در این بین با کوچک‌ترین غفلت و ناآگاهی والدین، راه را برای انواع انحرافات و آسیب های اخلاقی، فرهنگی فرزندان جامعه باز کرده و موجب سقوط آنان از درجات بلند معنویت خواهند شد.»

راهکارهای برخورد با این مشکلات و مناسب ترین برخورد والدین با نوجوانان و جوانان با شروع تعریفی از آسیب، می‌گوید: «عواملی که موجب دور شدن فعالیت‌های اجتماعی نوجوانان از مسیر تربیت و حضور در رفتارهایی که می‌تواند به او در پیدا کردن مسیری مناسب صدمه بزند، آسیب نامیده می شود. همچنین آسیب‌های نوپدید هم آسیب‌هایی هستند که از ارتباط نوجوانان با ابزار و تکنولوژی‌های جدید ممکن است برای او پیش آید و مسیر تحصیل، تربیت و آینده او را از جهت اصلی دور کند. بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از بروز این گونه آسیب‌ها در نوجوانان توجه ویژه به تربیت و تقویت مسائل دینی و مذهبی آنها از سوی مسئولان آموزشی و تربیتی و مخصوصاً خانواده‌ها است. ضمن این که نقش مدیریتی والدین را هم در نحوه استفاده صحیح از این ابزار نباید نادیده گرفت.»

 خودباوری ضعیف در نوجوانان و عدم توجه به نیازهای عاطفی و احساسی در سنین بلوغ از سوی خانواده زمینه گرایش آن‌ها را به سوی اعتیاد فراهم می‌کند، می‌گوید: «اگر اولیا و مربیان آموزشی این اجازه را به نوجوان بدهند که هر کدام با توانمندی هایی که دارند به موقعیت‌های مناسب و صحیحی دست یابند و این احساس "من می توانم خوب باشم" را در خود ببینند، اعتماد به نفس و باور جوان و نوجوان از خودش در سطح بسیار خوبی قرار می‌گیرد و اگر نوجوانی خود را باور داشته باشد و ارزش خاصی برای خود قائل باشد کمتر تحت تأثیر دیگران، عوامل بیرونی و فضای مجازی قرار می‌گیرد.»

جوانی، دنیایی سرشار از تحرک
دنیای جوانی و نوجوانی، دنیای هیجان و تحرک، شور و نشاط و شادی است. امروزه در برخی از خانواده‌ها این هیجانات و تحرکات با شنیدن موسیقی‌های غربی از طریق ماهواره و سی‌ دی، تخلیه می‌شود. البته موسیقی به خودی خود آسیب‌زا نیست، اما وقتی موسیقی با چاشنی زیرزمینی و آهنگ‌های غربی مثل رپ، متال و... همراه شود، آن وقت است که باید گفت خطری جدی خانواده‌ها را تهدید می‌کند؛ چرا که گرایش نوجوانان به موسیقی‌های مبتذل زمینه ورود آنها را به انحرافات اجتماعی از قبیل اعتیاد و گرفتار شدن در دام‌های مصیبت بار را فراهم می‌سازد.

حال این که چگونه موسیقی به عنوان یکی از ابزارها باعث اعتیاد در نوجوانان و جوانان می‌شود، سؤالی است که حسین سیرانی، روان شناس و مدرس دوره‌های مهارت‌های زندگی به آن پاسخ می‌دهد.  افراد در موقعیت‌های متفاوت واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند، می‌گوید: «هر وقت تعادل جسمی، روانی و اجتماعی نوجوانان در برابر موقعیت‌ها به هم بریزد، آسیب شروع می‌شود. گوش انسان و حس شنوایی او یکی از حواسی است که اگر تعادل آن از بین رود، آسیبی جدی متوجه فرد می‌شود. مقدار صدایی که قرار است هر کس بشنود می‌تواند به او آرامش دهد یا این که آسیب ایجاد کند و اگر در این بین سیستم عصبی هوشمند خود را به خوبی بشناسیم و کارایی آن را بدانیم، قطعاً کمتر دچار آسیب های متعدد می شویم.»

به طور متوسط میلیاردها سلول عصبی هوشمند در بدن و مغز انسان ها وجود دارند، که «این سلول‌های عصبی هوشمند وظایف متعددی را برعهده دارند که از جمله انتقال پیام‌های عصبی به سیستم عصبی خودکار یا مغز می باشد که به طور طبیعی یک سرعت زمانی خاص برای انتقال این پیام‌ها در نظر گرفته شده است، چنانچه این زمان کاهش یا افزایش یابد، سیستم عصبی دچار اختلال می‌شود و فرد برای رفع این اختلال نیاز به کمک‌های حمایتی دارد که گاهی محرک بیشتر یکی از آنها می‌باشد که این محرک می‌تواند موسیقی باشد.»

گوش انسان به طور طبیعی با شنیدن صدای طبیعت آرامش پیدا می‌کند، اما با شنیدن موسیقی هایی که صدای آنها از حد طبیعی خارج هستند همچون موسیقی زیرزمینی که به سبک متال، هوی و رپ تولید می‌شوند، باعث می‌شود سرعت طبیعی درک صوتی از حد طبیعی خارج شده و شدت پیدا کند بر همین اساس است وقتی فرد به موسیقی تند گوش می دهد احساس هیجان و نشاط پیدا می‌کند، این نشاط بیش از حد فقط برای مدت کوتاهی در وی هیجان دارد و بعد از تکرار سلول‌های عصبی از دریافت و انتقال این پیام‌های زیاد و سریع خسته می‌شوند و حالت عصبی و پرخاشگری را به طور ناخودآگاه در فرد ایجاد می‌کنند و به اصطلاح فرد جرقه‌ای می‌شود و از کوره درمی‌رود. در ادامه فرد جرقه‌ای شده مدام خسته‌تر می‌شود و واکنش‌های هیجانی یا خوشحالی دیگر از خود نشان نمی‌دهد و به مرور زمان برای درس خواندن و انجام کارهای روزمره نیز به مشکل برخورده و با کم حوصلگی و عدم تمرکز بر روی کارها مواجه می‌شود که شایع‌ترین آنها "پرش افکار" است.»

در این زمان است که فرد برای ادامه فعالیت‌های خود کما فی السابق به محرک دیگری روی می‌آورد تا بتواند به حالت نرمال گذشته برگردد. در این موقع است که نیاز به دوپینگ کردن پیدا می‌کند. چنانچه برای این شارژ شدن در محیطی قرار داشته باشد که این شرایط به آسانی برای او فراهم شود، به راحتی از آن استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت با راهنمایی و کمک دوستان درصدد راه چاره‌ای برمی آید و از همین جاست که پای او به جاده خطرناک اعتیاد باز می‌شود.»

 «یک نوجوان یا جوان با یک بار مصرف مواد مخدر معتاد نمی‌شود، بلکه در وهله اول او نشاط بیشتری نیز می یابد، در مرحله بعد جمع گراتر می‌شود و به قول معروف سرحال می‌شود، و شاید حوصله‌اش هم برای انجام کارها بیشتر شود، اما این آغاز راه اعتیاد است، چون تا زمانی که اثر ماده در بدن فرد وجود دارد او قدرت و توانایی دارد و این روند آرام آرام کاهش می‌یابد تا جایی که او همان آدم قبلی نیازمند به محرک می‌شود.»
 «با توجه به این که فرد، تجربه خوشایندی را کسب کرده دوباره سراغ همان عمل می رود تا انرژی مضاعفی بگیرد و چون سرعت حرکت سلول های عصبی انتقال پیام به صورت مصنوعی افزایش یافته است، این دفعه تداوم آن شور و نشاط کم تر از دفعه قبل است و این چنین است که فرد آرام آرام برای تأمین انرژی مورد نیاز خود دز ماده را بالا برده و این چرخه آن قدر تکرار می شود تا فرد به مواد مخدر معتاد می گردد.»
 «موسیقی مخرب غربی به گونه‌ای فرد را به هیجان می‌رساند که درنهایت به سمت مواد مخدر سوق داده شود و افکار و عقاید مورد نیاز استعمارگران را از فرد معتاد به دست آورند.»
 استفاده بی رویه نوجوانان و جوانان از هندزفری برای گوش کردن آهنگ‌ها و موسیقی‌های تند به آلودگی صوتی بیش از حد آن‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «ضرب آهنگ و دسیبل این موسیقی‌ها چندین برابر شدیدتر از صدای بوق ماشین، موتور و آلودگی صوتی موجود در کوچه و خیابان است که به طور غیرمستقیم به گوش می‌رسد و متأسفانه الآن گوش کردن آهنگ از طریق این گوشی‌ها بسیار رایج شده است. خانواده‌ها باید از هر حیث متوجه سلامت جسم و روان فرزندان خود باشند، تا خدای ناکرده در دام اعتیاد از طریق موسیقی‌های زیرزمینی، گرفتار نشوند؛ چرا که گسترش این فرهنگ موسیقی در جوامع جهان سوم و رو به توسعه به شدت در حال افزایش است. مخصوصا دشمنان داخلی و خارجی از طریق دشمنی خاموش به کشورهایی که از منابع ثروت زیاد ملی، معدنی و انسانی برخوردارند (مثل ایران) هجوم می‌آورند و آنها را سخت تحت تأثیر قرار می‌دهند. بنابراین مسئولان فرهنگی و مربیان تربیتی باید موسیقی های اصیل ایرانی و آهنگ های مجاز را به شکلی در اختیار نوجوانان و جوانان قرار دهند که مورد پسند آنها قرار گیرد تا راه ورود موسیقی های زیرزمینی بسته شود.»

 در نوجوانان باید علامت سؤال ایجاد کرد و آزادی تصمیم گیری به آنها داد، و: «نوجوانانی که ما فکر می کنیم از اعتقادات دینی و اصول ریشه ای خانواده دور هستند، در واقع این گونه نیستند، بلکه آن ها دنبال نگاه متفاوت اند و بهتر است این نگاه متفاوت به آن ها عرضه شود، آن موقع چیزی در جامعه و بین نسل ها اتفاق می افتد به نام "همدلی" که ما را به سمت بهداشت روانی، جسمی و اخلاقی در جامعه پیش می برد. هیچ انسانی نمی خواهد به خودش آسیب رساند، مگر این که ناآگاه باشد، بنابراین از خانواده ها و جوانان می خواهیم به سمت واژه همدلی پیش روند.»

موسیقی های کفرآمیز شیطانی
 «متن اشعار موسیقی های زیرزمینی غربی کلماتی کاملا کفرآمیز، شیطانی و تحریک آمیز است که سلسله اعصاب و هورمون های جنسی را سخت تحت تأثیر قرار می دهد و متأسفانه به شکلی بسیار هنرمندانه طراحی شده اند که روی ناخودآگاه انسان تأثیر می گذارد و رفتار فرد را تحت اختیار خود درمی آورد.»

شب نشینی های جوانان ممنوع!
یکی از آسیب هایی که جوانان و نوجوانان را تهدید می کند اعتیاد به الکل و مواد مخدر است که اکثرا در شب نشینی ها اتفاق می افتد.

 ا«متأسفانه به دلیل این که زمینه های گرایش نوجوانان و جوانان به سمت این مواد از سوی رسانه ها، مسئولان و مربیان آموزشی به صورت مستقیم برای آن ها تفهیم و بازگو نشده است و نوجوانان در این گونه موارد با نقصان جدی روبه رو هستند، خیلی راحت در دام اعتیاد گرفتار می شوند.»

 نقش کم رنگ خانواده ها در جلوگیری از حضور فرزندان خود در جمع دوستان کم تجربه و کم سن و سال باید گفت: «خانواده ها در جلوگیری از ورود بچه ها به وادی اعتیاد خیلی نقش دارند، اما به نظر می رسد آن ها از این خطری که جامعه و فرزندان شان را تهدید می کند، خیلی آگاه نیستند و به واسطه مشغله زیاد کاری و نگرانی های معیشتی و شاید به دلیل عدم توانایی در برقراری ارتباط خوب با فرزندان، وظیفه اصلی خود را تا حدودی فراموش کرده اند و نمی توانند به خوبی ایفای نقش تربیتی کنند.»

 «بچه ها از 20 درصد هوش منطقی (آی کیو) و 80 درصد هوش عاطفی (ای کیو) برخوردار هستند و متأسفانه اکثر مسئولان و مربیان مدارس به هوش منطقی دانش آموزان توجه دارند و از اعتماد به نفس دادن به بچه ها و ترسیم چشم انداز آینده آنها غفلت می ورزند. اگر خانواده ها و مربیان مدارس به هوش عاطفی نوجوانان و جوانان توجه ویژه ای داشته باشند و تمام هم و غم خود را صرف آموزش دروس نکنند و آنها را از نظر عاطفی غنی سازند فرزندان را به طور طبیعی به سوی یادگیری سوق می دهند.»

«اولویت های آموزشی باید تغییر کند و خلأهای احساسی و عاطفی بین نوجوان و خانواده و مدرسه پر گردد، چنانچه به نیازهای عاطفی یک دانش آموز توجه شود، به اعتماد نفس دادن به او کمک می شود و نوجوانی که از یک اعتماد به نفس و شناخت واقعی نسبت به محیط پیرامون خود برخوردار باشد، به هیجانات و لذت های زودگذر دل خوش نمی کند و حتی درصدد یک بار امتحان کردن هم برنمی آید. چون می داند هیجان و تجربه اول بسیار خطرناک است.»می توانید دیدگاه خود را بنویسید
BrdIcoke شنبه 18 فروردین 1397 03:18 ب.ظ
Disclaimer: BWell Health Promotion is part of Health Services at Brown University. viagra overnight delivery <a href="http://viagra-onlinenas.com/">viagra online prescription</a> buying viagra online <a href=http://viagra-onlinenas.com/>buy real viagra online</a> Hi my last period was on the 9th January, I am 44 years old I my period was due 31st however on the 29th I started spotting only when I wipe sitmi I thought I was coming on early anyway this remain so until 31st then nothing I took a pg test on the 1st February but it was negative I do feel sick and breast are tingling could it be to early or possible menopause starting? OK’
GrvVoide جمعه 17 فروردین 1397 10:31 ق.ظ
Blepharitis, a non-contagious eye disorder caused by bacterial or skin conditions, also causes itchy eyes. viagra drug store <a href="http://viagraforsalebrc.com/">herbal viagra for sale</a> order viagra professional <a href="http://viagraforsalebrc.com/">cheap viagra for sale</a> Fluids should be given to compensate for dehydration. OK’
buy viagra online چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:35 ق.ظ
viagra cheap to buy
buy viagra online
legal order viagra over internet
Lahbiorp چهارشنبه 15 فروردین 1397 01:33 ق.ظ
Now that I read this I am noticing again that he is maintaing weight not gaining, and some other minor symptoms. viagra mexico <a href="http://viagra-onlinenas.com/">viagra online</a> organic viagra buy now <a href=http://viagra-onlinenas.com/>viagra online canada</a> Knowing all your options can make life's toughest decisions a little easier. OK’
ikpdrott چهارشنبه 15 فروردین 1397 12:35 ق.ظ
When you think about this, a woman is actually pregnant two weeks prior to the start of her next menstrual cycle. cheap viagra online <a href="http://buyviagraonlinevrds.com/">viagra buy</a> viagra side effects <a href=http://buyviagraonlinevrds.com/>how to buy viagra online</a> National Institute of Neurological Disorder and Stroke. OK’
LfrJeags سه شنبه 14 فروردین 1397 06:47 ب.ظ
The same research group has even discovered that what people search on Google may help predict where nascent epidemics are emerging. buy viagra internet <a href="http://viagrawithoutadoctorprescriptionvrs.com/">viagra without a prescription</a> lowest viagra price http://viagrawithoutadoctorprescriptionvrs.com/ - viagra without a doctor prescription usa When symptoms do appear, they can include:HIV infection is mostly the same for men and women. OK’
krcCouth سه شنبه 14 فروردین 1397 05:58 ب.ظ
Miscarriage and stillbirthMiscarriage and stillbirthThreatened miscarriageAny vaginal bleeding during early pregnancy may be considered a threatened miscarriage. viagra pills <a href="http://generic-viagracelak.com/">viagra generic name</a> viagra online generic <a href=http://generic-viagracelak.com/>viagra generic</a> Women who develop bladder infections during pregnancy may be at increased risk of delivering premature or low birth weight babies. OK’
bbnbiorp دوشنبه 13 فروردین 1397 04:57 ب.ظ
In 2014, the American state of Kentucky passed a law which allows prosecutors to charge a woman with criminal assault if she uses illegal drugs during her pregnancy and her fetus or newborn is considered harmed as a result. soft tab viagra <a href="http://loviagraosn.com/">online viagra</a> generic female viagra <a href=http://loviagraosn.com/>viagra generic</a> I am sooo confused and freaking out because i have absolutely no idea what is going on. OK’
Gbtdionia دوشنبه 13 فروردین 1397 03:39 ب.ظ
what is tadalafil
<a href="https://authenticknicksstore.com/">cialis</a>
liquid tadalafil
<a href="https://authenticknicksstore.com/">online cialis</a> OK’
Fbterene دوشنبه 13 فروردین 1397 01:50 ب.ظ
Patients with impaired glucose regulation should receive counseling addressing their risk of developing DM and the importance of lifestyle changes for preventing DM. cialis prescription <a href="http://gocialisgjb.com/">cialis online</a> tadalafil 20 mg <a href=http://gocialisgjb.com/>cialis online</a> Current practice standards call for diligent efforts at prevention through avoidance of known risk factors, particularly in people with a family history of hypertension, and control of cofactors known to increase the risk of cardiovascular damage in people with hypertension smoking, hypercholesterolemia, diabetes mellitus. OK’
jmidrott یکشنبه 12 فروردین 1397 01:58 ق.ظ
viagra india
<a href="http://purseInstock.com/">viagra samples</a>
cheapest brand viagra
<a href=http://purseInstock.com/>natural viagra</a> OK’
Oyedionia جمعه 10 فروردین 1397 06:05 ب.ظ
cialis cost
<a href="https://authenticknicksstore.com/">cialis generic</a>
cialis soft
<a href="https://authenticknicksstore.com/">cialis 20mg</a> OK’
Brdbiorp جمعه 10 فروردین 1397 05:06 ب.ظ
As the fever subsides, nasal congestion and a sore throat become noticeable. viagra for men <a href="https://nadinekube.com/">generic viagra</a> alternative viagra <a href=https://nadinekube.com/>viagra</a> And all that baby building can zap you of your usual get-up-and-go right from the get-go. OK’
viagra generic جمعه 10 فروردین 1397 12:17 ق.ظ
cheap viagra pills
viagra generic
order viagra by phone
Ftuerene پنجشنبه 9 فروردین 1397 12:18 ب.ظ
<a href=https://fundeconp.org/>cialis buy</a>
tadalafil 20mg
<a href="https://fundeconp.org/">cialis 20mg</a> OK’
lanwrome پنجشنبه 9 فروردین 1397 11:26 ق.ظ
<a href="https://besiktasboschservis.com/">cialis buy</a>
cialis tadalafil
https://besiktasboschservis.com/ - cialis OK’
KmaAxiog سه شنبه 7 فروردین 1397 09:05 ب.ظ
<a href=https://iceecigarettes.com/>generic viagra online</a>
discount viagra <a href="https://iceecigarettes.com/">buy viagra</a>
<a href=https://purseInstock.com/>sildenafil over the counter</a>
cheap viagra online <a href="https://nadinekube.com/">sildenafil citrate generic</a>
<a href=https://nadinekube.com/>buy viagra</a>
viagra cost <a href="https://purseInstock.com/">canada viagra</a>
OK’
LmfPiott سه شنبه 7 فروردین 1397 06:33 ب.ظ
viagra online discount
https://purseInstock.com/
buy discount viagra
https://fundeconp.org/
viagra price comparison
https://nadinekube.com/
viagra pharmacy online
https://authenticknicksstore.com/
female viagra pill
https://iceecigarettes.com/
viagra overnight
https://besiktasboschservis.com/
purchase viagra
Gbvbiorp سه شنبه 7 فروردین 1397 06:08 ب.ظ
<a href=https://fundeconp.org/>tadalafil</a>
cialis generic <a href="https://fundeconp.org/">tadalafil reviews</a>
<a href=https://besiktasboschservis.com/>do you need a prescription for cialis</a>
buy tadalafil 20mg price <a href="https://authenticknicksstore.com/">tadalafil generic</a>
<a href=https://authenticknicksstore.com/>tadalafil dosage</a>
cialis tadalafil <a href="https://besiktasboschservis.com/">cialis professional</a>
OK’
lmmZoown سه شنبه 7 فروردین 1397 05:26 ب.ظ
<a href="https://writebusinessplanatb.org/">business plan company</a>
build business plan
<a href="http://canadiantadalafilonlineviagrapharmacy.us/">buy research paper</a>
writing my paper
<a href="https://writingpaperqze.org/">paper help</a>
writing good thesis
<a href="https://dissertationwritescv.technology/">help thesis writing</a>
tattoo paper
<a href="https://writinghelprvs.org/">construction paper</a>
OK’
lqzNuals دوشنبه 6 فروردین 1397 07:53 ب.ظ
https://writingpaperwritethesis.org/ - essay online
buy research paper
https://homeworkhelpus.org/ - school homework help
creating business plan
https://helpwritingthesisus.org/ - research paper
high school homework help
https://essaypapersus.org/ - persuasive essays
essay
https://writebusinessplanus.org/ - business plan writing
OK’
HnnZoown شنبه 4 فروردین 1397 12:44 ب.ظ
<a href="https://needmoney.us.com/">need cash fast</a>
small payday loans online <a href="https://needmoney.us.com/">money loans</a>
OK’
Jjjbiorp شنبه 4 فروردین 1397 11:18 ق.ظ
direct online lender <a href="https://fastcash.us.com/"> fast payday loan online</a>
auto loans bad credit <a href=https://fastcash.us.com/> fast cash</a>
OK’
LmfPiott شنبه 4 فروردین 1397 02:00 ق.ظ
how to buy viagra
https://purseInstock.com/
generic viagra overnight
https://fundeconp.org/
where can you buy viagra
https://nadinekube.com/
generic brands viagra online
https://authenticknicksstore.com/
buy female viagra
https://iceecigarettes.com/
buying viagra online
https://besiktasboschservis.com/
viagra jelly
LanAxiog جمعه 3 فروردین 1397 11:45 ق.ظ
quick payday loans online
<a href="https://borrowmoney.us.com/"> borrows money</a>
get a payday loan
<a href=https://borrowmoney.us.com/> money borrower</a> OK’
KjhNuals جمعه 3 فروردین 1397 08:26 ق.ظ
fast auto payday loans
<a href="https://quickloan.us.com/">quick loans online</a>
what is debt consolidation
https://quickloan.us.com/ - quick and easy payday loan OK’
GbbCouth پنجشنبه 2 فروردین 1397 09:12 ب.ظ
what happens if a girl takes viagra
<a href="http://vlagraviagra.com/">viagra generic</a>
buy brand name viagra cost
<a href=http://vlagraviagra.com/>generic viagra online</a> OK’
Llmbiorp چهارشنبه 1 فروردین 1397 02:46 ب.ظ
ordering viagra online
<a href="http://buyviaqra.com/">generic viagra</a>
female version of viagra
<a href=http://buyviaqra.com/>viagra price</a> OK’
Lmmcovado چهارشنبه 1 فروردین 1397 11:00 ق.ظ
buy viagra online
<a href="http://genericvlagra.com/">viagra price</a>
viagra and high blood pressure
<a href="http://genericvlagra.com/">viagra online</a> OK’
kladrott چهارشنبه 1 فروردین 1397 10:56 ق.ظ
alcohol and viagra
<a href="http://onlinevlagra.com/">viagra</a>
over the counter viagra
<a href=http://onlinevlagra.com/>viagra buy</a> OK’
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 31 تا 60