آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می‌کند

Afbeeldingsresultaat voor ‫اسیب های اجتماعی در دوره نوجوانی‬‎
نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند؛ آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است. 
دغدغه هر پدر و مادری داشتن فرزند یا فرزندانی سالم و تندرست است. والدین بیش از هر چیز نگران خورد و خوراک، پوشاک، درس و مشق بچه‌ها هستند و برای برآورده کردن این نیازها است که شب و روز تلاش می کنند و لحظه‌ای آرام و قرار ندارند، اما آیا هیچ با خود اندیشیده‌اید که دلبندان‌مان علاوه بر غذای جسم به غذای روح و روان هم احتیاج دارند که اگر چنانچه این غذا در فضای گرم و صمیمی و در محیط خانواده برایشان فراهم نشود خود را برای تهیه این غذاها به هر در و دیواری می‌زنند یا با هر طناب پوسیده‌ای به قعر چاه می‌روند و آینده خود را تباه می‌سازند.

امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعی متأسفانه نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی‌های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند. آنها در یک گمان واهی بر این باور‌اند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است و ما به عنوان والدین اگر لحظه ای، فقط لحظه ای غفلت کنیم فرزندان خود را غرق در خطر می بینیم و اگر مدیریتی صحیح و نظارتی دقیق بر کارها و رفتار آنها نداشته باشیم نوجوانان مان همچون ماهی از دست مان سر می خورند و در دریای پرتلاطم امواج ماهواره و اینترنت غرق می شوند. آن موقع است که رهایی آنها از این دام ها کاری بس دشوار خواهد بود.

رایانه، اعتیاد جدید قرن
امروزه دنیای رایانه هویت یابی و هویت جویی نسل جوان را تا جایی در ابعاد فکری و اخلاقی تحت تأثیر قرار داده که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوری اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهانی شدن پیدا کرده است.
 رایانه  ها موجب بروز پدیده جدید "اعتیاد نو و مدرن" و افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است، خاطرنشان می کند: «استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت باعث وابستگی شدید روانی و فکری کاربر می شود. به طوری که بعضی از کاربران به یک فضای غیرواقعی پناه برده و در آن زندگی می کنند. در این میان سودجویان نیز از طریق اینترنت به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خبرهای دروغین و پیام های مورد نظرشان را برای جوامع می‌فرستند، ابهت فرهنگی و دینی خانواده‌ها را می‌شکنند و زمینه‌های آشفتگی هویت را برای نوجوانان فراهم می‌کنند.»

آنان در این بین با کوچک‌ترین غفلت و ناآگاهی والدین، راه را برای انواع انحرافات و آسیب های اخلاقی، فرهنگی فرزندان جامعه باز کرده و موجب سقوط آنان از درجات بلند معنویت خواهند شد.»

راهکارهای برخورد با این مشکلات و مناسب ترین برخورد والدین با نوجوانان و جوانان با شروع تعریفی از آسیب، می‌گوید: «عواملی که موجب دور شدن فعالیت‌های اجتماعی نوجوانان از مسیر تربیت و حضور در رفتارهایی که می‌تواند به او در پیدا کردن مسیری مناسب صدمه بزند، آسیب نامیده می شود. همچنین آسیب‌های نوپدید هم آسیب‌هایی هستند که از ارتباط نوجوانان با ابزار و تکنولوژی‌های جدید ممکن است برای او پیش آید و مسیر تحصیل، تربیت و آینده او را از جهت اصلی دور کند. بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از بروز این گونه آسیب‌ها در نوجوانان توجه ویژه به تربیت و تقویت مسائل دینی و مذهبی آنها از سوی مسئولان آموزشی و تربیتی و مخصوصاً خانواده‌ها است. ضمن این که نقش مدیریتی والدین را هم در نحوه استفاده صحیح از این ابزار نباید نادیده گرفت.»

 خودباوری ضعیف در نوجوانان و عدم توجه به نیازهای عاطفی و احساسی در سنین بلوغ از سوی خانواده زمینه گرایش آن‌ها را به سوی اعتیاد فراهم می‌کند، می‌گوید: «اگر اولیا و مربیان آموزشی این اجازه را به نوجوان بدهند که هر کدام با توانمندی هایی که دارند به موقعیت‌های مناسب و صحیحی دست یابند و این احساس "من می توانم خوب باشم" را در خود ببینند، اعتماد به نفس و باور جوان و نوجوان از خودش در سطح بسیار خوبی قرار می‌گیرد و اگر نوجوانی خود را باور داشته باشد و ارزش خاصی برای خود قائل باشد کمتر تحت تأثیر دیگران، عوامل بیرونی و فضای مجازی قرار می‌گیرد.»

جوانی، دنیایی سرشار از تحرک
دنیای جوانی و نوجوانی، دنیای هیجان و تحرک، شور و نشاط و شادی است. امروزه در برخی از خانواده‌ها این هیجانات و تحرکات با شنیدن موسیقی‌های غربی از طریق ماهواره و سی‌ دی، تخلیه می‌شود. البته موسیقی به خودی خود آسیب‌زا نیست، اما وقتی موسیقی با چاشنی زیرزمینی و آهنگ‌های غربی مثل رپ، متال و... همراه شود، آن وقت است که باید گفت خطری جدی خانواده‌ها را تهدید می‌کند؛ چرا که گرایش نوجوانان به موسیقی‌های مبتذل زمینه ورود آنها را به انحرافات اجتماعی از قبیل اعتیاد و گرفتار شدن در دام‌های مصیبت بار را فراهم می‌سازد.

حال این که چگونه موسیقی به عنوان یکی از ابزارها باعث اعتیاد در نوجوانان و جوانان می‌شود، سؤالی است که حسین سیرانی، روان شناس و مدرس دوره‌های مهارت‌های زندگی به آن پاسخ می‌دهد.  افراد در موقعیت‌های متفاوت واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند، می‌گوید: «هر وقت تعادل جسمی، روانی و اجتماعی نوجوانان در برابر موقعیت‌ها به هم بریزد، آسیب شروع می‌شود. گوش انسان و حس شنوایی او یکی از حواسی است که اگر تعادل آن از بین رود، آسیبی جدی متوجه فرد می‌شود. مقدار صدایی که قرار است هر کس بشنود می‌تواند به او آرامش دهد یا این که آسیب ایجاد کند و اگر در این بین سیستم عصبی هوشمند خود را به خوبی بشناسیم و کارایی آن را بدانیم، قطعاً کمتر دچار آسیب های متعدد می شویم.»

به طور متوسط میلیاردها سلول عصبی هوشمند در بدن و مغز انسان ها وجود دارند، که «این سلول‌های عصبی هوشمند وظایف متعددی را برعهده دارند که از جمله انتقال پیام‌های عصبی به سیستم عصبی خودکار یا مغز می باشد که به طور طبیعی یک سرعت زمانی خاص برای انتقال این پیام‌ها در نظر گرفته شده است، چنانچه این زمان کاهش یا افزایش یابد، سیستم عصبی دچار اختلال می‌شود و فرد برای رفع این اختلال نیاز به کمک‌های حمایتی دارد که گاهی محرک بیشتر یکی از آنها می‌باشد که این محرک می‌تواند موسیقی باشد.»

گوش انسان به طور طبیعی با شنیدن صدای طبیعت آرامش پیدا می‌کند، اما با شنیدن موسیقی هایی که صدای آنها از حد طبیعی خارج هستند همچون موسیقی زیرزمینی که به سبک متال، هوی و رپ تولید می‌شوند، باعث می‌شود سرعت طبیعی درک صوتی از حد طبیعی خارج شده و شدت پیدا کند بر همین اساس است وقتی فرد به موسیقی تند گوش می دهد احساس هیجان و نشاط پیدا می‌کند، این نشاط بیش از حد فقط برای مدت کوتاهی در وی هیجان دارد و بعد از تکرار سلول‌های عصبی از دریافت و انتقال این پیام‌های زیاد و سریع خسته می‌شوند و حالت عصبی و پرخاشگری را به طور ناخودآگاه در فرد ایجاد می‌کنند و به اصطلاح فرد جرقه‌ای می‌شود و از کوره درمی‌رود. در ادامه فرد جرقه‌ای شده مدام خسته‌تر می‌شود و واکنش‌های هیجانی یا خوشحالی دیگر از خود نشان نمی‌دهد و به مرور زمان برای درس خواندن و انجام کارهای روزمره نیز به مشکل برخورده و با کم حوصلگی و عدم تمرکز بر روی کارها مواجه می‌شود که شایع‌ترین آنها "پرش افکار" است.»

در این زمان است که فرد برای ادامه فعالیت‌های خود کما فی السابق به محرک دیگری روی می‌آورد تا بتواند به حالت نرمال گذشته برگردد. در این موقع است که نیاز به دوپینگ کردن پیدا می‌کند. چنانچه برای این شارژ شدن در محیطی قرار داشته باشد که این شرایط به آسانی برای او فراهم شود، به راحتی از آن استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت با راهنمایی و کمک دوستان درصدد راه چاره‌ای برمی آید و از همین جاست که پای او به جاده خطرناک اعتیاد باز می‌شود.»

 «یک نوجوان یا جوان با یک بار مصرف مواد مخدر معتاد نمی‌شود، بلکه در وهله اول او نشاط بیشتری نیز می یابد، در مرحله بعد جمع گراتر می‌شود و به قول معروف سرحال می‌شود، و شاید حوصله‌اش هم برای انجام کارها بیشتر شود، اما این آغاز راه اعتیاد است، چون تا زمانی که اثر ماده در بدن فرد وجود دارد او قدرت و توانایی دارد و این روند آرام آرام کاهش می‌یابد تا جایی که او همان آدم قبلی نیازمند به محرک می‌شود.»
 «با توجه به این که فرد، تجربه خوشایندی را کسب کرده دوباره سراغ همان عمل می رود تا انرژی مضاعفی بگیرد و چون سرعت حرکت سلول های عصبی انتقال پیام به صورت مصنوعی افزایش یافته است، این دفعه تداوم آن شور و نشاط کم تر از دفعه قبل است و این چنین است که فرد آرام آرام برای تأمین انرژی مورد نیاز خود دز ماده را بالا برده و این چرخه آن قدر تکرار می شود تا فرد به مواد مخدر معتاد می گردد.»
 «موسیقی مخرب غربی به گونه‌ای فرد را به هیجان می‌رساند که درنهایت به سمت مواد مخدر سوق داده شود و افکار و عقاید مورد نیاز استعمارگران را از فرد معتاد به دست آورند.»
 استفاده بی رویه نوجوانان و جوانان از هندزفری برای گوش کردن آهنگ‌ها و موسیقی‌های تند به آلودگی صوتی بیش از حد آن‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «ضرب آهنگ و دسیبل این موسیقی‌ها چندین برابر شدیدتر از صدای بوق ماشین، موتور و آلودگی صوتی موجود در کوچه و خیابان است که به طور غیرمستقیم به گوش می‌رسد و متأسفانه الآن گوش کردن آهنگ از طریق این گوشی‌ها بسیار رایج شده است. خانواده‌ها باید از هر حیث متوجه سلامت جسم و روان فرزندان خود باشند، تا خدای ناکرده در دام اعتیاد از طریق موسیقی‌های زیرزمینی، گرفتار نشوند؛ چرا که گسترش این فرهنگ موسیقی در جوامع جهان سوم و رو به توسعه به شدت در حال افزایش است. مخصوصا دشمنان داخلی و خارجی از طریق دشمنی خاموش به کشورهایی که از منابع ثروت زیاد ملی، معدنی و انسانی برخوردارند (مثل ایران) هجوم می‌آورند و آنها را سخت تحت تأثیر قرار می‌دهند. بنابراین مسئولان فرهنگی و مربیان تربیتی باید موسیقی های اصیل ایرانی و آهنگ های مجاز را به شکلی در اختیار نوجوانان و جوانان قرار دهند که مورد پسند آنها قرار گیرد تا راه ورود موسیقی های زیرزمینی بسته شود.»

 در نوجوانان باید علامت سؤال ایجاد کرد و آزادی تصمیم گیری به آنها داد، و: «نوجوانانی که ما فکر می کنیم از اعتقادات دینی و اصول ریشه ای خانواده دور هستند، در واقع این گونه نیستند، بلکه آن ها دنبال نگاه متفاوت اند و بهتر است این نگاه متفاوت به آن ها عرضه شود، آن موقع چیزی در جامعه و بین نسل ها اتفاق می افتد به نام "همدلی" که ما را به سمت بهداشت روانی، جسمی و اخلاقی در جامعه پیش می برد. هیچ انسانی نمی خواهد به خودش آسیب رساند، مگر این که ناآگاه باشد، بنابراین از خانواده ها و جوانان می خواهیم به سمت واژه همدلی پیش روند.»

موسیقی های کفرآمیز شیطانی
 «متن اشعار موسیقی های زیرزمینی غربی کلماتی کاملا کفرآمیز، شیطانی و تحریک آمیز است که سلسله اعصاب و هورمون های جنسی را سخت تحت تأثیر قرار می دهد و متأسفانه به شکلی بسیار هنرمندانه طراحی شده اند که روی ناخودآگاه انسان تأثیر می گذارد و رفتار فرد را تحت اختیار خود درمی آورد.»

شب نشینی های جوانان ممنوع!
یکی از آسیب هایی که جوانان و نوجوانان را تهدید می کند اعتیاد به الکل و مواد مخدر است که اکثرا در شب نشینی ها اتفاق می افتد.

 ا«متأسفانه به دلیل این که زمینه های گرایش نوجوانان و جوانان به سمت این مواد از سوی رسانه ها، مسئولان و مربیان آموزشی به صورت مستقیم برای آن ها تفهیم و بازگو نشده است و نوجوانان در این گونه موارد با نقصان جدی روبه رو هستند، خیلی راحت در دام اعتیاد گرفتار می شوند.»

 نقش کم رنگ خانواده ها در جلوگیری از حضور فرزندان خود در جمع دوستان کم تجربه و کم سن و سال باید گفت: «خانواده ها در جلوگیری از ورود بچه ها به وادی اعتیاد خیلی نقش دارند، اما به نظر می رسد آن ها از این خطری که جامعه و فرزندان شان را تهدید می کند، خیلی آگاه نیستند و به واسطه مشغله زیاد کاری و نگرانی های معیشتی و شاید به دلیل عدم توانایی در برقراری ارتباط خوب با فرزندان، وظیفه اصلی خود را تا حدودی فراموش کرده اند و نمی توانند به خوبی ایفای نقش تربیتی کنند.»

 «بچه ها از 20 درصد هوش منطقی (آی کیو) و 80 درصد هوش عاطفی (ای کیو) برخوردار هستند و متأسفانه اکثر مسئولان و مربیان مدارس به هوش منطقی دانش آموزان توجه دارند و از اعتماد به نفس دادن به بچه ها و ترسیم چشم انداز آینده آنها غفلت می ورزند. اگر خانواده ها و مربیان مدارس به هوش عاطفی نوجوانان و جوانان توجه ویژه ای داشته باشند و تمام هم و غم خود را صرف آموزش دروس نکنند و آنها را از نظر عاطفی غنی سازند فرزندان را به طور طبیعی به سوی یادگیری سوق می دهند.»

«اولویت های آموزشی باید تغییر کند و خلأهای احساسی و عاطفی بین نوجوان و خانواده و مدرسه پر گردد، چنانچه به نیازهای عاطفی یک دانش آموز توجه شود، به اعتماد نفس دادن به او کمک می شود و نوجوانی که از یک اعتماد به نفس و شناخت واقعی نسبت به محیط پیرامون خود برخوردار باشد، به هیجانات و لذت های زودگذر دل خوش نمی کند و حتی درصدد یک بار امتحان کردن هم برنمی آید. چون می داند هیجان و تجربه اول بسیار خطرناک است.»می توانید دیدگاه خود را بنویسید
reebok kamikaze 2 nocturnal new images یکشنبه 13 آبان 1397 06:59 ق.ظ
<a href="http://www.closetsscottsdale.com/39/nike-mercurial-superfly-4-giveaway-nike-mercurial-superfly-4-giveaway ">nike mercurial superfly 4 giveaway nike mercurial superfly 4 giveaway</a><a href="http://www.closetsscottsdale.com/4/cons-pro-leather ">cons pro leather</a><a href="http://www.closetsscottsdale.com/40/23-jordans-for-girls ">23 jordans for girls</a><a href="http://www.closetsscottsdale.com/5/new-released-jordan-shoes-sales ">new released jordan shoes sales</a>
reebok kamikaze 2 nocturnal new images http://www.creativeblendinc.com/16/reebok-kamikaze-2-nocturnal-new-images
nike free socfyl sd shoes black pink یکشنبه 13 آبان 1397 06:59 ق.ظ
<a href="http://www.thedoctorswifemovie.com/6/air-jordan-vi-6-retro-space-jam-customs ">air jordan vi 6 retro space jam customs</a><a href="http://www.thedoctorswifemovie.com/7/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-orange-green-onitsuka-tiger-mexico-66-shoes-white-green-orange ">asics onitsuka tiger mexico 66 orange green onitsuka tiger mexico 66 shoes white green orange</a><a href="http://www.thedoctorswifemovie.com/8/kd-8-limited ">kd 8 limited</a><a href="http://www.thedoctorswifemovie.com/9/jordan-retro-6-vi-new ">jordan retro 6 vi new</a>
nike free socfyl sd shoes black pink http://www.anitamethodistschool.com/4/nike-free-socfyl-sd-shoes-black-pink
nike acg air max chisulo boots nike acg air max chisulo boots یکشنبه 13 آبان 1397 06:59 ق.ظ
<a href="http://www.815cleaning.com/31/nike-air-max-humara-mens-shoe ">nike air max humara mens shoe</a><a href="http://www.815cleaning.com/32/air-jordan-2-ii-white-metallic-silver-neutral-grey-for-sale ">air jordan 2 ii white metallic silver neutral grey for sale</a><a href="http://www.815cleaning.com/33/mens-nike-huarache-utility-gold-white ">mens nike huarache utility gold white</a><a href="http://www.815cleaning.com/34/nike-air-max-discussions ">nike air max discussions</a>
nike acg air max chisulo boots nike acg air max chisulo boots http://www.nexgenosteobiologics.com/40/nike-acg-air-max-chisulo-boots-nike-acg-air-max-chisulo-boots
air jordans 3 retro یکشنبه 13 آبان 1397 06:57 ق.ظ
<a href="http://www.theshilohcenter.com/20/nike-air-force-1-mid-flyknit-nike-air-force-1-mid-flyknit ">nike air force 1 mid flyknit nike air force 1 mid flyknit</a><a href="http://www.theshilohcenter.com/21/air-jordan-retro-5-womens-pink-sky-blue ">air jordan retro 5 womens pink sky blue</a><a href="http://www.theshilohcenter.com/22/nike-air-foamposite-pro-volt-a-closer-look-and-available-now ">nike air foamposite pro volt a closer look and available now</a><a href="http://www.theshilohcenter.com/23/mens-nike-flyknit-roshe-run-yellow-white ">mens nike flyknit roshe run yellow white</a>
air jordans 3 retro http://www.unmannedaircraftregulations.com/22/air-jordans-3-retro
pljmoosy شنبه 12 آبان 1397 11:33 ب.ظ
same day loan <a href="http://willpaydayloans.com/">bad credit no payday loan</a> 30 day payday loans online <a href=http://willpaydayloans.com/> a no fax payday loan</a>
womens nike free tr fit grey orange شنبه 12 آبان 1397 10:57 ب.ظ
<a href="http://www.onlineprinthub.com/201505/mens-air-max-90-hyperfuse-green-blue ">mens air max 90 hyperfuse green blue</a><a href="http://www.onlineprinthub.com/201506/nike-lunar-tr1-flywire ">nike lunar tr1 flywire</a><a href="http://www.onlineprinthub.com/201507/air-max-95-youth ">air max 95 youth</a><a href="http://www.onlineprinthub.com/201508/air-jordan-retro-3-mint-green-gamma-blue ">air jordan retro 3 mint green gamma blue</a>
womens nike free tr fit grey orange http://www.cardeawellness.com/201707/womens-nike-free-tr-fit-grey-orange
nike zoom lebron soldier 9 dark knight شنبه 12 آبان 1397 10:56 ب.ظ
<a href="http://www.stonemakerssouthernoregon.com/201509/nike-lunarglide-6-ebay ">nike lunarglide 6 ebay</a><a href="http://www.stonemakerssouthernoregon.com/201510/adidas-climacool-ride-v-mens-blue ">adidas climacool ride v mens blue</a><a href="http://www.stonemakerssouthernoregon.com/201511/new-balance-999-pink-purple ">new balance 999 pink purple</a><a href="http://www.stonemakerssouthernoregon.com/201512/nike-kd-9-university-red ">nike kd 9 university red</a>
nike zoom lebron soldier 9 dark knight http://www.jumpzoneparty.org/201708/nike-zoom-lebron-soldier-9-dark-knight
nike air max 90 zwart شنبه 12 آبان 1397 10:56 ب.ظ
<a href="http://www.noteswilltravel.com/201605/nike-shox-rivalry-black-challenge-red-black ">nike shox rivalry black challenge red black</a><a href="http://www.noteswilltravel.com/201606/nike-lunar-control-4-sale ">nike lunar control 4 sale</a><a href="http://www.noteswilltravel.com/201607/mens-nike-air-max-bw-all-red ">mens nike air max bw all red</a><a href="http://www.noteswilltravel.com/201608/nike-kyrie-2-performance ">nike kyrie 2 performance</a>
nike air max 90 zwart http://www.siestaboatrentals.com/201710/nike-air-max-90-zwart
air jordan retro 17 blue grey شنبه 12 آبان 1397 10:55 ب.ظ
<a href="http://www.kickspolaris.com/201709/nike-air-max-2015-lunarlon ">nike air max 2015 lunarlon</a><a href="http://www.kickspolaris.com/201710/womens-nike-free-balanza-green ">womens nike free balanza green</a><a href="http://www.kickspolaris.com/201711/ua-micro-g-torch-blue-red ">ua micro g torch blue red</a><a href="http://www.kickspolaris.com/201712/womens-supra-tk-society-silver-orange ">womens supra tk society silver orange</a>
air jordan retro 17 blue grey http://www.zoomcoop.com/201610/air-jordan-retro-17-blue-grey
air max 360 1993 شنبه 12 آبان 1397 10:19 ب.ظ
<a href="http://www.pilatespozuelo.net/MNS_40/mens-paulinho-7-bayer-leverkusen-jersey ">mens paulinho 7 bayer leverkusen jersey</a><a href="http://www.pilatespozuelo.net/NCAAF_31/mens-kurt-massey-93-maine-black-bears-jersey ">mens kurt massey 93 maine black bears jersey</a><a href="http://www.pilatespozuelo.net/NCAAF_32/womens-jonathan-ward-35-mercer-bears-jersey ">womens jonathan ward 35 mercer bears jersey</a><a href="http://www.pilatespozuelo.net/NCAAF_33/womens-corey-dauphine-6-tulane-green-wave-jersey ">womens corey dauphine 6 tulane green wave jersey</a>
air max 360 1993 http://www.charity-united.net/Shoes_15/air-max-360-1993
nike air max tailwind 2015 trainers شنبه 12 آبان 1397 10:18 ب.ظ
<a href="http://www.alphacipher.net/Shoes_6/girls-wine-red-and-white-jordans ">girls wine red and white jordans</a><a href="http://www.alphacipher.net/Shoes_7/nike-air-max-1-id-nike-air-max-1-id-for-sale ">nike air max 1 id nike air max 1 id for sale</a><a href="http://www.alphacipher.net/Shoes_8/sepatu-nike-kobe-9 ">sepatu nike kobe 9</a><a href="http://www.alphacipher.net/Shoes_9/lebron-james-mvp-shoes ">lebron james mvp shoes</a>
nike air max tailwind 2015 trainers http://www.optiqueatlanta.net/Shoes_18/nike-air-max-tailwind-2015-trainers
release for 2014 jordan new ipad release for 2014 شنبه 12 آبان 1397 10:18 ب.ظ
<a href="http://www.academyofspeed.net/NHL_22/womens-ryan-pulock-6-new-york-islanders-premier-home-jersey ">womens ryan pulock 6 new york islanders premier home jersey</a><a href="http://www.academyofspeed.net/NHL_23/mens-leon-draisaitl-29-edmonton-oilers-breakaway-player-jersey ">mens leon draisaitl 29 edmonton oilers breakaway player jersey</a><a href="http://www.academyofspeed.net/NHL_24/youth-gabriel-carlsson-53-columbus-blue-jackets-breakaway-home-jersey ">youth gabriel carlsson 53 columbus blue jackets breakaway home jersey</a><a href="http://www.academyofspeed.net/NHL_25/mens-jaccob-slavin-74-carolina-hurricanes-authentic-player-jersey ">mens jaccob slavin 74 carolina hurricanes authentic player jersey</a>
release for 2014 jordan new ipad release for 2014 http://www.lihpchurch.net/Shoes_7/release-for-2014-jordan-new-ipad-release-for-2014
spike lee set to release a michael jordan documentary شنبه 12 آبان 1397 10:18 ب.ظ
<a href="http://www.oficinadasemente.net/Shoes_1/jordan-shoes-on-sale-for-kids ">jordan shoes on sale for kids</a><a href="http://www.oficinadasemente.net/Shoes_10/womens-nike-air-max-tailwind-7-all-green ">womens nike air max tailwind 7 all green</a><a href="http://www.oficinadasemente.net/Shoes_11/2018-mens-nike-air-max-97-ul-17-hal-black-dark-hazel-medium-olive-light-pumice ">2018 mens nike air max 97 ul 17 hal black dark hazel medium olive light pumice</a><a href="http://www.oficinadasemente.net/Shoes_12/nike-air-force-1-midnight-navy ">nike air force 1 midnight navy</a>
spike lee set to release a michael jordan documentary http://www.fredshecht.net/Shoes_6/spike-lee-set-to-release-a-michael-jordan-documentary
kids elite corey willis 8 arizona cardinals jersey شنبه 12 آبان 1397 10:18 ب.ظ
<a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NCAAF_34/mens-paul-gainer-jr-71-southern-mississippi-golden-eagles-jersey ">mens paul gainer jr 71 southern mississippi golden eagles jersey</a><a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NCAAF_35/womens-trajan-pili-52-byu-cougars-jersey ">womens trajan pili 52 byu cougars jersey</a><a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NFL_26/baby-game-corey-bojorquez-30-new-england-patriots-jersey ">baby game corey bojorquez 30 new england patriots jersey</a><a href="http://www.snowdengroveamphitheater.net/NFL_27/womens-minnesota-vikings-teddy-bridgewater-nike-purple-game-jersey ">womens minnesota vikings teddy bridgewater nike purple game jersey</a>
kids elite corey willis 8 arizona cardinals jersey http://www.alphasevenenergy.net/NFL_28/kids-elite-corey-willis-8-arizona-cardinals-jersey
mens devin shore 17 dallas stars breakaway away jersey شنبه 12 آبان 1397 10:17 ب.ظ
<a href="http://www.charity-united.net/Shoes_20/pro-keds-royal-plus-hi-d-ring ">pro keds royal plus hi d ring</a><a href="http://www.charity-united.net/Shoes_3/air-max-1-hers-air-max-1-classic ">air max 1 hers air max 1 classic</a><a href="http://www.charity-united.net/Shoes_4/nike-lunarglide-4-blue-and-purple ">nike lunarglide 4 blue and purple</a><a href="http://www.charity-united.net/Shoes_5/air-max-1-hyp-prm-air-max-1-classic ">air max 1 hyp prm air max 1 classic</a>
mens devin shore 17 dallas stars breakaway away jersey http://www.bullseyeinktattoos.net/NHL_23/mens-devin-shore-17-dallas-stars-breakaway-away-jersey
sfredgem شنبه 12 آبان 1397 09:58 ب.ظ
credit consolidation <a href="http://usconstitutionof1777.com/">payday loan</a> loans people bad credit <a href=http://usconstitutionof1777.com/> bad credit loans</a>
btzTalty شنبه 12 آبان 1397 09:53 ب.ظ
cheap viagra from india <a href="http://usa77www.com/">generic viagra online</a> buy online viagra <a href=http://usa77www.com/>generic viagra online</a>
nike air max 95 released on 07 شنبه 12 آبان 1397 08:50 ب.ظ
<a href="http://www.twelve-tone-music.net/NCAAF_34/womens-avery-davis-3-notre-dame-fighting-irish-jersey ">womens avery davis 3 notre dame fighting irish jersey</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/NCAAF_35/womens-siddique-newkirk-42-southern-utah-thunderbirds-jersey ">womens siddique newkirk 42 southern utah thunderbirds jersey</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/NFL_26/big-and-tall-elite-duke-dawson-7-new-england-patriots-jersey ">big and tall elite duke dawson 7 new england patriots jersey</a><a href="http://www.twelve-tone-music.net/NFL_27/mens-teamcolor-brooks-ellis-57-jacksonville-jaguars-jersey ">mens teamcolor brooks ellis 57 jacksonville jaguars jersey</a>
nike air max 95 released on 07 http://www.deviceindia.net/Shoes_16/nike-air-max-95-released-on-07
nike air presto women pink white iii shoes شنبه 12 آبان 1397 08:48 ب.ظ
<a href="http://www.noctematerassi.net/Shoes_13/mens-jordan-13-size-12 ">mens jordan 13 size 12</a><a href="http://www.noctematerassi.net/Shoes_14/nike-air-max-grey-blue-pink ">nike air max grey blue pink</a><a href="http://www.noctematerassi.net/Shoes_15/verschil-nike-free-3.0-and-5.0 ">verschil nike free 3.0 and 5.0</a><a href="http://www.noctematerassi.net/Shoes_16/buy-reebok-realflex-scream-4-0-men ">buy reebok realflex scream 4 0 men</a>
nike air presto women pink white iii shoes http://www.visitenw.net/Shoes_11/nike-air-presto-women-pink-white-iii-shoes
vskreumn جمعه 11 آبان 1397 09:58 ق.ظ
viagra <a href="http://movietrailershd.org/">generic viagra online canadian pharmacy</a> viagra wholesale <a href=http://movietrailershd.org/>does generic viagra work</a>
btfDrode پنجشنبه 10 آبان 1397 03:28 ب.ظ
cheap cialis <a href="http://genericcialls.com/">buy generic cialis</a> cialis cost <a href="http://genericcialls.com/">generic cialis online</a>
vskreumn پنجشنبه 10 آبان 1397 06:43 ق.ظ
viagra sildenafil <a href="http://movietrailershd.org/">online pharmacy viagra</a> where to buy viagra [url=http://movietrailershd.org/]generic viagra[/url]
pljmoosy چهارشنبه 9 آبان 1397 09:45 ب.ظ
home loans today <a href="http://willpaydayloans.com/">bad credit payday loans no faxing</a> payday loan no fax document <a href=http://willpaydayloans.com/> aussie payday loans</a>
cheap nike air max 90 black and white چهارشنبه 9 آبان 1397 10:57 ق.ظ
<a href="http://www.ingroundshelters.org/201505/nike-lebron-12-yellow-pink ">nike lebron 12 yellow pink</a><a href="http://www.ingroundshelters.org/201506/nike-dunk-sb-flash ">nike dunk sb flash</a><a href="http://www.ingroundshelters.org/201507/mens-nike-flyknit-roshe-run-purple-green ">mens nike flyknit roshe run purple green</a><a href="http://www.ingroundshelters.org/201508/air-jordan-retro-3-kids-sky-blue ">air jordan retro 3 kids sky blue</a>
cheap nike air max 90 black and white http://www.teethinadaytexas.com/201501/cheap-nike-air-max-90-black-and-white
adidas harden blue red چهارشنبه 9 آبان 1397 10:56 ق.ظ
<a href="http://www.cursopausa.com/201601/nike-huarache-ultra-white-silver ">nike huarache ultra white silver</a><a href="http://www.cursopausa.com/201602/nike-kobe-10-elite-for-sale ">nike kobe 10 elite for sale</a><a href="http://www.cursopausa.com/201603/nike-lebron-soldier-8-finish-line ">nike lebron soldier 8 finish line</a><a href="http://www.cursopausa.com/201604/womens-nike-shox-deliver-red-black ">womens nike shox deliver red black</a>
adidas harden blue red http://www.customqualitysigns.com/201609/adidas-harden-blue-red
nike air max 90 hyperfuse green white چهارشنبه 9 آبان 1397 10:56 ق.ظ
<a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201709/air-max-1-triple-white ">air max 1 triple white</a><a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201710/nike-shox-turbo-21-silver-sky-blue ">nike shox turbo 21 silver sky blue</a><a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201711/nike-free-run-3.0-v4-mens ">nike free run 3.0 v4 mens</a><a href="http://www.weddingphotographersdjseattlewa.com/201712/adidas-zx-630-silver-green ">adidas zx 630 silver green</a>
nike air max 90 hyperfuse green white http://www.forsakenfarmer.com/201603/nike-air-max-90-hyperfuse-green-white
nike flyknit lunar 3 yellow red چهارشنبه 9 آبان 1397 10:56 ق.ظ
<a href="http://www.dasan-europe.com/201509/womens-nike-free-run-5.0-pink-yellow ">womens nike free run 5.0 pink yellow</a><a href="http://www.dasan-europe.com/201510/air-max-95-2016-release ">air max 95 2016 release</a><a href="http://www.dasan-europe.com/201511/nike-air-max-hyperfuse-independence-day-red ">nike air max hyperfuse independence day red</a><a href="http://www.dasan-europe.com/201512/nike-blazer-mid-leather-premium-black ">nike blazer mid leather premium black</a>
nike flyknit lunar 3 yellow red http://www.verobeachinjurylaw.net/201505/nike-flyknit-lunar-3-yellow-red
adidas zx flux grey red چهارشنبه 9 آبان 1397 10:56 ق.ظ
<a href="http://www.smartsolitude.org/201709/adidas-springblade-ignite-blue-green ">adidas springblade ignite blue green</a><a href="http://www.smartsolitude.org/201710/nike-hyperdunk-2016-low-finish-line ">nike hyperdunk 2016 low finish line</a><a href="http://www.smartsolitude.org/201711/new-nike-air-force-1-high-top ">new nike air force 1 high top</a><a href="http://www.smartsolitude.org/201712/nike-lunar-force-1-duckboot-wholesale ">nike lunar force 1 duckboot wholesale</a>
adidas zx flux grey red http://www.thecharlotteplumber.net/201701/adidas-zx-flux-grey-red
nike air max command leather all black چهارشنبه 9 آبان 1397 10:54 ق.ظ
<a href="http://www.6thgradeskipassport.com/201701/nike-sb-stefan-janoski-max-mens-black ">nike sb stefan janoski max mens black</a><a href="http://www.6thgradeskipassport.com/201702/nike-zoom-structure-19-womens-green-white ">nike zoom structure 19 womens green white</a><a href="http://www.6thgradeskipassport.com/201703/nike-cortez-premium-qs-forrest-gump ">nike cortez premium qs forrest gump</a><a href="http://www.6thgradeskipassport.com/201704/nike-free-5.0-v4-womens-black-anthracite-volt-metallic-silver ">nike free 5.0 v4 womens black anthracite volt metallic silver</a>
nike air max command leather all black http://www.bigbangpianobar.com/201612/nike-air-max-command-leather-all-black
bsfedgem چهارشنبه 9 آبان 1397 05:26 ق.ظ
bad credit no payday loan <a href="http://cashmojoloan.com/">cash advance online</a> can military get payday loans <a href=http://cashmojoloan.com/>1 hour faxless payday loan</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 31 تا 60