یاد خدا درمان اختلالات روانی(2)

این پژوهش نشان می دهد که ایمان به خدا, اولین دستآویز به منظور پیشگیری و درمان بیماریهای روانی است. دستآویزی که عالیترین مراتب سلامتی نفس را که همان رسیدن به توحید کامل و شهادتین و دوری از هرگونه شرک و بدعت و خرافات است را برای انسان تامین می کند. هرگاه ایمان به خدا در زمان کودکی در جان انسان رسوخ کند منجر به احساس اعتماد به نفس و ثبات در انسان می شود و او را از سرگردانی و اضطراب باز می دارد, به او عزت نفس می بخشد و از اینکه در دام بیماریهای روانی گرفتار شود باز می دارد.


                                                                                                                  

 

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به بلال می گفت: ای بلال!برای اقامه نماز اذان بگو تا به واسطه آن آرامش یابیم. همچنین, وضو همانند شیوه ای است که رواندرمانگران به واسطه توصیه بیمارانشان به شستن اعضای بدن با آب به طور مدام, برای کاهش تنشهای عصبی از آن استفاده می کنند. چرا که در سرتاسر بدن انسان یک سری رشته های عصبی وجود دارد که تحت تاثیر افکار و حالتهای روحی و جسمی اند و چنانچه در معرض آب قرار بگیرند منجر به انفعال و خونسردی این رشته های عصبی و آرامش آنها می شود.

 

این پژوهش نشانگر این است که مراقبت از ادای نماز در اوقات پنجگانه به همراه تعقیبات و ذکر و دعا و تسبیحات در رسیدن به آرامش درونی و رهایی از اضطراب و تنشهای عصبی نقش اساسی دارد. آرامش حاصل از نماز که تا مدتی بعد از نماز هم ادامه دارد موجب می شود که تا زمانی که فرد در این حالت آرامش قرار دارد, تنش ناشی از افکار و مسائل اضطراب انگیزی که به فرد هجوم می آوردند, به طور تدریجی از بین برود و بدین سان از آزار اضطراب و نگرانی آنها رهایی یابد.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات