تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب اسفند 1394
 
آداب و رسوم در عید نوروز


آداب و رسوم در عید نوروز

آداب و سنن مردم در اعیاد، فرهنگ و تمدن ملل مختلف را نشان می‌دهد، البته آداب و سنن در ملل گوناگون مختلف است، مثلا در عید یهودیان کشتن انسان و خون گرفتن از انسان و داخل نان ریختن مطرح است و در بعضی عید‌های مسیحیان با شراب خمیر و نان درست می‌کنند، لذا این اعیاد سنن قابل توجهی است و هویت و عظمت برخی ملل و یا سقوط و رکود و جمود برخی دیگر را نشان می دهد و عید هر ملتی در خور فرهنگ آن ملت است. البته همین مسیحیان در کریسمس، شخصی به نام بابانوئل دارند که با ریش سفید، نماد پیران جامعه است و به خانه ها می‌آیند و برای کودکان هدیه می آورد و این امر پیوند کودکان با پیران و پیوند کودکان با دین و مسیح را از نخستین روزهای زندگی محکم می کند.
ادامه مطلب

آغاز آفرینش از دیدگاه امام على علیه السلام

 
دیدگاه امام على علیه السلام
سخن على علیه السلام درباره‏ى آغاز آفرینش از منبع جوشان قرآن كریم سرچشمه گرفته و با آیات قرآن كاملا هماهنگ است، بنابر این در این نوشته ما هر دو را باز می‏كاویم.
لیكن جهت‏یادآورى و سنجش میان نظر دانشمندان گذشته تا عصر حاضر، نخست اشاره‏اى گذرا به نكات برجسته گفتار پیش خواهیم داشت، از این رو:
1. جهان ماده با مهبانك (انفجار بزرگ) پدید آمد و همه‏ ى انرژى موجود كنونى در گوى كوچك بی‏نهایت‏ سوزان و بى اندازه چگالى متمركز بود.
ادامه مطلب

هفت آسمان و زمین در قرآن

در قرآن كریم هفت مورد به صراحت و دو مورد به كنایه سخن از آسمانهای هفت‌گانه گفته دشه است. و در یك مورد نیز ظاهراً سخن از زمین‌های هفت‌گانه گفته شده است. كه به برخی از آن آیات اشاره می‌كنیم :
« الله الذی خلق سبع سموات و من الارض مثلهن یتنزل الامر بینهن »[1]
« خداوند همان كسی است كه هفت آسمان را آفرید، و از زمین نیز همانند آنها را ، ‌فرمان او در میان آنها پیوسته فرود می‌آید. »
در آیات ( سوره بقره/29 ـ اسراء/44 ـ مؤمنون/86 ـ فصلت/12 ـ ملك/3 ـ نوح/15) نیز سخن از آسمانهای هفتگانه است.
ادامه مطلب

متن و تفسیر دعای تحویل سال

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ

یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

با نام خدا و با یاد خدا و برای خدا سال 1385 را اغاز می كنم همرا با صحت و سلامتی و سربلندی و معنویت


متن دعای تحویل سال :

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

ترجمه و معنی فارسی دعای تحویل سال :

ای تغییر دهنده دلها و دیده‏ها * ای مدبر شب و روز * ای گرداننده سال و حالت ها * بگردان حال ما را به نیکوترین حال

تفسیر دعای تحویل سال نو :

«یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ»
ادامه مطلب

عید نوروز در آیات و روایات


یا مقلب القلوب و الأبصار .

دل ‏ها ، آفتاب ‏گردان تو شده ‏اند و چشم ‏ها به سوی تو ، به دور روی تو طواف می‏ کنند ؛ هم‏ گام با بهار .


یا مدبّر اللیل و النّهار .

سایه‏ های شب و آفتاب روز را تویی که تدبیر می ‏کنی .


یا محول الحول و الأحوال .

حال دل‏ های ما در دست‏ های توست ؛ تو مانند گردش حال دانه ‏ها به گیاه ، مثل رویاندن سبزی زندگی از متن تیره خاک ، در کار آفریدنی . دل ‏ها را می ‏گردانی .


حَوِّلْ حالنا إلی احسَن الحال .

تدبیر قلب ما را ، تو ساز کن . گردش آفتاب ‏گردان دل ما را تو هموار کن و ما را به بهترین وقت و نیکوترین حال در این بهار ، بی ‏نیاز کن .

ادامه مطلب

جاذبه قرآن از زبان کسانیکه تازه مسلمان شده اند

هنوز از قرائت سوره سوم قرآن فراغت حاصل نکرده بودم که بی‌ اختیار به سجده افتادم و این نخستین مرتبه ‎ای بود که در زندگی برای خدا سجده کردم، در همین حال به اسلام ایمان آوردم؛ اسلامی که خدای معقول و باورشدنی معرفی می‌ کند.
ادامه مطلب

تسخیر قلب به محبت الهی


بر پایه آیات قرآن، گروهی از مردم که از عشق خدا بی نصیبند، کسانی هستند که اموال، کسب و کار، فرزند و اقوام و دوستان را در عرض خدا قرار داده اند و در مقابل، مؤمنان و خدامحوران لبریز از عشق پروردگارند و هیچ محبتی را بر محبت خداوند مقدّم نمی دارند. خداوند در قرآن مجید از آنان چنین یاد می کند: «الَّذینَ آمَنوا اشَدُّ حُبّاً لِللّهِ؛ دوستی آنان که ایمان آورده اند، به خداوند، شدیدتر است.»
ادامه مطلب

خلاصه ای از زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)

حضرت فاطمه (س) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است)، رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: "فاطمه سرور زنان جهانیان است". 
ادامه مطلب

مشکلات و آسیبهای روانی پس از طلاق


سایه سنگین طلاق بر سر بسیاری از خانواده ها و به خصوص جوانان گسترده شده است و همواره با آسیب ها و مشکلات روانیی زیادی همراه بوده است. اما زندگی پس از این دوران را چگونه می توان به نقطه آرامش رساند؟


طلاق یک بدعت اجتماعی است و به عنوان ابزاری اجتماعی در مواجه با شکست در ازدواج به کار گرفته می شود. غالبا در فرآیند طلاق یکی از طرفین، درگیری های عاطفی و رنج بیش تری را متحمل می شود و به مدت طولانی تری در بحران به سر می برد.

ادامه مطلب

ساده ترین راه های شاد کردن شوهر


اصولا خانم های برای شاد کردن شوهر شان مدام راههای تکراری را امتحان می کنند نه به این دلیل که تنوع طلب نیستند بلکه به این علت که شاید ایده ی نویی ندارند. ایده ی ساده ولی موثر برای شادکردن همسرتان که خواهید خواند

شاد کردن شوهر
ادامه مطلب

نوازش و انواع آن

نوازش چیست ؟نوازش عبارت است از «توجه به حضور دیگری که ممکن است به صورت تماس جسمانی، نگاه و یا کلامی باشد و نیاز انسان به توجه و تأیید را ارضا می‌نماید.»

انواع نوازش:
تبادل نوازش شکل‌های مختلفی دارد و میل به نوازش در هر فرد با دیگری اندکی متفاوت است. اما نیاز افراد به نوازش در تمام انسان‌ها وجود دارد. بعضی از افراد فعال‌تر و پرتوقع‌تر از دیگران می‌باشند و به هر حال برای رفع نیاز خود به نوازش به حمایت «والد» و یا نوازش‌های «کودک طبیعی» نیاز دارند. تنوع نیاز به نوازش و شیوه‌های مختلف ابراز آن در دنیا، احتمالاً از تفاوت در ثروت، آداب و رسوم فرهنگی و روش‌های والدانه ناشی میشود.

ادامه مطلب

انسانی كه پیوسته به یاد خداست

یكی از مهمترین رفتارهای معنوی و ریاضت های شرعی برای سالكان كوی دوست، ذكر و یاد خدا است. در قرآن كریم نیز به این حقیقت اشاره گردیده و دستور به یاد نمودن خدا و عدم فراموشی حضرت حق تعالی را داده و حتی در قسمتی از آیات نیز انسان را متوجه این امر كرده كه اگر می خواهی من(خدا) شما را فراموش نكنم، پس مرا یاد كنید تا شما را یاد كنم. امیر المؤمنین علیه السّلام نیز یكی از ویژگی‌های متّقین را «ذكر» و به یاد خدا بودن نامیده است كه متقین كسانی هستند كه صبح می‌كنند در حالی‌ كه تمام همّت و تلاششان در یاد خدا و ذكر اوست.
ادامه مطلب

انواع اعتماد به نفس را بشناسید

اغلب مردم معنای واقعی کلمه ی “اعتماد به نفس” را به خوبی درک نمی کنند. به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس و خودباوری را که مطلوب و مورد نظرشان است در زندگی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی این که ایمان و اعتماد به موفقیتهایی که در کارها به دست می آورند. در صورتی که اعتماد به نفس واقعی و حقیقی ان است که قبل از این که در کاری موفق شویم نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام آن کار داشته باشیم.
ادامه مطلب

بهترین های عالم هستی

تمام موجودات عالم، مخلوق خدا هستد. مخلوقات و موجودات دنیا و هر آنچه پیرامون زندگی ما انسان هاست؛ اعم از موجودات زنده و غیر زنده؛ بر اساس حکمت بالغه الهی خلق شده اند و  این گونه نیست که عبث و بیهوده آفریده شده باشند. حتی چیزی که در پیش چشم ما ارزش و اعتباری ندارد، و یا مورد تنفر اکثر انسان ها باشد؛ به طور حتم نزد خالق شیئ، قرب و منزلت و مقام خاصی دارد. و باید نیکو پنداشت، چرا که مخلوق خداست. همان شی نفرت انگیز و بی ارزش؛ نزد ما انسان ها؛ بر اساس قاعده خلقت ذکر و تسبیحی دارد. از طرفی؛ موجودات و مخلوفات عالم، دارای رتبه، مقام و برتری هستند؛ گرچه تمام موجودات عالم مخلوق خداست؛ اما یکی بر دیگری برتر و بهتر، و برخی نیز جزء بهترین ها هستند. مهم این که انسان، بهترین ها را گزینش نماید و سرلوحه زندگی دینی و معنوی خویش قرار دهد، و سبک زندگی خود را بر آن محور تنظیم و استوار نماید.
ادامه مطلب

نشانه‌های عدم بلوغ روانی

بلوغ در یک نگاه کلی دو نوع است. جسمی و روانی. بلوغ روانی، مهم ترین شرط ازدواج موفق است که اگرچه به زیرمجموعه های زیادی تقسیم بندی می شود اما در یک نگاه کلی نشانه هایی دارد که باید به آنها توجه کنید.

بلوغ روانی, عدم بلوغ روانی

1 – فرد برای کسب احساس امنیت، به فرد دیگری که او را واجد قدرت می پندارد وابسته می شود و تا حدی غیرقابل تصور به او می چسبد. در این حالت شخص یا فرد وابسته حتی خودانگاره اش را (تصویر و برداشتی که از خود دارد) از فردی که به او وابسته است می گیرد.

ادامه مطلب

علائم و نشانه های یک فرد معتاد

بررسی علائم و رفتارهای نشان دهنده یک فرد معتاد.  اعتیاد به هرگونه وابستگی جسمی یا روانی که به گونه ای منفی زندگی فرد را متاثر سازد اطلاق می شود و در واقع بیماری است با ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی که علاوه بر آسیبهای فراوانی که به سلامتی جسمی و روانی و در نتیجه تمامی ابعاد زندگی فرد وارد می آورد، آثار تخریبی فراوانی را نیز بر روی خانواده و جامعه بر جای می گذارد.
ادامه مطلب

مدیریت هدف ها در زندگی مشترک


به عنوان بخشی از برنامه ریزی برای زندگی به طور کلی و روابط زناشویی به طور اخص باید برای برخورد با ضعیف ترین حلقه ی زنجیر ه روابطتان هم برنامه ای داشته باشید. مشکل شما در زندگیتان هر چه که هست باید برای آن برنامه و هدفی داشته باشید تا بر این نقاط ضعف در روابط زناشویی خود غلبه کنید.


نقطه ضعف خاص شما می تواند نزاع کردن باشد، می تواند عقب نشینی و بی اعتنا شدن باشد.  بعد از شناخت مشکل و مسئله باید برنامه ای مشخص برای اصلاح آن داشته باشید.


ادامه مطلب

از حال بد به حال خوب

حال خوب نشانه هایی دارد مثل: آرامش و صبوری . فعال بودن . مثبت بینی . شادی .

... و نشانه های حال بد : تنبلی ، افسردگی ، منفی بافی ، حسادت وغیره. در مقاله پیش اشاره کردیم که منشا اصلی این حالات در درون ماست.در این مقاله به توصیف انسان های این دو گروه می پردازیم :

 

ادامه مطلب

اختلافات والدین و فرزندان (درك نكردن همدیگر)

همه پدر و مادرها دوست دارند که با فرزندان خود یک رابطه صمیمانه داشته باشند و فرزندانشان آنها را قبول داشته باشند و به حرف‌های آنها گوش دهند. همچنین بچه‌ها نیز در هر سنی دوست دارند که والدینشان آنها را درک کنند و به جای امر و نهی، کمی با آنها همراه شوند و صمیمی باشند و فضای بیشتری به آنها بدهند؛ اما آنچه بیشتر دیده می‌شود، تفاوت میان والدین و فرزندان است و این‌که معمولا بچه‌ها دوست دارند با افرادی غیر از والدین خود دوست باشند و نصیحت‌های پدرانه و مادرانه آنها را خسته می‌کند و با والدین خود رفیق نیستند و والدین نیز هیچ‌وقت از فرزندان خود راضی نیستند و همیشه چیزی برای گله‌مند بودن از آنها دارند.
ادامه مطلب

نفرین پدر و مادر(عاق والدین)


نفرین به معنای دعای بد برای کسی یا چیزی است

نفرین پدر و مادر

 نفرین به معنای دعای بد برای مرگ، ناکامی و بدبختی کسی یا چیزی است. (انوری،ج8،ص7888) و همینطور به معنای لعن، لعنت و نکوهش نیز آمده است. (لغت نامه دهخدا،ج43،ص660)

معادل نفرین در قرآن کریم "لعن" می باشد که در معنای عام می توان بدین صورت تعریف نمود: لعن از ناحیه خداوند متعال به معنای دور ساختن کسی از رحمت خویش در دنیا و در آخرت عذاب و عقوبت و از ناحیه بندگان نیز لعن و نفرین در واقع همان دعا به ضرر و بر ضد دیگران است.(مفردات راغب اصفهانی، ص471)

ادامه مطلب

راهکار پیشرفت تصاعدی در زندگیما توسط عادت های مان کنترل می شویم

 

ما توسط عادت های مان کنترل می شویم.اگر اینطور نبود و قرار بود تک تک کارهایمان را آگاهانه انجام دهیم، زیر حجم زیاد کارها دوام نمی آوردیم اما خوشبختانه عادت ها به کمک ما می آیند.

هر عادتی قابل تغییر است، فقط باید طرز کارش را بشناسیم. (چارلز دوهیگ)
ادامه مطلب

اهل معرفت و معنا در اشعار خود برای انتقال مضامین عارفانه

هنر بهترین قالب برای القای مطالبی است که شخص برای انتقال آنها به دیگران استفاده می کند؛ زمانی که مطلبی از لحاظ معنا و عمق محتوا بسیار سنگین و مشکل باشد، زبان شعر، تمثیل، استعاره و کنایه، و به طور کلی زبان ادب و هنر، برای درک بهتر مضامین و مفاهیم بسیار مؤثرتر از بیان سادۀ عاری از هنر است؛ لذا اهل معرفت برای انتقال معارفی که آن را مشاهده کردند، رو به هنر آورده، شعر، تمثیل و استعاره را قالبی برای بیان آن معانی قرار داده اند. نکتۀ دیگر این که معارف و معانی که عرفای واصل به آن رسیده اند، به گونه ای نیست که در قالب الفاظ صریح بگنجد و اساساً الفاظ بشری توانایی حمل چنین معانی را ندارد؛ لذا کسی که توانایی درک این مفاهیم را نداشته باشد نمی توان با لفظ او را به آن معنا رهنمون ساخت؛ از این روی اهل معرفت با زبان رمز و به صورت سمبلیک با ادبیاتی غیر صریح سخن گفته تا آن مضامین را دیگران نیز بتوانند در یابند.
ادامه مطلب

اعتدال در زندگی


اعتدال به معنی میانه روی ، رعایت حدّ متوسط و میانه در بین دو حال است،از جهت کمیّت و مقدار و از جهت کیفیّت و چگونگى  و در مقابل آن افراط و تفریط است . 1)

افراط یعنی انحراف از اعتدال و گرایش به فزون‌تر است که ، به آن اسراف هم گفته می‌شود وتفریط یعنی  گرایش به کمتراست. 2)

ادامه مطلب