تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب تیر 1394
 
چگونه با تمسخر دیگران بر خورد كنیم؟


انسان در مقابل استهزا و مسخره كردن دیگران چه وظیفه ای دارد؟
قالَ رَبِّ انْصُرْنی‏ بِما كَذَّبُونِ (مؤمنون،26)
  خوشحالیم كه باز هم مورد اعتماد شماییم و به بهانه یك پرسش با شما در ارتباطیم.
اما در مورد رفتار مسخره كنندگان با شما باید بدانید، وقتی كسی غیبت یا مسخره می‌كند یا به شخصی تهمت می زند از چند حال خارج نیست ؛
ادامه مطلب

راه کارهای والدین در مقابله با اضطراب جدایی در کودکان


اضطراب در کودکان موضوعی است که  با دقت و حوصله به سئوالاتی پیرامون آن پاسخ می دهیم. تا برای کاهش اضطراب کودکان به والدین کمک کرده باشیم.

 شایع ترین اختلال اضطراب در کودکان را اضطراب جدایی می دانند و خاطرنشان می کنند که علت آن می تواند ژنتیکی، خصوصیات سرشتی کودک، محیط پر استرس و مشکلات خانوادگی کودک باشد.

ادامه مطلب

چگونه انتخاب رشته کنیم که پشیمان نشویم 09132065320


پایگاه انتخاب رشته مرکز مشاوره و روان درمانی رهگشا
به صورت حضوری و  در زمان انتخاب رشته کنکور 94 آماده ارائه خدمات می باشد.

اصفهان دروازه شیراز

09132065320
ادامه مطلب

دوستی‌ و رابطه با جنس مخالف، قبل از ازدواج

آیا دوستی های دختر و پسر روش درستی برای انتخاب همسر است ؟

یکی از آسیب های اجتماعی دختران و پسران جوان ایجاد رابطه های احساسی و عاطفی با جنس مخالف می باشد. که این دوستی با جنس مخالف می تواند. برای دختران و پسران مشکلات و معضلات خاص خودش را ایجاد کند.

مشاوران و روان‌شناسان بارها تاکید کرده‌اند که دوستی‌ و رابطه با جنس مخالف، قبل از ازدواج روش مناسبی برای شروع و داشتن زندگی ایده‌آل و سرشار از تفاهم و همچنین برپایی یک زندگی موفق و برتر نمی باشد. همان‌طور که می‌دانید دین اسلام نسبت به برقراری رابطه دختر و پسر پیش شرط‌هایی گذاشته است.

ادامه مطلب

گریه و انواع و اقسام ان در اسلام
 در جهان هستى، بسیارى مطالب از اسرار است و انسان‏ها از آنها بی ‏خبرند.
برخى افراد تنها به ظواهر پدیده‏ها توجّه دارند و فهم خویش را در همان نمود، محدود می ‏كنند و هیچ‏گاه نمى‏اندیشند كه در وراى امر ظاهرى، امرى مهم‏تر و عظیم‏تر نهفته است.
گریه نیز از جمله همین امور است. بسیارى تخیّل می ‏كنند كه گریه صرفاً امرى است حكایتگر و نشان‏دهنده تألّم و عواطف آدمى. برخى نیز كودكانه گریه را به باد استهزا گرفته، آن را نشانه‏اى از ارتجاع تلقى مى‏كنند. عده‏اى دیگر منتقدانه می ‏گویند: گریه جز خمودى، چیز دیگرى به ارمغان نمى‏آورد و حال آن كه دنیاى امروز، دنیاى تحرّك و نشاط است و انسان جدید طالب شادى است؛ نه تشنه آب چشم.
امیدواریم با توضیحى مختصر از ابعاد گوناگون این پدیده، دیدگاه اسلام در خصوص حقیقت و جایگاه گریه مشخص شود.
ادامه مطلب

فكر هایی شیطانی و درمان فکر به نامحرم
گاهی اوقات در برخورد با نامحرم،فكر هایی شیطانی وگناه آلود به سر انسان خطور میكند كه هیچ نقشی در آنها نداریم و خودشان ناخودآگاه وارد ذهن میشوند آیا این افكار گناه است؟ دلیل به وجودآمدن انها چیست؟راه فرار از این افكار چیست
ادامه مطلب

اثاربی نظیر حفظ کردن قرآن

اثاربی نظیر حفظ کردن قرآن


 قرآن كریم، برترین و بالاترین هدیه ی حضرت احدیّت به بشر است و حفظ آن یكی از توفیقات بزرگ الهی به حساب  می آید كه شامل حال هر كسی نمی‎شود. استعداد، آمادگی، لیاقت، توفیق، سعادت، عنایت و افاضت باعث می‎گردد خداوند متعال، این نعمت بزرگ را به فرد عطا فرماید و سعادتمندترین افراد كسانی هستند كه پس از حفظ قرآن کریم، آن را از دست ندهند و درون خود را از گنج‎های بیكران قرآن کریم خالی ننمایند.


ادامه مطلب

اثرگذاری والدین و عوامل موثر بر اخلاق کودک

 در شكل‌گیری و تكون و ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری فرزندان، دو عامل عمده دخیل هستند كه اولی وراثت (مسائل ارثی) و دومی محیط است.و لذا در دستورات دینی توصیه شده تا همسری با تقوی و با اخلاق و عاقل و سالم انتخاب نمایید تا فرزندان شایسته داشته باشید.پس یكی از عوامل تاثیر گذار در تربیت انتخاب همسر خوب است كه ویژه گی هایش از طریق وراثت منتقل می شود.
دومین عامل عوامل محیطی است كه عوامل محیطی مصادیق مختلفی دارد و از جمله انها محیط مدرسه ،دوستان و همراهان كودك ،محیط زندگی و محیط خانواده و غیره. در میان عوامل محیطی، تأثیر‌گذارترین عامل و عمومی‌ترین عامل، خانواده است. در میان عوامل خانوادگی، محوری‌ترین عامل،‌ والدین هستند.
ادامه مطلب

چرا دلزدگی زناشویی پیش می آید ؟

چرا دیگر همسرم را دوست ندارم ؟ علایم دلزدگی زناشویی چیست ؟ چرا دلزدگی زناشویی پیش می آید ؟ با دلزدگی زناشویی چکار کنیم ؟ راه درمان دلزدگی زناشویی چیست ؟ آیا می توان دوباره به همان شور و نشاط اول زندگی مشترک برگشت ؟ آیا طلاق راه چاره هست یا خیر ؟

ادامه مطلب

رابطه پدر با دختر , و تاثیرات روانی ان

آنچه پدران باید درباره طرز برخورد با دخترشان بدانند

هنوز از زمانی که پدرها نقش رییس خانه را بازی می‌کردند، مدت زیادی نگذشته. اما این روزها برخلاف آن روز و روزگار، پدرها به فرزندان‌شان بسیار نزدیک‌تر شده‌اند….

روان‌شناسان می‌گویند اینکه پدر هم به اندازه مادر برای رشد روانی کودکان مهم و باارزش است و برقراری تعادل بین روابط این دو با فرزندان‌شان می‌تواند از نظر روانی سبب رشد صحیح کودکان شود، از مسائلی است که این روزها زیاد در روانشناسی مورد بحث قرار می‌گیرد. مرد چون در میان کودک و مادر قرار دارد ـ هم به موجب حضور فیزیکی و هم به موجب جایگاه روانی خود ـ به کودک این اجازه را می‌دهد که هویت خاص خود بیابد. پدر نقش مهمی در شناسایی هویت جنسی کودک داشته و در عین حال که مادر سعی می‌کند با نقش حفاظتی خود فرزند را حفظ کند، پدر، او را به سمت بیرون گرایش می‌دهد و در کنار دادن حس اعتماد و امنیت به او اجازه شکستن محدودیت‌ها را می‌دهد.


ادامه مطلب

ملكوت و باطن نفس (خصوصاً عبادات ذكریّه)

و از آداب مهمّه قلبیّه عبادات، خصوصاً عبادات ذكریّه، طمأنینه است. و آن غیر از طمأنینه‏ ای ست كه فقهاء رضوان اللَّه علیهم در خصوص نماز اعتبار كرده‏ اند. و آن عبارت است از آن كه شخص سالك عبادت را از روى سكونت قلب و اطمینان خاطر بجا آورد، زیرا كه اگر عبادت را با حال اضطراب قلب و تزلزل بجا آورد، قلب از آن عبادت منفعل نشود و آثارى از عبادت در ملكوت قلب حاصل نشود و حقیقت عبادتْ صورت باطنیّه قلب نگردد.
ادامه مطلب

زندگی نامه ی حضرت علاّمه ذوالفنون ابوالحسن شعرانی رحمه الله :

حضرت علامه ذوالفنون، حكیم متأله حاج میرزا ابوالحسن شعرانی فرزند مرحوم حاج شیخ محمد و از نوادگان ملا فتح الله كاشانی صاحب تفسیر منهج الصادقین به سال 1320 هجری ـ قمری در شهر تهران دیده به جهان گشود و در بیت علم و فضیلت و تقوا رشد و نمو كرد. در كودكی و نوجوانی، قرآن، تجوید و ادبیات عرب را نزد پدر فراگرفت و كتب رایج در رشته‏ های مختلف را در محضر علمای قم و تهران بخصوص مدرّسان مدرسه فخریه(مروی) فراگرفت.
ادامه مطلب

عشق ورزیدن و ارتباط با همسر


مردها از چه چیزی احساس ارزشمندی و مفید بودن می کنند ؟ در مقابل زنها از چه چیزهای احساس ارزشمندی می کنند ؟ تفاوت در نحوه کسب ارزشمندی در زن و مرد یکی دیگر از تفاوت های زنان و مردان است.

مرد، احساس ارزشمندی خود را بیشتر به خاطر کار و حرفه اش تأمین میکند. احساس ارزشمند بودن در مردان به میزان موفقیتها و پیشرفتهای آنان بستگی دارد و اگر این مقوله به هر دلیلی مخدوش شود در آن صورت باید گفت: بهداشت روانی او به شدت دستخوش اختلال شده است.

ادامه مطلب

با بچه های شیطان در مهمانی ها چه کنیم ؟

مهمانی رفتن و شیطنت کودکان برای بسیاری از پدر و مادر ها خودش یک داستان پرتنش و دلهره آور است. چرا که برخی از کودکان و فرزندان ما زمانی که در مهمانی هستیم شروع به شیطنت و شلوغ کردن می کنند مهار و آرام کردن این کودکان در مهمانی بسیار سخت است. سوال اینجاست که واقعا با بچه های شیطان در مهمانی ها چه کنیم ؟
ادامه مطلب

عوامل پیشرفت در زندگی در مسیر «كمال انسانی»

در رابطه با عواملی كه درپیشرفت شما مؤثر است باید ابتدا معنی پیشرفت مشخص گردد. در فرهنگ لغت فارسی عمید آمده كه پیشرفت، اسم مصدر بوده و به معنای پیش رفتن، پیشروی، جلو رفتن، پیروزی و ترقّی است. پر واضح است كه مسیر پیشرفت باید به سوی هدفی باشد. برخی افراد پول، شهرت، مادیّات و مسائلی از این قبیل را به عنوان هدف برگزیده اند؛ لذاست كه مثلاً قبولی در دانشگاه، ارتقای رتبه حقوقی، اخذ سمت مدیریت یك مجموعه و ... را به عنوان پیشرفت قلمداد می‌نمایند؛ زیرا آن‌ها را ولو یك گام به خواسته و هدف خود نزدیك می‌سازد.
ادامه مطلب

احوالات آیت الله شیخ محمد تقی بافقی

احوالات آیت الله شیخ محمد تقی بافقی

نقل کرده اند که امام خمینی رحمه الله در درس اخلاق خود که روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در مدرسه فیضیه تشکیل می شد، هر گاه می خواست مردی مجاهد و یک مؤمن حقیقی و انسان نمونه و پرهیزکار را معرفی کند، مرحوم بافقی را مثال می زد و می فرمود:
«هر کس بخواهد در این عصر مؤمنی را زیارت و دیدار کند که شیاطین تسلیم او می شوند و به دست او ایمان می آورند، مجاهد بافقی را ببیند».

ادامه مطلب

حسن و قبح عقلی اخلاق

حسن و قبح عقلی اخلاق

اصل حسن و قبح عقلی در كلام عدلیه جایگاه برجسته‎ای دارد، و به عنوان مبنا و شالوده بحث‎های عدل در كلام اسلامی به شمار می‎رود. بدین جهت، متكلمان عدلیه در آغاز مبحث عدل الهی به بحث درباره این اصل پرداخته‎اند.
تبیین قاعده حسن و قبح عقلی
مفاد قاعده حسن و قبح عقلی دو چیز است:
ادامه مطلب

دستور العمل ترك گناه و تحصیل تقوی

بیشتر گناهان یك جوان ناشی از بر افروختگی نیروی شهوت در او است. دین داری و معنویت تا حدود زیادی انسان را از آلودگی حفظ می كند، ولی در هر صورت انسان دارای غرایزی است كه اگر به موقع و به صورت صحیح ارضا نشود، حالت های معنوی انسان را نیز دچار چالش خواهد ساخت. نیروی غریزه در انسان به قدری قوی است كه گاهی باعث شكسته شدن مقاومت افرادی می شود كه به علم و عمل مشهور عام و خاص بوده اند. باید سعی كنید هر چه زودتر پاسخ منطقی و مناسبی برای تامین نیازهای طبیعی و غرایز داشته باشید و زمینه ازدواج خود را به هر صورت كه ممكن باشد، فراهم سازید. بهترین و اساسی ترین راهكار كنترل شهوت و ترك گناه ازدواج است. اگر ازدواج به هیچ و جه مقدور نیست، در این صورت چاره ای جز استفاده از روش های كنترلی و پیشگیری هایی كه گفته می شود نیست، اما باید بدانید كه این روش ها نیز تا حدودی می تواند این نیروی بسیار قوی را كنترل و مهار كنند و راهكار اصلی همان است كه گفته شد.
ادامه مطلب

علل بدحجابی و جلوه گری

حیا مهم است یا حجاب؟
6 مورد از علل بدحجابی شامل " كسب موقعیت، ضعف ایمان، دگرآزاری، غربزدگی، زیبایی‌طلبی و ازدواج " هست . 5 علت دیگرهم وجود دارد که در این مقاله بیان و شرح می دهیم :
1ـ ضعف حیا
ضعف این صفت از سستی اعتقاد به مبدأ و معاد سرچشمه می‌گیرد و بی‌حجابی از مصادیق بارز بی‌حیایی است كه از ضعف ایمان ناشی می‌شود.
ادامه مطلب

دلبستگی به دنیای مذموم

همانطوری كه در روایات اسلامی داریم (رَأْسُ كُلِّ خَطِیئَةٍ حُبُّ الدُّنْیَا) سر منشأ
تمام بدیها و رذایل حب دنیاست. ا لبتهباید در نظر داشت كه خارج كردن حب دنیا از دل
و جایگزین كردن حب خدا و اولیای او تنها با یك دعا و یا ذكر خاص میسر نمی شود بلكه
این مسیری است كه انسان باید در زندگی با كمك آموزه های دینی و راهنمایی اولیای
خدا طی كند و شاید بتوان گفت تمامی دعاها و دستورات دینی و مناسك معنوی یك جنبه اش
تضعیف حب دنیا و تقویت حب خداوند است.

ادامه مطلب

ازدواج سفید یا ازدواج سیاه یا ازدواج بی مسئولیت

ازدواج پدیده ای است که از دیرباز و از زمان پیدایش انسان بوده و تا امروز نیز ادامه داشته است. حالا بماند که در این دوره زمان از یک طرف دیگر تمایلی برای ازدواج وجود ندارد و سن ازدواج در حال افزایش است و از طرفی میزان طلاق هم چه به صورت طلاق رسمی چه طلاق عاطفی افزایش پیدا کرده.

ابتکار در گزارشی به سراغ یکی از پدیده‌های شوم ازدواج و یکی از آسیب های خانواده به نام «ازدواج سفید» رفته که در سال‌های اخیر به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است. حتی کار به جایی رسیده که رسانه‌ها و کارشناس‌ها نیز به آن می‌پردازند.

ادامه مطلب

راه رسیدن به حاجات
  بهترین حاجت چیست و بهترین راه رسیدن به حاجات چیست و بهترین روش و یا ذکر ریسیدن به نذر چیست؟
در پاسخ به مطالب ذیل توجه کنید :
1- حاجت های افراد متناسب با شرایط و اولویت ها و نوع نگرش و سلایق آنها متفاوت است .
2- برای فرد مومن شیعه بهترین حاجت ایمان کامل و مستقر و تعجیل در ظهور حضرت حجت -عج- و حسن عاقبت است .
ادامه مطلب

درمان ترس و اضطراب در کودکان و نو جوانان


کودک و ترس

داستان زیر برای بسیاری از پدر و مادرها یک داستان تکراری و خسته کننده است داستانی که هر شب کلی انرژی از والدین می گیرد تا بالاخره فرزند خانواده بتواند در اتاقی جدا و در رختخوابی جدای از پدر و مادر بخوابد . قضیه چیست ؟ داستان زیر را یک بار مرور کنید :شب شده است و مادر باران با نگاهی معنی‌دار به او می‌فهماند که باید برای خوابیدن به اتاقش برود و آماده خواب شود. هر چه سعی می‌کند که به روی خودش نیاورد و همراه پدر و مادرش بماند فایده‌ای ندارد.

ادامه مطلب

توبه واقعی (توبه نصوح)
از اینکه عزمتان را جزم کرده اید تا توبه ای نصوح داشته باشید، خرسندم و ایمان دارم شما دوست عزیز می توانید با توکل بر خدا و توسل بر اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) توبه ای حقیقی داشته باشید؛ انشاءالله.
ادامه مطلب

چگونه پر حرفی را درمان كنیم


انسان پر حرفی هستم تا جایی که این پر حرفی من همیشه باعث گناه برای من می شود آن قدر صحبت می کنم که گاهی ممکن است باعث غیبت و دروغ و افشای راز دیگران شود. چه طور می توانم کمتر صحبت کنم و بیشتر شنونده باشم؟
ادامه مطلب

شادی و نشاط در عبادت

نماز و نشاط
و دیگر از آداب قلبیّه نماز، و سایر عبادات، كه موجب نتایج نیكویى است، بلكه باعث فتح بعضى از ابواب و كشف بعضى از اسرار عبادات است، آن است كه سالك جدّیّت كند كه عبادت را از روى نشاط و بهجت قلب و فرح و انبساط خاطر بجا آورد و از كسالت و ادبار نفس در وقت عبادت احتراز شدید كند.
ادامه مطلب

راه های مقابله با شیطان در عصر حاضر


در مورد شیطان و وسوسه های شیطانی باید توجه داشته باشید كه ستیز و مجاهده با شیطان كاری مستمر و دایمی است و تا انسان در این عالم زنده است و زندگی می كند ادامه دارد. هرچند دام های شیطان برای انسان های با تقوا و دارای كمال و شناخت بیشتر، ظریفتر، پیچیده تر و مخفی تر و متنوع تر است اما روش مبارزه و مقابله با شیطان در تمام اعصار ثابت می باشد.
ادامه مطلب

جایگاه شادی در آموزه های دینی

Image result for ‫جایگاه شادی‬‎


« جایگاه شادی در آموزه های دینی»

برای روشن شدن جایگاه شادی و نشاط در آموزه های دینی ابتدا لازم است تعریف مشخصی از شادی داشته باشیم .
شادی و نشاط یك ضرورت و نیاز است. این پدیده هر چند از زوایای گوناگونی تعریف و تشریح شده؛ ولی به اتفاق اندیشمندان یك ضرورت و نیاز اساسی انسان به شمار می‏آید. چه كسی را می‏توان یافت كه مدعی باشد نیازمند به شادی نیست؟ اساس جهان هستی و پدیده‏های آن به گونه‏ای طراحی شده‏ است كه در آدمی شادی ایجاد كند. بهار با طراوت، صبح پر لطافت، طبیعت‏ با ظرافت، آبشارهای زیبا، گل‏های رنگارنگ، دیدار دوستان، ازدواج و پیوند دو انسان و ... همه شادی آور و سرور انگیز است.
ادامه مطلب

تعداد کل صفحات: 2