تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب مرداد 1394
 
نوجوانان سرکش و ناسازگار

فرد سرکش کسی است که عمدا و دائما از اطاعت از یک مقام بالاتر ، خودداری می کند یا با آن مخالفت می کند و یا آنرا حتی به مبارزه می طلبد

ممکن است گاهی بشنوید که نوجوانی آشکارا بر ضد والدین خود به سرکشی می پردازد . شاید حتی خود خانواده ای را بشناسید که در آن فرزند نوجوانی که غیرقابل کنترل است دارند ، با این حال دانستن اینکه آیا فرزندی واقعا سرکش است یا نه ، همیشه کار آسانی نیست . بعلاوه ، درک این مطلب که چرا فرزندی از یک خانواده به سرکشی می پردازد و دیگر فرزندان با اینکه از همان خانواده هستند – دست به این کار نمی زنند ، میتواند واقعا دشوار باشد .
ادامه مطلب

خطرات خیابانگردی جوانان و والدین سهل انگار

وقتی پا به خیابان های شهرمان می گذارم دلم می گیرد ... وقتی با دقت بیشتری به اطراف نگاه می کنم نفسم بند می آید ... به زندگی برخی از اطرافیانم که نظر می کنم اندوه تمام وجودم را فرامی گیرد ... هر روز و هر روز شاهد دخترانی هستم که بی هدف و تنها برای جلب نگاهی به سوی خود در کوچه و خیابان پرسه می زنند ... پسرانی را می بینم که با سخنان و رفتارشان سعی در تسخیر قلب دختران دارند ...
ادامه مطلب

هشت راهکار جهت مشكلات دختران برای ازدواج در سن بالا

دختری 34 ساله و مجرد، دارای  مدرک تحصیلی فوق لیسانس از دانشگاه تهران، دارای یک شغل خیلی خوب  و استقلال مالی در زندگی هستم. با پدر و مادر زندگی میکنم و از نظر خانوادگی زندگی سطح متوسط  دارم. خانواده ای مذهبی  دارم هیچگاه در رفتار و گفتار و ظاهر به طریقی عمل نکردم که جلوه گری باشد...
ادامه مطلب

نشانه های عجیب استرساسترس می‌تواند با علائم بسیار عجیبی از فراموشی گرفته تا تهوع یا خارش‌های پوستی همراه باشد.

 
آیا بدن شما اكنون در حال درخواست كمك است كه نباید از آن غفلت كنید؟ با مطالعه این مقاله می‌توانید دریابید كه چه مواقعی بدن شما تحت استرس قرار دارد و چگونه می‌توانید تاثیرات این استرس را متوقف سازید.

 علائم عجیبی كه می‌توانند نشانه استرس باشند،‌عبارتند از:

ادامه مطلب

علل پیدایش عرفان کاذب

با توجه به بازگشت انسان به ایمان در قرن حاضر، دشمنان دین سعی در اغفال جوانان به شیوه های مختلف از جمله ایجاد «عرفان های کاذب» می پردازند.
در دو قسمت به جواب سوال شما می پردازیم: الف. شناخت عرفانهای جدید ب. شناخت عرفان اسلامی .
«عرفان های نوظهور»
ادامه مطلب

خانواده برتر و زنان آرامش دهنده


این مقاله ویژه زنان می باشد – چگونه زنان می توانند در خانواده آرامش ایجاد کنند ؟ زن و آرامش خانواده چه ارتباطی با یکدیگر دارند ؟ چگونه با همسر خود رفتار کنیم ؟  شیوه های محبت به همسر کدام است ؟ شیوه های احترام به شوهر چه هستند ؟و…

مقدمه

آرامش و صفای خانواده علاوه بر این که در پرورش صحیح فرزندان فوق العاده مؤثر است، محیطی گرم و صمیمی برای ابراز عشق همسران نسبت به یکدیگر پدید می آورد و ایشان را کمک می کند که به صورتی شایسته و درست به وظایف خویش عمل نمایند.

ادامه مطلب

حسن خلق و تأثیر آن بر دیگران

حسن خلق، عبارت است از خوش رویی، خوش رفتاری، حُسن معاشرت و برخورد پسندیده با دیگران. امام صادق7 درباره خوش رویی می فرماید:

تُلَیِّنُ جانِبَکَ وَ تُطَیِّبُ کَلامَکَ وَ تَلْقی اَخاکَ بِبَشْرٍ حَسَنٍ.

حسن خلق آن است که برخوردت را نرم و سخنت را پاکیزه و برادرت را با خوش رویی دیدار کنی.
ادامه مطلب

آداب مهمانی رفتن

از آنجا كه اسلام دینی كامل است و سعادت بشر را تضمین می نماید پس آداب و رفتار خاصی نیز مورد نظرش می باشد تا انسان ها با رعایت آن آداب قدم در مسیر سعادت بگذارند. بی شك مهمترین راهنمای سعادت بشر كتاب الهی قرآن است وهر آنچه در این راه لازم است در قران آمده. یكی از جلوه های بارز روابط اجتماعی انسان ارتباط و میهمانی است كه در قرآن نكات قابل تاملی درباره آن آمده كه در این مجال كوتاه به آن می پردازیم
ادامه مطلب

گام‌های دوستی با ذهن


شما آزادید افكار خودتان را انتخاب كنید. مثلا همین الان افكار منفی را با افكار حمایتگر جایگزین كنید

افکار منفی را آزاد کنید

 یك نیروی فوق‌العاده قدرتمند در خودتان دارید كه هر لحظه بخواهید می‌توانید تحت تاثیر آن شادی و غم را تجربه کنید. فقدان این نیرو شما را بدون شك سردرگم می‌كند و برعكس بودنش موفقیت و كمال را به دیدگان شما می‌آورد. این نیرو هركسی را كه با شما در ارتباط است تحت تاثیر قرار می‌دهد. به این معنی كه افراد را جذب یا دفع می‌كند. جالب است بدانید این نیرو حتی می‌تواند شما ر ا زیبا یا زشت، با اعتماد به نفس یا فرسوده و دوست‌داشتنی یا نخواستنی كند.

ادامه مطلب

موت اختیاری وفوت اضطراری

خبردر گذشت حضرت آیت الله العظمی بهجت امواج  غم و اندوه را بردریای سینه های محبین اهل بیت و اولیا ی راستین دین روانه کرد. دراین میان، در قلوب مشتاقان، شور شنیدن از فضایل و کرامات آن بزرگوارکه به حق فقیه فقه و عرفان شهره گشته است ،شعله می کشد. یکی از این فضایل که برای حضرت آیت الله العظمی بهجت دهان به دهان نقل می شود مساله ایست به نام "موت اختیاری"در این نوشتار برآنیم تا معنا و ابعاد این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.
ادامه مطلب

اثرات و فواید ورزش در آرامش روانی
ادامه مطلب

علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان و جوانانچرا برخی از نوجوانان و کودکان خودکشی می کنند در صورتی که تعداد به مراتب بیشتری در همان شرایط خودکشی نمی کنند ؟ علائم هشدار دهنده خودکشی چیست ؟ اگر شما هم به فکر خودکشی افتاده اید چه کاری برای خودتان می توانید انجام دهید ؟ اگر نزدیکان یا دوستان یا همکلاسی های شما به فکر خودکشی افتاده اند شما چه کمکی به آنها می توانید بکنید ؟ راه های مقابله با این آسیب اجتماعی چیست ؟


ادامه مطلب

رابطه دین و باید های اخلاقی

باید اخلاقی(نه باید دینی ) چگونه به برای كسانی كه خداباورنیستندچگونه به وجود می آید؟
قواعد عام اخلاقی، عقلانی هستند و حسن و قبح آنها را عقل به تنهایی می فهمد. و چون اكثر مسائل اخلاقی فطری است و فطرت سلیم آن را می پسندد، مثلا عدالت را تمام انسان ها دوست دارند و آن را برای انسان یك كمال می دانند و از طرفی چون در تمام انسان ها حس كمال خواهی وجود دارد لذا بالطبع عدالت جویی را نیز كمال می دانند و برخی با این كه شخص متدینی نیستند ولی به خاطر این حس فرد عادلی هستند . اما اخلاق، فقط به دانستن برخی قواعد اخلاقی ختم نمی شود بلكه در لایه ها و طبقات جامعه با مسائل فراوان مانند شریان حیانی درجریان است.
ادامه مطلب

زندگی نامه ی حکیم میرزا مهدی الهی قمشه ای رحمه الله :

مهدی الهی قمشه ای
فرزانگان شیعه با توضیح و تبیین حقایق و انتشار مکارم به رشد جامعه و بالندگی و پویایی انسانها کمک شایان توجهی کرده و به رغم محرومیتها و مشقّات فراوان عمر با برکت خود را در راه احیای فضایل صرف نموده اند. آنان مصداق این فرمایش حضرت امام صادق(ع)اند که:
« رحم اللّه قوما کانوا سراجا و منارا، کانوا دعاة الینا باعمالهم و مجهود طاقتهم» .
یعنی خداوند رحمت خویش را شامل حال افرادی نماید که چون چراغ فروزان و مشعل منور راه دیگران را روشن ساخته اند و با کردار خویش مردمان را به طریق ما فرا خواندند و با تمامی توان حق را معرفی کردند.
« حکیم میرزا مهدی الهی قمشه ای» از تبار چنین فرزانگانی است که از قله توحید و کوهستان یکتاپرستی جویبارهای با صفا و چشمه های پرطرواتی را به سوی دشت انسانیت جاری ساخت تا درستی و راستی و فضیلت در سرزمین تشنه معرفت به شکوفایی و باروری رسد.
ادامه مطلب

کاهش خشم با مهارتهای زندگی

خشونت ، معضلی است که در هر جامعه انواع مختلف آن را با شدت کمتر و بیشتر می‌توان شاهد بود و می‌توان گفت این معضل وابسته به مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و برای کاهش آن باید مسائل دخیل در آن را شناسایی و زیرساخت‌های مناسب آن را آماده کرد.
ادامه مطلب

شناختن و تشخیص احساسات
ادامه مطلب

ازدواج و طلب فرزند و آسانی ولادت


بسم الله الرّحمن الرّحیم

و مختصری از آداب و سنن مناسب با این مقام:

بدان که از برای تزویج، فضیلت بسیار وارد شده است و در فضل آن کافی است که به سبب آن، نصف دین حفظ می شود و عزبیّت انسان که از آن نهی شده از او برطرف می شود و باعث زیادی قبیله و عشیره و موجب اولاد می شود که بعد از خودش اثری می ماند و عملش منقطع نمی شود، اگر صالح باشند و استغفار برای او نمایند و او را شفاعت خواهند نمود، اگر پیش از او بمیرند و باعث زیاد شدن امّت می شود که به واسطه آن رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم در قیامت مباهات می نماید
ادامه مطلب

ملاک های انتخاب همسر


انتخاب همسر یکی از سخت ترین و دشوارترین و از طرفی مهمترین انتخاب دختران و پسران جوان می باشد وقتی انتخاب همسر به درستی انجام می شود برای صد سال آینده زندگی زناشویی با آسودگی خیال بیشتری آماده می شویم. همچنین برای نسل ها و آیندگان بعد از خود نیز مشکلات کمتری به ارث می گذاریم .

ادامه مطلب

معیار سنجش ارزش ها
1. شهید مطهری می فرماید: اگر چیزی به هر نوعی مفید باشد و منظوری را تأمین بکند و کمالی برای یک درجه از درجات وجود انسان و یک قوه از قوه های انسان باشد و از طرف دیگر رایگان نباشد یعنی به سادگی در دسترس نباشد و قابل انحصار هم باشد، این جا ارزش پیدا می شود. هوا ارزش ندارد. چرا؟ زیرا اولاً رایگان است. یعنی به اندازه ای که همه از آن استفاده کنند وجود دارد و ثانیاً قابل مالکیت و انحصار نیست. ولی در مورد زمین[چنین نیست]عده ای زمینها را به خود اختصاص می دهند و دیگران را محروم می کنند و از این جا ارزش به وجود می آید.[1]در این مثال ارزش هوا از جهت وابستگی حیات ما به آن مورد بررسی قرار نگرفته است.
ادامه مطلب

افزایش اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان

دانشمندان و پژوهشگران زیادی در طول تاریخ بشریت برای شناخت بیشتر کودکان و نوجوانان عمر خود را صرف کرده اند. یکی از این اندیشمندان که در زمره روان شناسان اجتماعی نوین می باشد دکتر موسلی است که در خلال تحقیقات خود نشان داد که کودکان مهارت تصمیم گیری را در خانه و خانواده آموزش می بینند.
لذا پدران و مادران گرامی می توانند با غنی سازی کارهای  روزانه کودکان و فرزندانشان در خانه موجبات افزایش و رشد شخصیت و توانایی های کودکانشان شوند.
ادامه مطلب

تاثیر ملامت کردن گناهکار

امام صادق سلام الله علیه : مَن عَیَّرَ مُؤمِناً بِذَنبٍ لَم یَمُت حَتّى یَركَبَهُ
كسى كه مؤمنى را براى گناهى سرزنش كند، نمیرد تا خودش آن گناه را مرتكب شود میزان الحكمة: ح 14854
ودلیل آن هم روشن است، چون اولا: « سرزنش وملامت » دیگران در دین محكوم است ولو اینكه سرزنش تو از گناه باشد! وثانیا : امر به معروف لازم و واجب است ولی كسی نمی تواند شخص مرتكب منكر را ملامت كند بلكه عمل شخص منكر بوده لذا باید فعل منكر را تقبیح كرد نه عامل به منكر را !
ادامه مطلب

عوامل مرتبط با گوشه گیری اجتماعیکودکی که به طور طبیعی با همسالانش تعامل ندارد و بیش‌تر وقتش را به تنهایی می‌گذارند، از لحاظ اجتماعی، گوشه گیر شناخته می‌شود. کودک گوشه گیر درموقعیّت‌هایی که با همسالان آشنا یا ناآشنا روبه رو می‌شود، از آن‌ها کناره گیری می‌کند. بنابراین، گوشه گیری اجتماعی را می‌توان « منزوی کردن خود از گروه همسالان » تعریف نمود
ادامه مطلب

گناه و عوارض همجنس گرایی. لواط


گناه و عوارض همجنس گرایی. لواط

هم جنس گرایی و لواط، عملی بر خلاف فطرت است و هر چه با فطرت هم خوانی نداشت،تأثیر سوء
دارد، یعنی نه تنها فاعل و مفعول با این عمل به آرامش نمیرسند، بلكه بر تحیر و سرگردانی آن‏ها افزوده می شود.
ادامه مطلب

موقعیت شناسی برای مذاکره با همسر
در شرایطی که زمان مناسب را برای مذاکره نمی خوانید ممکن است یك امتیاز منفی دیگر به نمره‌های منفی او اضافه می‌كنید و در ذهن‌تان از شریك زندگی‌تان، مردی سرد و بی‌منطق می‌سازید كه میلی به حل كردن مشكلات ریز و درشت زناشویی ندارد. اگر این فكر و خیال‌ها شما را هر روز از او دورتر می‌كند، مراقب باشید. شاید این‌بار در مورد او زود قضاوت كرده باشید و این فاصله نه به‌خاطر بی‌میلی همسرتان به بهتر شدن این رابطه، بلكه به دلیل وقت‌نشناسی شما ایجاد شده باشد. پیش از آنكه روی مرد زندگی‌تان برچسبی بزنید و از او در ذهن‌تان مردی بی‌تفاوت بسازید این مطلب را بخوانید.
ادامه مطلب

روش مراقبه و محاسبه نفس2

در اینجا اشاره به چند نكته لازم به نظر می رسد:
1- در این كه چگونه باید نفس را «محاسبه » كرد و خویشتن را پای حساب حاضر نمود و مورد باز خواست قرار داد: بهترین طریق همان است كه در حدیثی از امیرمؤمنان علی علیه السلام نقل شده كه بعد از نقل حدیث پیغمبراكرم صلی الله علیه و آله كه فرمود: «اكیس الكیسین من حاسب نفسه؛ عاقل ترین مردم كسی است كه به محاسبه خویش پردازد» مردی از آن حضرت پرسید «یا امیرالمؤمنین و كیف یحاسب الرجل نفسه؛ ای امیرمؤمنان! انسان چگونه نفس خویش را محاسبه كند؟».
ادامه مطلب

روش مراقبه و محاسبه نفس1

تزكیه نفس كه بر طبق آیه ی 9 سوره ی مباركه شمس: «قد افلح من زكیها»، به هدف رستگاری و فلاح انجام می گیرد، دارای مراحلی و گامهائی از جمله : مشارطه، مراقبه، محاسبه، معاقبه، مجاهده و معاتبه می باشد، كه در ادامه توضیح مختصری از هر كدام با توجه به آیات قرآن كریم و روایات اسلامی ارائه می گردد:
ادامه مطلب