تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب شهریور 1394
 
زندگی نامه ی علاّمه سیّد محمّد حسین طباطبائی رحمه الله
ادامه مطلب

شکست بخشی از زندگی است

شکست طعم تلخی دارد اما گاهی شروع یک اتفاق خوب است. گاهی تمام تلاشمان را می کنیم تا روی شکست را نبینیم اما هر لحظه فاصله مان با او کمتر می شود.

هیچ کس از شکست خوشش نمی آید و همه تلاش می کنند تا حد ممکن از وقوع آن پیشگیری کنند. اما برای بعضیها این تلاش، حالت افراطی به خود می گیرد به طوری که آنها را از حرکت باز می دارد. این همان وقتی است که اصطلاحاً شکست ترسناک می شود. ترس از شکست چه نشانه هایی دارد و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
ادامه مطلب

رسیدن به قرب الهی

شناخت خدا

آشنا شدن با خداوند به دو صورت نظری و عملی میسر است كه در قالب سیر و سلوك الی الله عرضه و معرفی می شود. می دانید كه هدف دین بیان روش و هدایت انسان در مسیر قرب الهی است و این موضوع به گستره تمامی آموزه های دینی است ، بنابر این امكان این كه بخواهیم تمامی جزئیات برنامه سیر و سلوك به سوی خدای تعالی را شرح دهیم، واقعا نیست، آنچه در ذیل، به عنوان پاسخ، خدمت شما ارسال می شود، خلاصه و بیان كلی راه آشنایی با خداوند است، آشنایی با جزئیات راه را باید در طی مطالعات فراوان و توسط اساتید اخلاق و عرفان بیابید. ما به سهم خود می كوشیم تا در این زمینه تا حدودی راه گشا باشیم.
ادامه مطلب

اخلاق دانشجویی در خوابگاه

در معاشرت با دیگران، تا زمانی كه ما فکر کنیم اخلاقمان خوب است و هیچ عیب و ایرادی نداریم، هیچ‌گاه برای تغییر آن کاری نمی‌کنیم. در حدیثی آمده که یکی از نعمت‌های بزرگ خداوند به بنده‌اش این است که «او را به عیب و نقص‌های اخلاقی‌اش آگاه می‌کند».
بهترین روش رفتار با دیگران را می‏توان از كلام رسول‏ اكرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله آموخت كه فرمود: «هیچ یك از شما مؤمن نیست؛ مگر این كه برای برادرش آن بخواهد كه برای خود می‏خواهد» و در جای دیگر فرمود: «دست خود را بر سر هر كس كه می‏خواهی بگذار و برای او آن بخواه كه برای خود می‏خواهی».1
ادامه مطلب

کنجکاوی جنسی کودک


با سلام دختری 7 ساله دارم كه دیروز با دوست دخترش عریان زیر پتو بودند ومادر دوستش ناگهان از راه میرسد و انها را مشاهده می كند.در ضمن بیشتر تمایل دارد در بازی هایش روی تخت وزیر پتو بازی كند .لطفا مرا راهنمایی كنید كه بسیار مضطرب شده ام .البته من هیچ عكس العملی به او نشان نداده ام .
با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی از اینكه با ما سخن می گوئید خرسندیم و امیدواریم كه ارتباط شما با ما تداوم داشته باشد.
ادامه مطلب

مخالفت با ازدواج به دلیل قومیت

با سلام جوانی هستم تصمیم گرفتم با یكی از همكلاسی های خود كه فرزند شهید و خانم مومن و محجبه و فعال دینی و اجتماعی هستند ازدواج نمایم . از طریق خانواده بنده به ایشان و مادرشان اطلاع اولیه داده شد و با اجازه مادرشان گفتگوهای اولیه را در دو جلسه با ایشان انجام دادیم و به تفاهم زیادی رسیدیم . نیت هر دوی ما خیر و قربه الی الله بود. خدمت خانواده ایشان رسیدیم كه بخاطر شهید بودن پدر تقریبا همه نزدیكان ایشان در جلسه آشنایی یا خواستگاری حضور داشتند .
ادامه مطلب

مراسم دینى و حزن و اشك

در حالى كه خنده بر هر درد بى درمان دوا است، چرا حالت هیجانى غالب بر آیین دینى و مراسم اجتماعى دین، سراسر غم و گریه مى‏ باشد و مراسم دینى ما مسلمانان، همیشه آمیخته با مصیبت و مرثیه خوانى حزن‏ آفرین و غم‏ افزا است؟ آیا اسلام مراسم شادى و جشن ندارد كه تمام مراسم دینى به حزن و اشك آمیخته است ؟
این سؤال نشانگر ابهام فكرى عمیق در بین بیشتر مسلمانان است. عمق و بسط این مسأله مى ‏طلبد تا در خور یك جامعه جویاى حقیقت و پوینده ره حقیقت، ابهام ‏زدایى نمود و شكل صحیح و اسلامى این نوع احساسات و عواطف را بیان كرد.
ادامه مطلب

فعالیت های فرهنگی امام علی (ع)

پنج مورد از موارد فعالیت های فرهنگی امام علی (ع) در زمان حكومت اسلامی
 مهمترین گام در شروع یك حكومت صحیح ، اصلاحات فرهنگی آن جامعه است. اگر اصلاحات فرهنگی در یك جامعه به خوبی شكل گرفت و فرهنگ و اعتقادات مردم متعالی شد، تمام ابعاد دیگر اصلاحات به راحتی محقق خواهد گشت.
ادامه مطلب

60 مهارت زندگی که بچه ها باید فرا گیرند


اوتیسم
www.forum.98ia.com500 × 326Search by image
در مدارس عادی، حضور یک معلم رابط مخصوصا برای کودک کم توان کمک کننده است. برخی از این کودکان حفظیات خوبی دارند اما متاسفانه باید بپذیریم که ممکن است حتی به ...

Images may be subject to copyright.Send feedback

از زمان استفاده از ابزارهای ابتدایی زندگی تا به امروز درسهای زیادی برای زندگی وجود داشته که پدر و مادرها  در فکر آموزش آنها به فرزندان خود بوده اند. كه در این جا 59 درس از این درسها ی بسیار مهم ذكر می گردد.

از همه مهمتر بنابر آمار 80 درصدی از بزرگسالان، همه بچه ها باید به خاط داشته باشند که از عبارت "متشکرم" و "لطفا" زیاد استفاده کنند، این مورد در جایگاه اول نظرسنجی قرار دارد. با توجه به نظر سنجی درباره موضوعات مختلف در بین بزرگسالان، احترام به افراد مسن از موارد مهم به شمار می آید که در جایگاه دوم این نظر سنجی قرار گرفته است. این در حالی است که رعایت آداب سفره غذا در جایگاه سوم قرار دارد. مابقی 56 مورد نیز از پژوهش انجام گرفته بر روی 2000 پدر و مادر نشات می گیرد. این پژوهش توسط Chessington World of Adventures ارایه گردیده است و در آن مهارتهای زندگی نیز بیان گردیده است مانند: آموزش شنا، آموختن درست کردن کیک و ... .

ادامه مطلب

آداب و فضیلت انگشتر به دست كردن


در فضیلت انگشتر به دست كردن و آداب آن :

مؤكّد است مردان و زنان را انگشتر در دست راست كردن .
در بعضى احادیث تجویز فرموده اند كه در دست چپ بكنند امّا اگر نقش شریفى یا نگین شریفى داشته باشد باید كه در وقت استنجا بیرون آورد.
به سند معتبر از حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم انگشتر را به دست راست می كردند.
از حضرت امام محمّد باقر علیه السّلام منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم انگشتر را در دست راست می كردند.
ادامه مطلب

همدلی و درک میان اعضای خانواده


روابط سالم در خانواده و داشتن خانواده شاد

دو عنصر حیاتی و کلیدی برای حفظ روابط سالم در خانواده ، اول : همدلی و درک میان اعضای خانواده و دوم : توان حل مسائل است . فهمیدن همدیگر پلی برای ایجاد حل مسائل است.

ادامه مطلب

نشانه های آدم های به شدت احساساتی

احساسات نیاز به فوران دارد و گریه یکی از این فوران های احساسی است

 آدم های به شدت احساساتی  

 اگر شما هم از کسانی هستید که هرشخصی شما را می شناسد نمی تواند در برخورد با شما درباره مسائل خصوصی خود صحبت نکند این مطلب را به دقت بخوانید

اگر شما هم از کسانی هستید که هرشخصی شما را می شناسد نمی تواند در برخورد با شما درباره مسائل خصوصی خود صحبت نکند. این مطلب را به دقت بخوانید. اطرافیان می دانند که شما همیشه نگران احساسات دیگران هستید و حتی به راحتی می توانید حالات احساسی دیگران را حدس بزنید.

ادامه مطلب

موارد تضمین کننده یک ازدواج موفق


به باور تمامی کارشناسان، روان شناسان و مشاوران خانواده در انتخاب همسر باید 4 «میم» مهم در نظر گرفته شود که در ادامه این 4 «میم» را مطرح و درباره هریک از آن ها توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

نعمتی- کارشناس و مشاور خانواده در روزنامه ای نوشت: آقا پسر و دختر خانمی که در فکر ازدواج هستید و در ذهن تان، بارها و بارها زندگی مشترکی مانند لیلی و مجنون ساخته اید باید بدانید که اولین و مهم ترین قدم برای خوشبختی در زندگی مشترک، انتخاب صحیح و اصولی همسر است. به باور تمامی کارشناسان، روان شناسان و مشاوران خانواده در انتخاب همسر باید 4 «میم» مهم در نظر گرفته شود که در ادامه این 4 «میم» را مطرح و درباره هریک از آن ها توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

ادامه مطلب

نشاط علمی دانشجویان
راه كارهای ایجاد انگیزه و نشاط علمی در بین دانشجویان چیست

به طور کلی هر رفتاری که انسان انجام می دهد معلول سه عامل انگیزه، نیاز و هدف است. به عبارت دیگر در کنار هر رفتاری مثلث انگیزه، هدف و نیاز به چشم می خورد. حال اگر عوامل جانبی موجب شود که انگیزه فرد کاهش پیدا کند یا عدم دوراندیشی و نداشتن شناخت لازم باعث ابهاماتی در تعیین اهداف گردد به گونه ای که فرد دچار سردرگمی و بی هدفی شود و انگیزه ای برای انجام فعالیت های علمی نداشته باشد علاوه عدم احساس نیاز یا عدم تشخیص نیاز می تواند از جمله علل بی تفاوتی و بی رغبتی به مطالعه شود بنابراین باید به دقت زندگی خود را مطالعه کنید تا دقیقا عواملی که باعث بی انگیزشی یا بی هدفی و سردرگمی شما شده شناسایی کنید و سپس با آنها مقابله منطقی کنید.

ادامه مطلب

نظام اخلاقی دینی از نظر قران و نظام اخلاقی یونانی و ارسطویی

بطور عمده نظام های اخلاقی به چهار دسته قابل دسته بندی می باشد .
الف : نظام اخلاقی ضد دینی
در اروپاى مسیحى پیش از عصر نوزایى (رنسانس)- كه دوران تجدید حیات علوم و دانش‏هاى تجربى است- اخلاق با دین مسیحیت همراه بود و مفاهیم اخلاقى از متون دینى گرفته مى‏شد و از این رو، از قداست و مرتبت ویژه‏اى برخوردار بود. اما پس از این دوره، كم كم صبغه دینى در اخلاق ضعیف شد و این اندیشه در اذهان دانشمندان و فلاسفه اروپا مطرح گردید كه اصلًا چه لزومى دارد ما اخلاق را از دین و از كتب مقدس بگیریم؟
ادامه مطلب