تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب آذر 1394
 
مشیت الهی یا اراده الهی

آیا مشیت الهی با اراده الهی فرق دارد است؟
 چه فرقی بین مشیت الهی با اراده الهی است؟ دکتر فاضل السامرائی می‌گوید: اکثر متکلمان بین این دو فرقی نگاشته‌اند لکن عده‌ای از آنان می‌گویند: مشیت اقتضای وجود را دارد و به همین علت است که فرموده: «ما شاء الله کان و ما لم یشأ لم یکن». ولی اراده اقتضای وجود را ندارد، چه بسا پروردگار چیزی را اراده می‌کند و می‌خواهد که مردم انجام دهند ولی مردم انجام نمی‌دهند، نظر شما در این‌باره چیست؟
ادامه مطلب

خطرناک ترین نوع ازدواج


ازدواج یکی از بزرگترین مراحل زندگی برای هر دختر و پسری است

 ازدواج یکی از بزرگترین مراحل زندگی برای هر دختر و پسری است و یکی از نکات برای داشتن یک ازدواج خوب، انتخاب صحیح همسر است. برخی از ازدواج ها که در این دوره و زمانه رواج پیدا کرده است جزو دسته ازدواج های خطرناک هستند.
ادامه مطلب

اعجاز «یاسین» در سیر و سلوكبی شك قرآن كریم در میان مردمان مهجور است و بهره گیری از آن اندك. از جمله باید به سوره شریفه «یاسین» اشاره كرد كه واجد عظمتی بی مثال و فضیلتی بی كران است، لكن متاسفانه از فضیلت آن بی اطلاع و كم  بهره ایم.

برای پی بردن به مقصود «سیر و سلوك» باید دانست كه دیندارانی كه خود را ملزم به اطاعت از اوامر الهی ساخته اند، دو دسته اند:

دسته اول كه اكثر دینداران را تشكیل می دهند، مؤمنانی هستند كه رستن از جهنم و عذاب و دستیابی به بهشت و سعادت را هدف و غایت اعمال و عبادات خود قرار دادهاند.


ادامه مطلب

ازدواج و ترس از تعهد

این روزها خیلی ها را می بینیم که از زیر بار تعهد زناشویی یا تعهد ازدواج شانه خالی می کنند.

بیشتر این افراد مجرد، تصور می کنند که ازدواج و قبول تعهد، آسایش و آرامش آنان را سلب می کند و در واقع آن طور که می خواهند نمی توانند زندگی کنند و در نتیجه پیمان بستن، تعهد دادن و الزام برای باقی ماندن در کنار یک نفر تا آخر عمر را دست کشیدن از تمام آزادی های فردی می دانند.

ازدواج یک قرارداد بین زن و مرد است برای شروع یک زندگی مشترک. این قرارداد را می توانیم تعهد هم نام گذاری کنیم. تعهد، پایه اصلی و اساس ازدواج محسوب می شود. اگر بخواهیم در مورد چیستی آن صحبت کنیم، می توانیم آن را به عنوان یک سری چارچوب، تکلیف و قانون در نظر بگیریم.

ادامه مطلب

رشد نگرانکننده طلاق در بین جوامع انسانی

تحقیقات نشان داده که دست کم 60 درصد طلاقهایی که در دادگاههای خانواده صورت میگیرد، ریشه در مسائل جنسی دارد.
یک پژوهشگر مسائل اجتماعی گفت: بیشترین‌ آمار طلاق‌ مربوط‌ به‌ زنان‌ خانه‌دار با ۶۸ درصد است.

ناهید دامن پاک مقدم ظهر سه شنبه در همایش تحکیم خانواده که در سالن کوثر سازمان تبلیغات اسلامی قم برگزار شد اظهار داشت: بیشترین میزان تقاضای طلاق در زنان خانهدار (بیش از 72 درصد) در مقایسه با زنان شاغل مشاهده می‌شود که این امر شاید موید نظر جامعه‌شناسان باشد که احساس استقلال در خانم‌ها سبب افزایش رضامندی زناشویی می‌شود.
ادامه مطلب

شادی در اسلام

شادی های اسلامی چیست یا چگونه شادی در اسلام حلال است؟( برای اشخاصی زندگی سختی دارند و احتیاج به شادی اسلامی دارند)
«شادی در دین»
با توجه به منابع دینی، (قرآن و سیره پیشوایان معصوم)، دین اسلام موافق نشاط و شادی است و آدمی را از تنبلی رهانده، سرزنده و سر حال می‏سازد. البته این شادی در چهار چوب نگاه تعدیلی معنا می‏یابد؛ توضیح اینکه:
ادامه مطلب

تكنیك های ساده برای تنبیه نكردن كودكان
 
1- او را تشویق كنید: بهتر است به جای تنبیه كردن كودك، او را برای انجام اعمال خوبش مورد تحسین و تشویق قرار بدهید. در این حالت به طور ناخودآگاه متوجه می‌شود با انجام كارهای خوب، چقدر مورد توجه پدر و مادر است ،


و بر عكس با اذیت كردن و بهانه گرفتن از یكسری مزایا محروم می‌شود و هم خود و هم پدر و مادرش از این وضع خوشحال و راضی نیستند...
ادامه مطلب

مهارت‌ها و راهبردهای های مطالعه

مهارت‌ها و راهبردهای های مشخصی وجود دارند که همه‌ی ما باید با آنها تا حدودی در زندگی خود آشنا باشیم.

-

مهارت‌ها و استراتژی‌های مشخصی وجود دارند که همه‌ی ما باید با آنها تا حدودی در زندگی خود آشنا باشیم. آنها به کارآیی بیشتر مطالعه و به دست آوردن اطلاعات خیلی بهتر از زمانی که ما قادر بودیم به دست آوریم کمک می‌کنند.
"هر چه بیشتر شما مطالعه کنید، چیزهای بیشتری خواهید دانست. هر چه بیشتر شما بدانید به جاهای بیشتری خواهید رفت." دکتر سئوس
ادامه مطلب

خنده های حلال و خنده های جهنمی

بسیاری از افراد به بهانه فراهم کردن محیطی شاد برای اطرافیان با به سخره گرفتن قوم یا گروهی سعی در ایجاد مجلسی شاد و مفرح  می نمایند. این آسیب اجتماعی تا به اندازه ای پیشرفت می نماید که در حساس ترین ارگان های فرهنگی همچون صدا و سیما که رسانه ای همگانی و ملی است رسوخ نموده و موجبات ناراحتی و تهییج احساسات قومی و قبیلگی گروه بی شماری از انسانها را فراهم می سازد.

طرح مسأله:


ادامه مطلب

دلایل اقدام بعضی افراد به تجاوز جنسی


دلیل اقدام برخی افراد به تجاوز جنسی می تواند دلایل مختلفی باشد. دلیل اقدام بعضی افراد به تجاوز جنسی چیست؟

 

تجاوز جنسی؛ علل و ریشه ها

علی ناظری در مورد دلایل بروز رفتارهایی مانند تجاوزات جنسی گفت:  هرچند که تجاوزات جنسی می‌تواند متاثر از اختلال جنسی باشد، اما برای آن باید یک پرانتز نیز در نظر گرفت؛ گاهی اوقات چنین رفتاری الزاما یک اختلال جنسی نیست، بلکه نوعی برون‌ریزی خشم است. پیش‌تر سخن‌گفتن از مسائل جنسی نوعی تابو بود. تا جایی‌که این مسائل بدل به مشکلاتی شدند که عدم‌توجه به آن‌ها دیگر امکان نداشت. به مروز فضا برای سخن گفتن از مشکلات جنسی و جنسیتی بازتر شد و حال سال‌ها به یکی از پربحث‌ترین مسائل در کشور ما بدل شده است. لزوم توجه به این مسائل به دلیل آسیب‌هایِ ناشی از کم‌سوادی در حوزه جنسی است. آگاهی‌بخشی‌های عمومی می‌توانند سواد جنسی افراد را بالا ببرند. در همین راستا، مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر از تشکیل کلینیک‌های زناشویی و جنسی در 10 دانشگاه علوم پزشکی کشور داده است.


ادامه مطلب

آرزوهایی که مردان برآورده نمی کنند!

مردها ادعا دارند که زن ها بسیار پیچیده هستند اما شاید کم لطفی است چون خوشحال کردن یک زن کار بسیار ساده ای است، البته به شرط اینکه آقایون حواسشان به نشانه ها باشد!

در زیر مواردی را عنوان می کنیم که خانم ها آرزو دارند که کاش مردها می دانستند. با اینکه این نمی تواند درس کاملی برای روش برخورد با خانم ها باشد اما لیستی از توقعات و انتظارات خانم ها را به شما معرفی می کند. از آنها هوشمندانه استفاده کنید.

ادامه مطلب

علت های روان شناختی مجرد ماندن

این عوامل کدام اند و به عنوان یک فرد، چه قدر می توانیم در رفع آن ها موثر باشیم؟

پول یکی از عناصر مهم برای ازدواج است. زمینه های اجتماعی و فرهنگی هم همین طور، اما آیا فراهم بودن هر کدام از این عوامل و یا صرفا هر دوی آن ها تعیین کننده قطعی اقدام یک شخص به ازدواج خواهند بود؟ البته که خیر، چرا که ازدواج یک رویداد چند عاملی است. تجرد هم که روی دیگر همین سکه است همین طور. 
ادامه مطلب

انسان باتقوا چه کسی است؟
اخلاق نیک در گرو پندار نیک/ انسان باتقوا خود را از هر گونه بدی پاک ...

با تقوا بودن به چیست؟

تقوا به چه معنایی می باشد؟

تقوا از وقی ؛ وقایه به معنای حفظ  کردن می باشد.

 می‌گویند: « رَبَّنا آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّارِ »1

این « ق » همان وقی  به معنای ؛ خدایا مارا حفظ کن .

 انسان باتقوا چه کسی است؟

ما دو نوع استكان داریم ؛ بشكن و نشكن .

ادامه مطلب

اختلاف سطح تحصیلات دختر و پسر در ازدواج


تا قبل از این که جامعه این همه مدرک زده شود و تحصیل در دانشگاه این قدر فراگیر باشد، کمتر کسی برای تناسب تحصیلی در ازدواج چانه می زد.

امروز که سطح تحصیلات و منابع اطلاعاتی تغییر کرده، تحصیل تبدیل به یکی از پایه های ازدواج شده است. هم از آن جهت که آدم ها به خاطر تحصیلات، ازدواجشان را به تاخیر می اندازند و هم از این جهت که برای ازدواج دنبال کسانی می گردند که هم پایه تحصیلی خودشان باشند.

ادامه مطلب

مشکلات دوره ی نوجوانی

مشکلات دوره ی نوجوانی

   در این مقاله به ذکروتوضیح اجمالی 10مورد از مشکلات دوران نوجوانی می پردازیم.

 1- کشمکش بین استقلال و وابستگی:

 با توجه به اینکه این دوره، حد فاصل دوران کودکی و بزرگسالی است، از دست دادن حمایت‌های بی‌قید و شرط والدین برای کسب احساس استقلال از یک طرف و لذت مورد حمایت و پشتیبانی آنها بودن و همانطور کودک ماندن و بدون زحمت و دردسر، همیشه مورد محبت قرار گرفتن از طرف دیگر، در نوجوان کشمکش درونی ایجاد می‌کند و جنگ روانی عمیقی در ذهن او به وجود می‌آورد.

ادامه مطلب

افسردگی یکی از مهمترین دلایل ترک تحصیل نوجوانان


آیا افسردگی می تواند دلیل مهمی برای ترک تحصیل در نوجوانان باشد؟
بله، متاسفانه برخی نوجوانان در نیمه راه درس خواندن را رها می کنند و دیگر اشتیاقی برای ادامه این مسیر ندارند و یکی از مهمترین دلایل این موضوع افسردگی است چون آنها به دلیل ابتلا به افسردگی دیگر هدف مشخصی ندارند و میل خودشان را برای رسیدن به چیزهای خوبی که در گذشته می خواستند از دست می دهند و از این نظر آینده خود را به خطر می اندازند.

فکر می کنید علت این اتفاق چیست؟
ادامه مطلب

مدیریت پرخاشگری از کودکی تا بزرگسالی


رفتار پرخاشگرانه رفتاری است که آسیب جسمی و روحی زیادی به فرد وارد می کند

مدیریت پرخاشگری

رفتار پرخاشگرانه رفتاری است که آسیب جسمی و روحی زیادی به فرد وارد می کند. از توهین های زبانی تا نابودی اموال را می توان در حیطه رفتارهای پرخاشگرانه به حساب آورد. افرادی که چنین رفتارهایی از خود بروز می دهند، انسان هایی تحریک پذیر، بی فکر و بی قرار هستند.


ادامه مطلب

كلام نافذ افراد در قلب ادم ها


افرادی که قدرت مجاب کردن دیگران را دارند شناختن طرف مقابل خود را در اولویت قرار می دهند.

 

بعضی افراد خیلی خوب می دانند که چطور دیگران را متقاعد به انجام کاری کنند. اما سوال اینجاست که آنها چطور به چنین قدرتی دست پیدا کرده اند؟

این اشخاص در اصل دارای برخی خصوصیات اخلاقی هستند که قدرت مجاب کردن دیگران را به آنها می بخشند و باعث می شوند که کلامشان تاثیرگذاری بالایی داشته باشد و همین کلام نافذ نیز باعث حرکت آنها به سمت موفقیت می شود.

در این قسمت تلاش داریم شما را با ویژگی های افرادی آشنا کنیم که می توانند به راحتی دیگران را متقاعد به انجام کاری کنند.
ادامه مطلب

خالی کردن ذهن با استفاده روش بیرون ریزی ذهن


در این روش شما باید هر چیزی که در ذهنتون هست بیرون بریزید. حالا چطوری؟! با استفاده از نوشتن!

۱- یک ابزار برای نوشتن انتخاب کنید: می تونید از قلم و کاغذ استفاده کنید و یا از یک نرم افزار واژه پرداز (مثل word یا notepad). نوعش مهم نیست مهم اینه که با کدوم راحتترین. من خودم به شخصه ترجیح میدم تایپ کنم چون اینطور حداقل می تونم اونها رو ذخیره کنم.

ادامه مطلب

روشهای تخلیه و پاکسازی ذهنی


با این ترفندها و بکارگیری هریک می توانید به راحتی ذهنتان را پاکسازی کنید و از  افکار منفی و مخرب آن رهایی یابید.

اگر شما هم فکر می کنید تنها راهی که برای لاغر شدن دارید، پیروی از یک رژیم غذایی سخت و طاقت فرساست، باید بدانید که پژوهش های علمی نشان می دهد که درمان مبتنی بر رژیم غذایی به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست و معمولا به شکست می انجامد. جالب است بدانید که برای درمان چاقی باید در کنار اصلاح عادات نادرست غذا خوردن، عوامل روان شناختی را نیز لحاظ کرد.

ادامه مطلب

راههای دوستی و ارتباط با خدا


خداوند درقرآن می فرماید مرا یاد کنید تا شما را یاد کنیم، منظور از این یاد کردن چیست؟


یک اصلی بین جوانترها هست که میگویند باید رفاقت را در حق رفیقمان تمام کنیم تا او هم در حق ما رفاقت کند. پس رفاقت یک رابطه ی دوطرفه است، نمیشود یک طرف خودش را به آب و آتش بزند ولی طرف مقابل هیچ عکس العملی نشان ندهد.

جریان رفاقت ما با خدا هم همینطور است که خداوند مهربان همه چی را در حق ما تمام کرده است ولی در عوض ما جز گناه و سرپیچی کاری نکرده ایم.
اگر بخواهیم تمام نعمتهایی که خداوند متعال تا به الان به ما داده است را بشماریم، این نعمتها چقدر میشود؟

ادامه مطلب

اربعین حسینی و عظمت پیاده روی شیعیان

بر طبق رسم و عادت دیرینه شیعیان جهان که برگرفته از روایات و سفارشات اهل بیت علیهم السلام در خصوص زیارت ابا عبد الله الحسین علیه السلام خصوصا در روز اربعین که از علامات شیعه بودن شمرده شده است ، جمعیت بسیار زیاد از سراسر عراق و همچنین از سراسر جهان به سوی کربلای معلی با پای پیاده و جهت درک و انجام زیارت اربعین از نقاط مختلف عراق به سوی کربلا حرکت می کنند تا خودشان در روز اربعین حسینی در کربلا باشند و زیارت سید الشهدا بجا آورند .

ادامه مطلب

زن عامل بقاء نوع بشر


 زن و مرد در هدف خلقت با هم برابر و یکسانند یا چنان که طبیعت در تسخیر انسان است و برای خدمت او آفریده شده است زن برای مرد خلق شده است و ایا باید در خدمت مرد باشد، یا خیر؟

یکی از مهمترین پرسش هایی که هر کس از خود می پرسد آن است که ما برای چه آفریده شده ایم و هدف آفرینش انسان ها و آمدن آن ها به این جهان چیست؟ اگر ما انسان ها روی این کره خاکی زندگی نمی کردیم کجای عالم خراب می شد و چه مشکلی به وجود می آمد، آیا ما باید بدانیم چرا آمدیم و چرا می رویم؟

ادامه مطلب

جایگاه دید و بازدید در اسلام و صله رحم

صله رحم از آن دسته واجباتی است که هر کسی خود باید به آن بپردازد، امام علی(ع) درباره اهمیت صله ارحام می‌فرمایند:‌ برای اهل دین علاماتی است که با آن‌ها شناخته می‌شوند و صله رحم یکی از آن‌هاست.

  «صله» از «وصل» به معنای اتصال و پیوستگی است و در مقولات معنوی «به عمل و رفتاری که قرابت و پیوند میان افراد ایجاد می‌کند یا تحکیم می‌بخشد، اطلاق می‌شود»، همچنین واژه «رحم و ارحام» در اصل، برگرفته از همان رَحِم است که جایگاه رشد جنین است و ارحام و به تعبیر دیگر «ذوالقربی» به تمام افرادی گفته می‌شود که از طریق تولد با انسان نسبتی پیدا می‌کنند و دایره آن محدود به محارم(مثل عمه، خاله، خواهر، عمو و دایی) نمی‌شود بلکه تمام کسانی که در سه طبقه ارث قرار دارند را شامل می‌شود.

ادامه مطلب

افكار مثبت انسانهای موفق

موفقیت، هیجان را به دنبال دارد. کلمه زیبایی است. مثل قدرت هست. اصلاً ابزار قدرت هست. تصادفی هم نیست. همه چیز از فکرتان شروع می شود. این سیستم اعتقادی شما و طرز تفکرتان است که زندگی امروزتان را شکل می دهد. اگر زندگی متوسط الحالی را می گذرانید به خاطر تصمیمات بدی است که اتخاذ کرده اید. و تصمیمی که گرفتید هم از طرز تفکر و باورهایتان سرچشمه می گیرد. بنا بر این دو راه برای رسیدن به موفقیت و کامیابی در زندگی وجود دارد. شروع از درون و شروع از بیرون!!!
ادامه مطلب

عالی ترین گام ها برای بهترین همسر دنیا شدن


الان وقت آن است که آتش عشقتان را بار دیگر روشن کنید و به یاد همسرتان بیاورید که چرا با او ازدواج کرده اید و دلایل او برای ازدواج با شما چه بوده است. ازدواج شما هم برای اینکه زنده بماند احتیاج به تغذیه دارد. در اینجا 10 راه برای اینکه بهترین شوهر سال شوید آورده ایم.


  

ادامه مطلب

مناجات ارادتمندان( امام سجاد ع)


مناجات خمس عشره از شرط چهارم کلمه ی لا إله إلاّ الله، حضرت امام علی بن الحسین علیهما السّلام :

الثّامِنه : « مُناجات المُریدین » ؛ هشتم : مناجات ارادت‏ مندان


سُبْحانَكَ ما اَضْیَقَ الْطُّرُقَ عَلى‏ مَنْ لَمْ تَكُنْ دَلیلَهُ، وَ ما اَوْضَحَ الْحَقَ‏ عِنْدَ مَنْ هَدَیْتَهُ سَبیلَهُ،

منزّهى تو ! چه اندازه تنگ است راه ها بر كسى ‏كه توأش رهنمون نباشى و چه اندازه حقیقت روشن است براى كسی كه تو راهش را نشانش داده‏ اى،‏

ادامه مطلب

پیدایش جهان هستی از دیدگاه قرآن كریم

پدیده آسمان و ستارگان خیره كننده آن در شب همیشه یكى از دغدغه هاى فكر بشر بوده و توجه دانشمندان را به خود جلب كرده است. تا آنجا كه رشته اى از علوم بشرى اختصاص به شناخت آسمان ها، ستارگان، سیارات و قمرهاى آنها پیدا كرده و تحت عنوان «علم هیئت، نجوم و كیهان شناسى» از آن یاد می شود.
قرآن كریم نیز به این پدیده عظیم خلقت توجه فراوان نموده و در آیات متعددى از آن یاد كرده است.
ادامه مطلب

تعداد کل صفحات: 2