تبلیغات
مشاوره و روان درمانی رهگشــا - مطالب فروردین 1395
 
عاشقانه های خطرناک در دوران نامزدی

عشق آتشین روزهای اول آشنایی، بعد از گذشت چند ماه یا چند سال جایش را به رابطه ای آرام و حتی کسالت آور می دهد. اگر ارتباط عاشقانه شما هم گرفتار روزمرگی شده، باید بیشتر از قبل مراقب آسیب دیدنش باشید.

یکی را انتخاب کن!

برای نامزدم خانواده یعنی همه چیز. از توجه بی اندازه ای که به مادر و خواهرانش دارد و تاثیری که آنها روی تصمیم گیری هایش می گذارند کلافه شده ام. دلم می خواهد نفر اول زندگی اش باشم و مطمئن شوم هنوز دوستم دارد. شاید اگر مجبورش کنم که بین خانواده اش و من یکی را انتخاب کند، کمی آرام بگیرم و از ترس زندگی با مردی که دوستم ندارد خلاص شوم.
ادامه مطلب

عالم محضر خدا است
توجّه به اینکه همه‌جا محضر خدا است، رسیدن به حالت توبه را برای سالک میسّر می‌سازد. این‌که آدمی بداند در خلوت و جلوت، در محضر پروردگار خویش قرار دارد، مسیر منزل توبه را برای وی هموار می‌کند.

قرآن کریم با آیه مختصری به انسان هشدار می دهد و به او می‌فهماند که همواره در محضر خداوند تبارک و تعالی قرار دارد. می‌فرماید:

«أَلَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَری» [1]

ادامه مطلب

مقام شاعری فیض كاشانی

فیض كاشانی علاوه بر تسلط علوم دینی، به ادبیات و شعر نیز آشنایی قابل توجهی داشت. او به ویژه شعر حكمی- عرفانی پیش از خود را به خوبی می شناخته و گزیده هایی كه وی از سخنان ایشان فراهم آورده، گواهی آشكار بر این مدعاست. وی در دیوانی كه ابیات آن نزدیك به بیست هزار بیت است، تمام قوالب معهود شعر پارسی را آزموده و در آن لفظاً و معناً از بزرگانی چون مولانا جلال الدین، سعدی و حافظ در سخنوری بهره برده است. در شعر وی مضامین توحیدی و ولایی عمیقی دیده می شود و معنا بر لفظ غالب است و شاعر به هیچ روی به دنبال صنعت پردازی و لفاظی نیست. در این مقاله ضمن بیان جایگاه فیض در مقام شاعری، شعر او از حیث صوری و معنوی بررسی شده و نسبتش با بزرگان شعر فارسی مورد مداقه قرار گرفته است. در پایان نیز غالب ترین مضمون اشعار وی (عشق) در لابلای غزلیات وی نشان داده شده است.
ادامه مطلب

ارتقای سطح سازگاری با همسر


عشق‌ و محبت‌ بین‌ زن‌ و شوهر از اركان‌ اصلی‌ نظام‌خانواده‌ است‌ اما با گذشت‌ زمان‌ و سپری‌ شدن‌ شور و شوق‌ دوران‌ نخستین‌ ازدواج‌، گاه‌ این‌ فكر به‌ ذهن‌ همسران‌ می‌آید كه‌ بعد از چند سال‌ زندگی‌ میزان‌ علاقه‌ آنان‌ به‌ هم‌ چقدر تغییر كرده‌ است‌.

ادامه مطلب

مراحل مهم در زندگی یک زن(خانم)


بزرگ شدن به همین راحتی نیست. هر آدمی در طول رشدش باید از چندین و چند مرحله بحرانی عبور کند. بلوغ، ازدواج و سالمندی برای همه ما دوران گذار پراسترسی هستند اما بعضی از بحران‌های رشدی یا کاملاً زنانه‌اند یا جنس تجربه بحرانش در زن‌ها متفاوت با مردان است. بلوغ زنانه، ازدواج، زایمان، بحران‌های میانسالی زنانه و یائسگی، پنج بحرانی هستند که به نظر می‌رسد از همه بحران‌های رشد در زنان مهمترند و تقریباً همه زن‌ها آن را تجربه می‌کنند.


ادامه مطلب

عواقب تلخ خیانت به همسر

به یک دروغگو تبدیل می شوید. به دوش کشیدن لقب «خیانتکار» به اندازه کافی سنگین است اما اگر خیانت کنید، برچسب دروغگویی هم به شما می زنند. خیانت بدون فریب دادن اتفاق نمی افتد و دروغ های مصلحتی که در ابتدای کار می گویید به دروغ هایی بسیار بزرگتر تبدیل خواهند شد. «امشب تا دیروقت سر کار می مانم» ها شاید تا حدی درست باشد اما لازم است تعریف جدیدی از «کار» ارائه کنید. خیانت و دروغ دست در دست هم پیش می روند.
ادامه مطلب

بیاموزیم چگونه زندگی را ساده تر كنیم


بسیاری از افراد در زندگی خود با پستی و بلندی هایی  روبرو می شوند و با ناامیدی متوقف می شوند و كار خاصی نمی كنند. آنها فكر می كنند كه این آسانترین راه است؟! آیا آنها یك تكان كوچك به خود داده اند؟

یكی از واجبترین ویژگیهای شخصیتی كه باید رشد داده شود خود اعتباری است. این كار خیلی سخت نیست ولی بسیار مفید است. برای اقدام درست در مورد شخصیت خود باید اعمال غیر طبیعی و غیر خالص را از زندگی خود حذف كنید رل بازی نكنید. دیگر لازم نیست خود را برای آنچه شما را كسل می كند هیجان زده نشان دهید. دیگر نگران اینكه دیگران درباره شما چه فكری می كنند نباشید. آیا اگر اینگونه باشد زندگی ساده تر نیست؟ آیا زندگی شما زیباتر نمی شود؟

ادامه مطلب

محبت و مهربانی از دیدگاه قرآن کریم


« قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله و یغفرلکم ذنوبکم و الله غفور رحیم»

بگو: اگر خدا را دوست دارید، از من پیروی کنید تا خدا شما را دوست بدارد، و گناهانتان را ببخشاید و خدا آمرزنده مهربان است.

اسلام برنامه تکامل و تعالی انسان است. زیر بنا و اساس این برنامه و این مکتب محبت است. مسئله محبت به اندازه ای در تحقق برنامه هایی که اسلام برای پیشرفت جامعه انسانی است پیش بینی کرده، مفید است که پیشوایان دین آن را اساس و پایه بلکه خود دین دانسته اند.

امام صادق (ع) فرمودند: آیا دین به جز محبت و مهرورزی است ؟!


ادامه مطلب

نشانه های عدم تعادل روانی همسر

زمانی که دو نفر با هم پیمان زناشویی می‌بندند در حقیقت به این معناست که تصمیم می‌گیرند در برابر تمام مشکلات و سختی‌ها و همچنین در شرایط آرام و لذت‌بخش همراه هم باشند. حال در این بحث این سؤال مطرح می‌شود: اگر در دوران عقد متوجه شدید همسرتان تعادل روحی و روانی ندارد چه باید بکنید؟
ادامه مطلب

ملکوتی خاک نشین


در تاریخ 8 جمادی الثانی سال 1320 ق. در شهر گناباد و در خانوادة دانشمند بزرگ، شیخ نظام الدین، از نوادگان مرحوم حاج محمّد طاهر خزائی (که همگی از ستارگان آسمان علم بودند) پسری به دنیا آمد، که نام او را «محمّدتقی» نهادند؛ که بعدها به «بهلول» شهرت یافت.

علّت اشتهار ایشان به لقب بهلول، به فرمودة خودشان، این بود که: در سنین کودکی برای زن ها منبر می رفتند و بعداز منبر و درس، اوقات فراغت خود را مشغول بازی با حیوانات می شدند. زن های محل می گفتند: نه به آن منبر و روضه و درس و نه به این بازی؛ او مثل بهلول زمان امام صادق(ع) دیوانه است. بنابراین از آن به بعد مشهور به بهلول شدند، و در زمان رضاخان نیز که قرار بود شناسنامه بدهند، شهرت ایشان را بهلول گرفتند.

ادامه مطلب

ذكر و فكر دو بال پرواز (و اذكاری عرفانی)


و اما در رابطه با ذكر: دوستی می‌گفت من در زمینه ذكر بسیار كتب مختلف (خطی – قدیمی و..) خواندام و اذكاری را كه میگویم اذن استاد نمیخواهد و خطری ندارد ولی اذكار دیگر خطر ناك هستند.

هر ذكری مانند دارو است زیاد آن مضر است كم آن هم اثر خود را ندارد و ما اذكاری را بیان میكنیم كه اجازه آنرا علما برای عموم داده باشند.

1.و در رابطه با مدتی كه مشغول به اذكار است باید لبنیات كم بخورد لا اقل یك روز در میان بخورد و گوشت نیز كم بخورد لا اقل صبح و شام گوشت نخورد و اگر پدر و مادت تو را به خوردن لبنیات و ... امر نمودند اگر با صحبت نرم آنها را قانع نتوانستی بكنی باید به حرف آنها گوش دهی زیرا گوش دادن به حرف پدر و مادر از لبتیات كم خوردن اثرش بیشتر است.

ادامه مطلب

الگوی عملی در تربیت انسان

مساله تربیت انسان، بیش از آنکه جنبه علمى داشته باشد داراى جنبه عملى است. مربّى در صورتى در کار خود موفق مى شود که علاوه بر آموزش هاى لازم بتواند عملا الگوى کاملى براى تعلیمات خود باشد، و با صفات وو اعمال خود، تمام مسایل تربیتى را نشان دهد.
این تنها در صورتى ممکن است که پیامبرانى از جنس بشر به صورت الگوها و اسوه هایى برگزیده شوند، و صفات و برنامه هاى یک انسان کامل را در عمل نشان دهند تا انسان ها به آنها تاسّى جویند، و قدم در جاى قدم هاى آنها نهند، و این مسیر پر پیچ و خم را به رهبرى آنها بپیمایند.
ادامه مطلب

برنامه امام علی(ع) برای نجات و سعادت

امام علی(علیه السلام) در24 یارانش را نخست بهو پرهیزکارى سفارش مى کند و مى فرماید: (اى بندگان خدا! تقواى الهى پیشه کنید)؛ «فَاتَّقُوا اللهَ! عِبادَ اللهِ».
تقوا ـ که همان حالت خداترسى باطنى و جهت گیرى معنوى و درونى در مخالفت با و توجّه به طاعت پروردگار است ـ سرچشمه اصلى تمام نیکى ها و خوبى ها است و به همین دلیل، در همه جا، به عنوان مقدمه اى براى سایر توصیه هاى مهم اخلاقى و اجتماعى و دینى، بر آن تاکید مى شود.
ادامه مطلب

دلایلی که طرز فکر شمارا تغییر میدهداین افکار خودمان است که کمکمان می‌کند یا به ما ‌آسیب می‌زند. وقتی فکر ما تغییر می‌کند، همه چیز در دنیای بیرون آرام‌آرام شروع به تغییر می‌کند.

«یک اثر هنری فوق‌العاده، زیبا و گرانبها جلوی رویت است! بسیار استادانه و پرجزییات درست شده – زحمت شبانه‌روزی از هنر و فداکاری! رنگ‌ها و بافت‌های آن مثل هیچ چیز دیگر نیست. چنان درخششی دارد که چشم را خیره می‌کند. بااینحال تو انتخاب میکنی که چشمانت را به مگس سیاه ریزی بدوزی که روی آن نشسته است. چرا باید اینکار را بکنی؟»

ادامه مطلب

صداقت چیست و چگونه به وجود می آید؟صداقت زمانی ایجاد می شود که هیچ گونه تضادی میان افکار، الفاظ و اعمال افراد وجود نداشته باشد. این خصیصه اخلاقی باید در ابتدا در درون خود فرد معنا پیدا کند و سپس در برابر دیگران در معرض ظهور گذارده شود.
یک فرد راستگو همواره به وجدان خود می گوید: "من با تو و با تمام انسان های دیگر با راستگویی برخورد می کنم." باید همیشه کارهایی را انجام دهید که برای رابطه شما مفید و مناسب باشد. اگر باطناً صادق باشید، دیگر هیچ جایی برای نیرنگ و ریاکاری - که موجب ایجاد اغتشاش در اذهان و افکار می شوند -  باقی نخواهد ماند. وجود صداقت به منزله خط سیر شما به سمت کمال به شمار می رود، چراکه ظاهر شما، آیینه ای از تمایلات درونی تان است
ادامه مطلب